Vše, co potřebujete vědět pro nákup sněhové frézy

Jestli jste čekali teplou zimu jako v posledních letech, můžete být nepříjemně zaskočeni sněhovou nadílkou na vašem dvorku, kterou budete muset odklidit. Chce to sněhovou frézu! Poradíme vám, na co se zaměřit, až odpoledne vyrazíte na nákup té své.

Nabídka sněhových fréz široká a nemusíte se v ní na poprvé orientovat. Nejprve si ujasněte, jak velkou plochu budete uklízet a kolik sněhu se dá ve vaší oblasti čekat. Sněžné frézy se liší podle výkonu motoru, šíře a výška záběru, typu šneku, který nabírá sníh, vzdálenosti odhozu sněhu a především podle množství a kvality sněhu, se kterým si poradí. Zejména na základě těchto kritérií vybíráme frézu, která bude našim potřebám nejlépe vyhovovat.

Abyste nekoupili šmejd

Důležitými atributy kvality jsou především výkonnost, ergonomie a bezpečnost. Frézy jsou většinou využívány v nepříznivých a extrémních klimatických podmínkách, proto je právě jejich kvalita velmi důležitá. Vysoký výkon motoru umožňuje efektivní odklízení i velkého množství sněhu.

Věnujte také pozornost robustní konstrukci, která si poradí i s možnou překážkou, jež se může ve sněhu skrývat. Pohodlné užívání zaručí propracovaná ergonomie a lehká ovladatelnost. Aby s frézou bylo možné bezpečně pracovat i v zimním šeru nebo v noci, měla by mít reflektor.

Je lepší benzinová nebo elektrická?

Stejně jako sekačky na trávu i frézy existují v elektrické či benzinové variantě. Jejich vhodnost záleží především na množství napadaného sněhu. Pokud se odklízí čerstvě napadaný sníh v malém množství, postačí fréza elektrická. S větší sněhovou pokrývkou si však neporadí. Sněžná fréza s benzinovým motorem dokáže udržet vysoký výkon a otáčky i v náročných podmínkách.

Rozhoduje množství sněhu a velikost plochy

Benzinové frézy můžeme najít ve dvou variantách – jednostupňové a dvoustupňové. Jednostupňové benzinové frézy se hodí na odklízení čerstvě napadaného sněhu například z chodníků nebo menších dvorků. Pro ušlapaný sníh však vhodné nejsou, protože ho jejich gumový šnek nedokáže odkrojit. Na druhou stranu se díky němu lépe přizpůsobí povrchu, nepoškozují ho a po práci na zemi nezůstane jemný namrzající film. Výhodou je však jejich malá hmotnost a snadná ovladatelnost.

Dvoustupňové frézy disponují pilovitým šnekem, který odstraní i uježděný, mokrý či přemrzlý sníh a jsou určené pro odklízení sněhu z velkých ploch. Systém funguje tak, že naběrací šnek nahrne sníh do stroje a poté jej vyhodí ven pomocí rychloběžného kola s lopatkami. Díky tomu je tak možné odhodit sníh do velkých vzdáleností. Při odhozu samozřejmě vždy záleží na okolních podmínkách a typu sněhu, standard je cca 5–10 metrů. Navíc jsou schopné pracovat na všech typech povrchů – zpevněných i nezpevněných.

I stoje potřebují údržbu

Pro spolehlivost jakýchkoliv automatických strojů po dlouhá léta je nutná správná a pravidelná péče. Před uvedením stroje do provozu na začátku sezony je žádoucí výměna oleje v motoru a jeho celková kontrola. Pokud tedy nedojde k výměně oleje znehodnoceného přes léto, riskujete vážné poškození nebo dokonce zničení motoru. To samé platí i o starém benzinu.

Nezanedbávejte ani celkovou kontrolu stroje, prověřte funkčnost součástí, jako je startovací šňůra, svíčky, kabely a bovdeny, dotáhněte výfuk a zkontrolujte klínové řemeny. Nezapomeňte promazat čepy, dotáhnout všechny šrouby a zkontrolovat tlak v pneumatikách. Namáhaná je především oblast bunkru a šneku, proto těmto částem věnujte extra pozornost.

Text připravila redakce z dostupných zdrojů
Foto: Husqvarna, Briggs&Stratton, Hornbach

22.1.2016 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist