Výběr jehličnanů do zahrady z hlediska textury a barevnosti

Pro estetický dojem a celkový půvab jehličnanů v zahradě je velmi důležitá jejich textura i barevnost. Jehličnany nabídnou každé zahradě zajímavá zákoutí a pohledy, pokud budeme dobře vybírat podle intenzity jejich vybarvení a s ohledem na barevnost jejich jehlic a zohledníme výběr slunného stanoviště.

Zajímavé jehlice

U některých druhů jehličnanů jsou jehlice velmi významným detailem. Existují druhy s délkou jehlic až 20 cm. K takovým patří například borovice černá (Pinus nigra) nebo borovice  Jeffreyova (Pinus jeffreyi). Jiné jehličnany nabídnou zvláštnost v podobě velmi výrazných jehlic, které jsou nápadně lesklé. K nim patří jedle balzámová (Abies balsamea), jedle bílá (Abies alba), jedle kavkazská (Abies nordmanniana), jedle řecká (Abies cephalonica), jedle obrovská (Abies excelsior). Lesklé jehlice nabídnou i jedlovce kanadské (Tsuga canadensis), douglaska tisolistá (Pseudotsuga menziesii) či zerav obrovský (Thuja plicata). Za zmínku rozhodně stojí i netradiční jehlice pajehličníku (Sciadopitys verticillata).

Vzdušná, pevná, jemná a hrubá textura

Jehličnany se hodí jak do malých, tak i do velkých zahradních kompozic. Jen je třeba přizpůsobit jejich velikost velikosti zahrady. Estetické působení jehličnanů je závislé jak na barvě, lesku, tak i na postavení a tvaru jehlic.

Dobré je využívat při výsadbě různých kontrastů. Vlivem odlišných přírodních podmínek a umístění na různých stanovištích je možné dosáhnout zcela odlišných efektů i za použití stejných druhů jehličnanů. V principu rozlišujeme u jehličnanů vzdušnou texturu, které docílíme například výsadbou modřínů v zahradě. Pevné textury docílíme využitím cypřišků, pro jemnou texturu volíme jehličnany typu jedlovců a nakonec je tu ještě hrubá textura, které docílíme kupříkladu prostřednictvím výsadby borovice černé.

Široká škála barev a odstínů jehlic

Co se barevnosti jehlic týče, můžeme se na jehličnany spolehnout stejně jako na listnaté stromy a keře. Jehličnany nabídnou našim zahradám celou škálu barev a odstínů svých jehlic. Setkáme se u nich se stříbřitými, namodralými, šedými, žlutými i žlutooranžovými odstíny. Výjimkou nejsou ani hnědé až nafialovělé, sivé nebo modrozelené odstíny.

Pokud bychom chtěli jehličnany seřadit do skupin podle barevnosti jehlic, bylo by rozdělení následující:

  • tmavě zelené – tis červený, borovice černá
  • světle zelené – modřín evropský, kryptomerie japonská, tisovec dvouřadý
  • zelené – smrk omorika, smrk ztepilý, borovice lesní, zerav západní

Kromě zelených barev jsou tu žluté a žlutě panašované jehličnany – jalovec čínský a dále vybrané kultivary cypřišku Lawsonova, cypřišku tupolistého a hrachonosného. Ke stříbřitým variantám a jehličnanům se sivou či namodralou barvou jehlic řadíme smrk pichlavý, jedli ojíněnou, některé z kultivarů jalovce polehlého a jalovce šupinatého. K pestrolistým patří jalovce chvojky a některé z kultivarů cypřišku Lawsonova.

Jak je to s intenzitou zbarvení

U většiny jehličnanů je intenzita zbarvení v průběhu celého roku prakticky stejná. Jen jarní měsíce přinášejí působivou změnu. Při rašení nových výhonů je podle druhu barva většinou světlejší a svěžejší. Jakmile je ukončen růst nových výhonů, což časově odpovídá přibližně polovině léta, barva výhonů se mění a dostává takový odstín jako má většina staršího jehličí.

Každý kultivar má svou specifickou barvu. Ovšem i ta může být ovlivněna osluněním a jeho intenzitou. Na slunném stanovišti je vždy barva intenzivnější. I na to je třeba myslet při výběru jehličnatých rostlin pro vaši zahradu.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: Shutterstock.com 

23.7.2018 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist