Vychytávky na ochranu zrajícího ovoce před mlsným ptactvem

Máte-li ovocný sad anebo alespoň menší zahrádku, na které pěstujete třeba rybíz, maliny nebo i zeleninu, která ptactvu chutná, máte jistě nepříjemné zkušenosti s ptáky, kteří dokážou zlikvidovat klidně celou úrodu. Jak tomu zabránit?
ochrana-pred-ptaky-1-1100x618.png Zdroj: shutterstock.com

Kromě dozrávajícího ovoce v zahradách lákají ptactvo například i čerstvé rouby na stromech, vyseté osivo anebo mladá poupata. Například kosi rádi ozobávají žluté krokusy, zrající třešně nebo moruše, které neminou bez povšimnutí ani holubi, špačci, drozdi či hrdličky.

Hrách a ostatní čerstvé osivo se vyplatí zakrýt klestím. Tím je spolehlivě ochráníte před zvědavým a nenechavým ptactvem.

Jestliže ozobávají ptáci na zahradě poupata, jsou žízniví. Zkuste jim nabídnout pítko, ve kterém budete pravidelně vyměňovat vodu.

Jak zakročit v období dozrávání ovoce

V době, kdy už se pomalu začínáme těšit na vlastní dozrávající úrodu, mohou být ve sběru ptáci mnohem rychlejší než my. Aby kosi a špačci nesklidili úrodu třešní, jahod, borůvek nebo třeba rybízu za vás, můžeme kolem nepříliš vysokých ohrožených rostlin natáhnout sítě, postavit strašáky anebo na stromy rozvěsit fáborky ze šustícího alobalu. Dobře fungují i stará CD.

Čtěte také:

Plastové sítě jsou velmi lehké a přitom dostatečně pevné na to, aby odolaly protržení, když na ně zaútočí ptactvo. Jen je třeba dávat pozor při jejich natahování přes holé kolíky, ty by je mohly snadno protrhnout a poškodit tak celou síť. Se sítí nataženou na dřevěných kolících se také podstatně hůře manipuluje.

Ochrana nových roubů před vylámáním

Na stromech svými výčnělky přímo neodolatelně lákají ptactvo čerstvé rouby. Pod vahou ptactva se ale rouby příliš ohýbají, a tím se ničí. Pečlivě provedená práce při roubování tak velmi brzy může vzít za své. Aby se tomu předešlo, mají zahradníci ve zvyku připevňovat nad rouby do oblouku ohnutý vrbový proutek.

Když se chystáte vysévat kukuřici

Když se chystáte vysévat na zahradě kukuřici, může se stát, že budete na úrodu čekat marně, protože vám již při výsevu všechna zrna vyzobou ptáci. Proti tomu existuje snadná pomoc.

Den před výsevem kukuřice namočíme její zrna ve vývaru z rebarborových listů. Chuť takto upravených kukuřičných zrn už nebude pro ptactvo lákavá. Kromě vran už nebudou mít o kukuřici zájem ani drátovci, hmyz, který je schopen nadělat nejen na kukuřici dosti značné škody.

Máte také nějaké prima tipy, jak se bránit nenechavým ptákům na zahradě? Podělte se o ně s námi, těšíme se na příspěvky.

Foto: Shutterstock.com

8.7.2022 7:00| autor: Zuzana Bohdalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist