Vrtačky – jakou vybrat?

V dnešní době patří vrtačka mezi nejpoužívanější pomocníky na světě. Doby kdy se k vrtání otvorů používala mechanická ruční vrtačka, jsou už pryč. Dnes se na pultech obchodů setkáváme běžně s akumulátorovými stroji, které jsou lehké a malé.

Vrtačky – jakou vybrat?
Vrtačky – jakou vybrat? (Zdroj: archiv redakce)

Při výběru vrtačky můžeme vybírat z těchto kategorií:

Dle pohonu
•    elektrické s přívodním kabelem
•    elektrické akumulátorové

Dle použití
•    elektrický šroubovák – malý výkon, malá váha stroje
•    vrtačky s příklepem – větší výkon, větší váha stroje
•    vrtací kladiva – velký výkon, velká váha stroje

Ještě než se podíváme na pulty do obchodů

Napřed je vhodné si ujasnit, na co se který stroj hodí. S čím vám může dobře posloužit a kde naopak bude lepší sáhnout po jiném typu. Pravidla pro výběr jako velikost zahrady či dílny a podobně zde nejsou tolik rozhodujícím faktorem. Rozhoduje především typ práce a materiálu, se kterým budete chtít pracovat.

Pro občasné šroubování menších vrutů či dotažení spojů vám dobře poslouží elektrický šroubovák. Jedná se o typ vrtačky, která disponuje malým výkonem, a tedy i malou váhou a velikostí. Malá váha a malé rozměry předurčují tuto vrtačku k práci v malých a těžko dostupných prostorech. Nevýhodou tohoto malého pomocníka je jeho malý výkon a není proto vhodné ho používat na vrtání děr do zdi či šroubování opravdu velikých vrutů ať už do plastu, či dřeva.

Pro těžší práci, na vrtání děr do dřeva, železa a zdiva vám dobře poslouží vrtačka s příklepem. Jedná se o nejuniverzálnějšího pomocníka. Tento typ vrtačky zvládne nejen dobře vyvrtat i stovky děr do dřeva či do něho zašroubovat stovky vrutů, ale také udělat díru do zdi na skobu na pověšení obrazu či hodin. Sem tam s ní vyvrtáte i díru do betonu.

Poslední typ vrtačky vrtací kladivo slouží hlavně pro vrtání děr do tvrdých materiálů, jako jsou například různé druhy betou a podobně. Nejedná se tak přímo o typ vrtačky, protože vruty s ním těžko zašroubujete či utáhnete. Vrtací kladivo od vrtačky s příklepem se liší hlavně v technickém provedení příklepu, kdy u příklepové vrtačky je příklep tvořen dvěma ozubenými koly, kde přeskakují zuby přes zuby a tím se vytváří příklep. Počet těchto příklepů je sice velmi vysoký, ale bohužel mají velmi malou energii. U vrtacího kladiva tvoří příklep elektromotor, který pohání píst pneumatického úderníku. Počet úderů je tak sice menší, ale mají daleko větší energii, ta se udává v joulech (jedná se o jeden z klíčových parametrů vrtacího kladiva).

Právě kvůli rozdílnosti příklepu je vhodné na častější použití vrtání do betonu a jiných tvrdých materiálů použít vrtací kladivo namísto příklepové vrtačky, která je na tento typ práce vhodná jen občas.

Vrtačky – jakou vybrat?
Vrtačky – jakou vybrat?
Vrtačky – jakou vybrat?
Vrtačky – jakou vybrat?
Vrtačky – jakou vybrat?
Vrtačky – jakou vybrat?

Další důležité parametry…

Jaký typ vrtačky a na jakou práci ji zvolit jsme si řekli výše. Nyní se podíváme na parametry, které rozhodují nejen o výkonu stroje, ale také o jeho životnosti či délce práce.

U elektrické vrtačky se zajímejte především o tyto parametry:

•    příkon elektrické vrtačky – obecně lze říci, že čím větší je příkon, tím silnější je stroj
•    rozsah upnutí sklíčidla – určuje, jak veliký nástroj, například vrták, budete schopni do vrtačky upnout
•    typ sklíčidla – zubové nebo rychloupínací
•    hmotnost vrtačky – menší váhu oceníte například při práci ve výškách
•    krouticí moment vrtačky

U elektrické akumulátorové vrtačky se zajímejte především o tyto parametry:

•    typ baterie – NiCD, NiMH a Li-Ion
•    kapacitu proudu baterie – například 1 Ah, 2 Ah – obecně lze říci, že čím větší číslo, tím déle budete moct pracovat
•    napětí akumulátoru – od 3.6 V do 36 V, obecně lze říci, že čím větší číslo, tím déle budete moci s vrtačkou pracovat, záleží dost ovšem také na proudové kapacitě akumulátoru a obtížnosti práce
•    krouticí moment vrtačky

  •      kolem 10 Nm – postačí vám na utažení šroubků nebo na sestavení skříní z měkkého dřeva a dřevotřísky a na všechny málo náročné úkony
  •      kolem 30 Nm – postačí vám na mnoho běžných prací na domě, zahradě či v dílně. Jedná se o střední třídu vrtaček, které zvládnou vrtat do zdiva a šroubovat větší vruty a podobně
  •     nad 50 Nm – profesionální třída, pro truhláře, tesaře a na velmi obtížné a těžké práce

Všechny parametry spolu souvisí a pro lehkou a delší práci je vhodné vybrat dobrou kombinaci všech výše zmíněných faktorů. Důležité je také mít správný a ostrý nástroj. Čím lepší nástroj, tím méně se vrtačka nadře a tím déle vám vydrží nejen ona sama, ale v případě akumulátorového provedení i akumulátor.

Text: Jan Vrbata

Publikováno: 31.01.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Jak vrtat elektrickým kladivem do zdi?

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Potřebuje vyvrtat díru do zdi? Vrtat elektrickým kladivem není žádná věda.

Víte, jak vrtat do betonu nebo dutých cihel?

Jak vrtat do betonu a dutých cihel

Znáte všechny fígle při používání aku vrtačky?

Aku vrtačky jsou v dnešní době doslova multifunkčním nástrojem. Víte, co všechno na nich najdete kromě změny rychlosti nebo změny vrtacího režimu?

ČTĚTE DÁLE

Jarní spuštění závlahového systému
Jarní spuštění závlahového systému

Zahradní technika

Spolu se začátkem jarní sezóny musí mnozí z nás kromě běžných zahradních prací řešit i spuštění závlahového systému. Pokud byl celý systém správně namontován a zazimován, je jeho spuštění otázkou několika málo minut. Většina firem provádí oživení závlahového systému spolu s vertikutací trávníku, kdy už nehrozí pokles teplot pod bod mrazu.

Zpracování dřevní hmoty během zimy
Zpracování dřevní hmoty během zimy

Zahradní technika

Bez praktického pomocníka se neobejdeme na žádné zahradě. Zima je skvělým obdobím pro řez dřevin, ze kterého ovšem bývá poměrně hodně dřevní hmoty, ke které často někteří zahrádkáři přistupují spíše jako k obtížnému odpadu, ale není to škoda? Vždyť právě větve lze zpracovat na materiál, který využijete k mulčování záhonů, pokryjete jím zahradní cestičky nebo dobře poslouží na zátop v kotli nebo kamnech.

Jak správně vybrat domácí vodárnu?
Jak správně vybrat domácí vodárnu?

Zahradní technika

Pokud už delší dobu přemýšlíte o domácí vodárně, ale nemáte úplně jasno, jakou vybrat a na co dát při nákupu pozor, dnešní článek vás potěší. Zjistili jsme vše potřebné.

Jak zazimovat rozvody vody na zahradě
Jak zazimovat rozvody vody na zahradě

Zahradní technika

Noční teploty už pomalu padají pod bod mrazu. Je tak nejvyšší čas zazimovat nebo mít zazimované venkovní rozvody vody. V případě potrubí, které je vidět, je vše jasně dané. Mnoho lidí si ovšem neví rady s čerpadly, s vodou v jímkách, se závlahou a také s tím, kdy je vlastně potrubní vedení bezpečně uložené v zemi, aby nedošlo ke zmrznutí vody.

Zahradní stroje na velké pozemky. Jaké se budou hodit?
Zahradní stroje na velké pozemky. Jaké se budou hodit?

Zahradní technika

Obhospodařovat rozlehlý pozemek stojí nemálo času, úsilí a v neposlední řadě také peněz. Proto je dobré přemýšlet, k čemu pozemek využijete, a podle toho potom vybírat i správnou techniku. Poradíme vám, co by ve vaší "stáji" nemělo chybět.

Největší chyby při práci se zahradní sekačkou. Děláte je také?
Největší chyby při práci se zahradní sekačkou. Děláte je také?

Zahradní technika

Kdo má zahradu, asi si život bez sekačky neumí představit. Ne každý se ale k tomuto užitečnému pomocníkovi chová tak, aby mu sloužil co nejdéle. Neděláte zbytečné chyby, které zkracují život stroje, i vy?

Jak vybrat řetězovou pilu na řezání palivového dřeva
Jak vybrat řetězovou pilu na řezání palivového dřeva

Zahradní technika

S nástupem zahradnické sezóny a teplejšího počasí nastává také období, kdy lze připravovat palivové dřevo na příští zimu. Práci se dřevem vám ulehčí řetězová motorová pila. Jakou však vybrat?

Vybíráme vhodný vysokotlaký čistič
Vybíráme vhodný vysokotlaký čistič

Zahradní technika

Vysokotlaký čistič je praktický pomocník, bez kterého se v domku se zahradou téměř neobejdete. Zvládnete s ním umýt auto, očistit zahradní cestičky, chodníky či terasová prkna. Je nepostradatelný při údržbě zahradního nábytku či zahradního nářadí. Čím se řídit při jeho nákupu vám vysvětlí tento článek.

Kdy se na zahradě vyplatí křovinořez a podle čeho jej vybrat
Kdy se na zahradě vyplatí křovinořez a podle čeho jej vybrat

Zahradní technika

Někdy na sekání zahrady klasická nebo strunová sekačka nestačí. Kdy sáhnout po křovinořezu a dle čeho si vybrat správný?

Kompresory pro běžné použití
Kompresory pro běžné použití

Zahradní technika

Kompresor se řadí nejen mezi drobnými kutily, ale také i v profesionálním segmentu mezi nejčastěji používané stroje. Stlačený vzduch se dá využít na nepřebernou škálu činností od čistění nářadí přes utahování šroubů až po výčep piva. Ne na vše je ale výhodné použití jednoho typu kompresoru. Jaké existují typy a jak se v nabídce výrobců zorientovat?

Sněhové frézy – pomocníci na odklízení sněhu
Sněhové frézy – pomocníci na odklízení sněhu

Zahradní technika

Sněhová fréza vám značně zjednoduší život při větší nadílce sněhu, zvláště ji ocení lidé žijící v horských podmínkách. Krom toho, že vám mnohonásobně ulehčí práci, také ušetří mnoho času, který byste trávili ručním odklízením sněhu. Poradíme, jakou sněhovou frézu vybrat podle podmínek, které u vás doma panují.

Akumulátorové nářadí má své výhody i nevýhody. Jak ho vybírat?
Akumulátorové nářadí má své výhody i nevýhody. Jak ho vybírat?

Zahradní technika

Strojů, které využívají energie z akumulátorů, přibývá. Dříve byly na trhu dostupné spíše akumulátorové vrtačky, nyní se již můžete setkat i s úhlovými bruskami, pilami či dokonce se sekačkami. Sice má tato technika i několik nevýhod, ale s trochou prozíravosti a správným výběrem pozitiva snadno převáží nad negativy.