Výhody a nedostatky různých typů trávníku

Od zeleného koberce toho většinou očekáváme opravdu hodně. Kromě sytě zelené barvy bez poskvrnky na něj klademe požadavky i co se hustoty a celoroční působnosti týče, jenže často zapomínáme na to, že udržení takového trávník něco stojí. Navíc se v mnoha ohledech mění smýšlení samotných majitelů zahrad, kteří najednou nevnímají plevel v trávníku negativně, ale naopak ho považují za jeho přírodní součást. Jaký trávník tedy zvolit a jaké jsou jeho slabiny a výhody?
kvetnata-louka-je-idealnim-resenim-predevsim-pro-vetsi-pozemky-1100x618.jpgCelá galerie 9 Zdroj: Lucie Peukertová

Také se rozhodujete, jaký trávník si na své zahradě založit? Zelený koberec představuje pro každou zahradu naprosto samozřejmou součást, která dokáže všechny prvky kompozice perfektně sjednotit. Trávník ale není jen jeden, záleží na jeho druhovém složení i na způsobu používání. Každý typ trávníku má své výhody ale také negativa, která si nyní ukážeme.

Okrasný intenzivně udržovaný trávník

V okrasných zahradách byl tento typ trávníku v minulých letech naprosto samozřejmý. Nízko sečený pažit s vyrovnaným sytě zeleným zbarvením prostý plevelů umožňuje perfektně vyniknout ostatním výsadbám, jeho perfektní vzhled je ovšem vykoupen nadměrně náročnou údržbou, která je náročná i po finanční stránce. Během jarních měsíců se trávník mnohdy seče i dvakrát do týdne kvůli intenzivnímu růstu. Seč by měla být prováděná kvalitní technikou s nabroušeným nožem, tupý nůž poznáte podle roztřepených řezných ran na listech trav.

Intenzivní trávník je také ve znamení uniformního složení, vše kromě kulturních druhů trav je považováno za plevel. Dokonce i některé druhy trav sem prostě nepatří, ačkoli jsou to také trávy. Pýr plazivý nebo lipnici roční budete mít v tomto trávníku uvedené na černé listině a budete se jich jen velmi těžko zbavovat.

Mezi největší negativum této formy trávníku řadíme jeho vysoké nároky na celkovou údržbu a také jeho nestabilitu. Stačí jednou trávník posekat příliš pozdě a hned se vám tento „přestupek“ zobrazí ve vzhledu. Při péči je samozřejmostí pravidelná zálivka, kterou by měla v optimálním případě zprostředkovat automatická závlaha, hnojení speciálním trávníkovým hnojivem hned několikrát během sezony, ale také likvidace plevelů pomocí postřiků a vertikutace.

Na jaře se provádí také dorovnání terénu pomocí písku, dosev, aerifikace nebo úprava okrajů. U okrasného trávníku bychom měli pamatovat, že je to spíše prvek pro pohled než pro časté užívání. Častý pohyb porostu nesvědčí, takovýto perfektní trávník je prostě křehký a zranitelný.

Bylinný trávník

Ačkoli by se mohlo zdát, že se jedná o méně běžný druh travního porostu, opak je pravdou, je to totiž zcela běžná varianta, která se během let klidně vyvine i z trávníku intenzivně udržovaného. Je to porost sečený, nikoli ale tak často jako v předchozím případě. Výška umožňuje pohodlný pohyb po porostu a jeho užívání. Díky zastoupení dvouděložných rostlin je porost všeobecně více odolný vůči chorobám a škůdcům, ale také toho mnohem více vydrží při zátěži. Zastoupení plevelů zvyšuje také odolnost proti letnímu suchu.

Jednoduše řečeno, je to trávník do nepohody, ve kterém navíc kvetou sedmikrásky a pampelišky, takže se do něj budou rádi vracet i včely. Hnojení a postřiky proti plevelům jsou zbytečné, akorát by docházelo k likvidaci pestrého druhového složení a tím pádem ke snížení odolnosti.

Květnatá louka

Ideálním řešením i pro velké pozemky nebo pro přírodní zahradu jsou květnaté louky. Ty se zakládají výsevem nebo se v ni přemění bylinný trávník. Louka nevyžaduje kromě jedné nebo dvou sečí žádnou údržbu, což je její asi největší výhoda pro dnešního zaneprázdněného zahrádkáře. Zálivka, hnojení a vertikutace by byly zcela zbytečné, druhové složení louky se během let upraví tak, aby porost vydržel i letní sucho.

Květnatá louka nejspíš nebude růst na celém pozemku, ale třeba jí věnujete jen vzdálený kout zahrady. Abyste se po ní mohli pohybovat, je třeba v ní vysekávat pochozí cestičky. Květnatá louka je dynamické společenstvo, které ocení i hmyzí opylovači a vy se jí budete během květu opravdu rádi kochat. Pokud nevíte, kde si ji na zahradě založit, co takhle třeba v ovocném sadu, kam louka logicky patří?

 

4.4.2019 5:30| autor: Lucie Peukertová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist