Zahrada > Přírodní kosmetika > Všestranné použití Tea Tree oleje
Všestranné použití Tea Tree oleje
Jistě jste se již s olejíčkem Tea Tree setkali. Jeho výrazná vůně je navíc natolik zapamatovatelná, že ji poznáte i jako jednu z mnoha příměsí kosmetického produktu, který jste si koupili.
Tento olej se získává metodou parní destilace z listů a koncových větévek rostliny nazývané kajeput střídavolistý (Malaleuca alternifolia). V některých publikacích kajeput objevíte také pod označení čajovník australský, takže od tohoto názvu už je jen malý kus k chybné domněnce, že je Teat Tree olej výtažkem z čajovníku čínského, ale nenechte se mýlit. Tato rostlina byla objevena před 200 lety anglickým objevitelem Jamesem Cookem, který ji i poprvé vyzkoušel, bohužel ale chybně.
Na začátku chyby, v budoucnu možná i léčba rakoviny
James Cook bohužel kajeput použil špatně, a to tak, že z listů připravoval čaj, kterým se snažil mužům ve své posádce léčit kurděje. Problém byl ale v tom, že je kajeput při vnitřním užití toxický, léčivý a pro lidské zdraví je neškodný pouze při užití vnějším. Časem se ale na tento omyl přišlo a kajeput se stal středem pozornosti vědců.
V dnešní době se používá nejen jako součást přírodní kosmetiky a mýdel, je to ale zároveň i lék na opary, kožní infekce, plísňová onemocnění a dokonce je stejně účinný proti vším jako přípravky, které se k jejich odpuzování běžně používají. Do budoucna by tento přírodní olej mohl dokonce posloužit jako lék proti rakovině, ale ještě se uvidí.
V hlavní roli 4-terpinenol
Hlavní účinnou látkou Tea Tree oleje je sloučenina 4-terpinenol, u níž bylo zjištěno, že tato látka napadá DNA, což je zřejmě důvod, proč je Tea Tree účinný v boji s viry a rakovinnými buňkami.
Jak Tea Tree používat
Olej rozhodně neužívejte vnitřně, jak už bylo řečeno, obsahuje toxické látky, které rozhodně nepatří do našeho těla. Raději ho používejte zevně. Dají se s ním přímo potírat opary, ale mnohem lépe uděláte, když si olej přidáte do některého výrobku přírodní kosmetiky.
Protože funguje antibakteriálně, určitě by neměl chybět například v krémovém deodorantu, který si lze svépomocí vyrobit z jedlé sody, bramborového škrobu, kokosového oleje a případně dalšího stoprocentního esenciálního oleje.
Pokud vás baví výroba přírodních mýdel metodou za studena, zkuste do mýdlové hmoty v konečné fázi přidat právě Tea Tree, který doplňte ještě výtažkem z hroznových jader. Tea Tree sám o sobě působí jako konzervant, což je vlastnost charakteristická pro všechny kvalitní stoprocentní esenciální oleje, takže si jím prodloužíte i trvanlivost výrobku.
Dále je možné několik kapek přidat i do krému na holení, jehož hlavní součásti jsou destilovaná voda, gel z Aloe vera, olivové mýdlo a bambucké máslo.
Na co se olej používá ve zkratce
- hojení oparů
- hojení drobných ran a prasklin na pokožce
- uklidňuje pokožku po hmyzím bodnutí
- hojí plísňová onemocnění
- pozitivně působí na akné a jiné kožní infekce
- odpuzuje vši
- léčí lupy