Vybíráme ryby do zahradního jezírka

Vodní prvky jsou vždy zajímavým zpestřením zahrady. Voda zpříjemňuje prostředí, ochlazuje vzduch, dává zahradě život v podobě mnoha živočichů, kteří v ní a jejím okolí žijí. A k jezírku neodmyslitelně patří ryby.
ryby-v-zahradnim-jezirku-1100x618.jpgCelá galerie 8 Zdroj: shutterstock.com

Zvláště rodiny s dětmi potěší, že například koi kapry je možné si za nějakou dobu natolik ochočit, že se po čase nechají krmit z ruky. A když dětem budete od mala vštěpovat lásku k živým tvorům, ukazovat jim fascinující chování zvířat, jistě budou mít jako dospělí ke zvířatům příkladný vztah.

Pro ryby se vydejte za specialisty

V žádném případě se nenechte zlákat k tomu, že byste si do zahradního jezírka pustili ryby, které si nachytáte někde v řece či jinde ve volné přírodě. Přináší to s sebou nejen možné právní problémy ale hlavně riziko, že si do svého jezírka společně s těmito rybami zanesete i nejrůznější parazity a nemoci. Pro nákup ryb do zahradních jezírek lze doporučit pouze vybrané druhy od odborných prodejců.

Pozor na transport a teplotní výkyvy

Jakmile máte vybráno, je důležité vědět, že se musíte vyvarovat teplotních výkyvů, které vysazování nakoupených ryb do vašeho jezírka takřka vždy provází. Ryby, které jste transportovali, vždy nejprve umístěte do kbelíku s vodou, v níž byly po dobu převozu. Do kbelíku pak postupně přidávejte vodu z jezírka. Jakmile si ryby přivyknou, je vhodný čas na jejich umístění do vašeho zahradního jezírka.

A nyní k výběru druhu:

KOI KAPR

Pochopitelně se může vaše volba ubírat směrem ke králi všech jezírkových ryb, to je ke koi kaprovi. U něj však musíte počítat s tím, že někteří jedinci mohou dorůst velikosti až 80 cm, což může být dosti zatěžující pro ostatní ryby ve vašem jezírku. Navíc je to ryba společenská, a tak si nemůžete pořídit jen jednoho nebo dva. Pokud budete mít vodní nádrž málo osázenou rostlinami, budete potřebovat silnou filtraci. Takže předem vždy zvažte, co všechno ve svém jezírku opravdu chcete a co už ne.

ZLATÝ KARAS

I zlatí karasi jsou společenské ryby, které se nejlépe cítí jako součást velkého společenství. Pozor však, mají silné rozmnožovací sklony. Takže po čase mohou být ve vašem jezírku převládajícím druhem. První dva roky vypadají malí karasi poměrně nevýrazně, jejich zlatavého vybarvení se dočkáte později.

SLUNEČNICE PESTRÁ

Tyto ryby se rády zdržují v menších skupinkách. Mají krásné zbarvení. Jsou to všežraví dravci. Nikdy je nesmíte vysadit do přírody! Není to náš původní druh, pocházejí ze Severní Ameriky.

shutterstock-322878137.jpg

Zdroj: archiv redakce

JESEN ZLATÝ

Opět jeden z rybích druhů, který se lépe cítí v hejnu. Jedná se o velmi aktivní plavce, kteří ke spokojenosti potřebují dostatek prostoru a tím pádem i dostatek kyslíku. Chováte-li tento druh, je dobré zajistit dodatečné okysličování jezírka.

KOLJUŠKA TŘÍOSTNÁ

Poněkud exoticky vyhlížející ryby s trny na hřbetě jsou velmi odolné avšak poněkud teritoriální. Také mají tendence se poměrně rychle množit, takže se doporučuje vysadit do jezírka jen malý počet jedinců.

SLUNKA OBECNÁ

Tyto rybky jsou spíše malé, velmi mírumilovné a plné života. Rády se zdržují ve větších hejnech, a to zvláště v pobřežní zóně. Jsou spíše teplomilné a svou potravu rády vyhledávají u hladiny. Snesou i nižší obsah kyslíku ve vodě.

shutterstock-266372705.jpg

Zdroj: archiv redakce

Pár rad na závěr

Ryby ve svém jezírku pravidelně pozorujte, předejdete tím případným nemilým překvapením anebo různým nesrovnalostem. Přerybnění ve vašem jezírku se nemusíte obávat, pokud budete myslet na to, že každá ryba o velikosti 30 cm ke kvalitnímu životu potřebuje alespoň 1 000 litrů vody.

Pokud se do stavby jezírka teprve pouštíte a nad chovem ryb v něm vážně uvažujte, pečlivě promyslete hloubkové zóny a potřebu nočního provzdušnění. Před nákupem ryb různých druhů se ujistěte, že se právě vámi vybrané druhy hodí ke společnému soužití v jednom jezírku.

Foto: Shutterstock.com

16.6.2020 4:00| autor: Zuzana Bohdalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist