Vyberte si ty správné ovocné stromy na zahradu. Jen tak se dočkáte úrody

Ovocné stromy na zahradu je nutné vybírat s rozmyslem. Jen tak si totiž můžete být jisti, že si nepořizujete stromy, které nebudou plodit a budou vytvářet pouze stín. Mnoho začínajících zahrádkářů při tvorbě své zahrady právě ve výběru vhodných stromů nejvíce chybuje. A proto se pojďme na tuto problematiku podívat blíže.
depositphotos_4362038_l-1100x618.jpg Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com)

Ovocné stromy na zahradu někdy potřebují partnera

Jaké ovocné stromy na zahradu vybrat?

Ovocné stromy na zahradu je totiž nutné vybírat podle toho, zda jde o ovocné stromy  cizosprašné nebo samosprašné. Každý z nich totiž potřebuje něco jiného. Bohužel, a přesně v tom se řada počínajících zahrádkářů nevyzná a chybuje. Jenže s takovou se pak úrody nikdy nedočká. Jak to tedy s těmi stromy vlastně je?

Cizosprašné ovocné stromy na zahradu

Cizosprašné ovocné stromy k opylení potřebují pyl stejného druhu, ale od jiné odrůdy, neboť nejsou schopné se opylit vlastním pylem. K opylení cizosprašného ovocného stromu proto potřebujete mít zasazený v té správné vzdálenosti další ovocný strom. Jenže není strom, jako strom. Výběr toho správného cizosprašného stromu do páru komplikuje to, že existují i tzv. triploidní odrůdy, které nejsou schopny opylovat jiné odrůdy, a pak je tu také fenomén intersterility, v jehož důsledku daná odrůda nesnáší pyl jiné odrůdy.

Při nákupu cizosprašného ovocného stromu je tudíž velmi důležité, abyste si nejprve ověřili, která odrůda je skutečně vhodným opylovačem vámi již vybrané odrůdy. Informace najdete na internetu, v odborných knihách, ale poskytnout by vám je měl i zkušený prodejce. Opylovače jsou také mnohdy uvedeny na štítku od prodejce. Při jejich výběru dbejte na to, aby opylovač kvetl ve stejnou dobu, měl pravidelnou vysokou násadu květů a vyznačoval se velkou tvorbou pylu geneticky kompatibilního s danou odrůdou. Cizosprašné ovocné stromy jsou především jabloně a hrušně, a potom také některé třešně a švestky.

Samosprašné ovocné stromy

Samosprašné ovocné stromy naopak od těch cizosprašných k opylení nepotřebují další strom. Opylí se vlastním pylem. Květy mají blizny těsně pod prašníky a pyl je na ně samovolně sklepáván. Kromě nich existují i částečně samosprašné ovocné stromy, které jsou schopny plodit formou samosprášení, ale jejich úroda není tak vysoká, jako u samosprašných stromů. Jejich plodnost se ale zvýší, když k nim zasadíte vhodný opylovač.

Jaké známe samosprašné ovocné stromy?

Samosprašné ovocné stromy jsou třeba různé odrůdy třešní a višní (Lutowka, Groniasta, Ujfehertoi, Debreceni Botermo, Pandy 103, Lucyna, Kellers 16, Nefris, Wanda, Northstar). Samosprašné jsou také de facto všechny broskvoně, většina meruněk, borůvky, maliny, jahodníky, rybíz a angrešt. No a ze samosprašné švestky zmíníme jako příklad odrůdy známé jako: Katinka, Čačanska Lepotica, Hanita, Jojo, Valjevka, Elena nebo Presenta.

15.5.2023 8:39| autor: Adriana Dosedělová | zdroj: eu.redding.com, gardeningknowhow.com, onlineorchards.com, rostlinky.cz, thespruce.com

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist