Výhody a nedostatky různých typů trávníku

Ke každému domu patří trávník. Je ale skutečně ideálem nízce střižený, hustý zelený koberec? Pomineme-li, že se jedná o plochu, která je naprosto bez života, pak bychom si měli uvědomit, že jde o nejdražší a na údržbu nejnáročnější část zahrady. Nechcete zkusit trávník trochu jinak?
travnik_zahon-1100x618.jpgCelá galerie 9 Zdroj: shutterstock.com

Přemýšlíte, jaký trávník si na své zahradě založit?  Trávník totiž není jen jeden, záleží na jeho druhovém složení i na způsobu používání. Každý typ trávníku má své výhody ale také negativa, která si nyní ukážeme.

Okrasný trávník dá zabrat

V okrasných zahradách byl tento typ trávníku v minulých letech naprosto samozřejmý. Nízko sečený pažit s vyrovnaným sytě zeleným zbarvením prostý plevelů umožňuje perfektně vyniknout ostatním výsadbám, jeho perfektní vzhled je ovšem vykoupen nadměrně náročnou údržbou, která je náročná i po finanční stránce. Během jarních měsíců se trávník mnohdy seče i dvakrát do týdne kvůli intenzivnímu růstu. Seč by měla být prováděná kvalitní technikou s nabroušeným nožem, tupý nůž poznáte podle roztřepených řezných ran na listech trav.

Čtěte také:

Intenzivní trávník je také ve znamení uniformního složení, vše kromě kulturních druhů trav je považováno za plevel. Dokonce i některé druhy trav sem prostě nepatří, ačkoli jsou to také trávy. Pýr plazivý nebo lipnici roční budete mít v tomto trávníku uvedené na černé listině a budete se jich jen velmi těžko zbavovat.

Mezi největší negativum této formy trávníku řadíme jeho vysoké nároky na celkovou údržbu a také jeho nestabilitu. Stačí jednou trávník posekat příliš pozdě a hned se vám tento „přestupek“ zobrazí ve vzhledu. Při péči je samozřejmostí pravidelná zálivka, kterou by měla v optimálním případě zprostředkovat automatická závlaha, hnojení speciálním trávníkovým hnojivem hned několikrát během sezony, ale také likvidace plevelů pomocí postřiků a vertikutace.

Na jaře se provádí také dorovnání terénu pomocí písku, dosev, aerifikace nebo úprava okrajů. U okrasného trávníku bychom měli pamatovat, že je to spíše prvek pro pohled než pro časté užívání. Častý pohyb porostu nesvědčí, takovýto perfektní trávník je prostě křehký a zranitelný.

Trávník plný květin

Ačkoli by se mohlo zdát, že se jedná o méně běžný druh travního porostu, opak je pravdou, je to totiž zcela běžná varianta, která se během let klidně vyvine i z trávníku intenzivně udržovaného. Je to porost sečený, nikoli ale tak často jako v předchozím případě. Výška umožňuje pohodlný pohyb po porostu a jeho užívání. Díky zastoupení dvouděložných rostlin je porost všeobecně více odolný vůči chorobám a škůdcům, ale také toho mnohem více vydrží při zátěži. Zastoupení plevelů zvyšuje také odolnost proti letnímu suchu.

Jednoduše řečeno, je to trávník do nepohody, ve kterém navíc kvetou sedmikrásky a pampelišky, takže se do něj budou rádi vracet i včely. Hnojení a postřiky proti plevelům jsou zbytečné, akorát by docházelo k likvidaci pestrého druhového složení a tím pádem ke snížení odolnosti.

Louka na zahradě? Proč ne?

Ideálním řešením i pro velké pozemky nebo pro přírodní zahradu jsou květnaté louky. Ty se zakládají výsevem nebo se v ní přemění bylinný trávník. Louka nevyžaduje kromě jedné nebo dvou sečí žádnou údržbu, což je její asi největší výhoda pro dnešního zaneprázdněného zahrádkáře. Zálivka, hnojení a vertikutace by byly zcela zbytečné, druhové složení louky se během let upraví tak, aby porost vydržel i letní sucho.

Květnatá louka nejspíš nebude růst na celém pozemku, ale třeba jí věnujete jen vzdálený kout zahrady. Abyste se po ní mohli pohybovat, je třeba v ní vysekávat pochozí cestičky. Květnatá louka je dynamické společenstvo, které ocení i hmyzí opylovači a vy se jí budete během květu opravdu rádi kochat. Pokud nevíte, kde si ji na zahradě založit, co takhle třeba v ovocném sadu, kam louka logicky patří?

 

5.4.2022 5:30| autor: Lucie Peukertová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist