Vypěstujte si doma vlastní houby

Pěstování léčivých a jedlých hub v domácím prostředí nebo na zahradě nebylo nikdy snazší. Můžete na slámě vypěstovat hlívu nebo ve speciálně upraveném substrátu žampiony. Těmito tradičními druhy hub to ovšem rozhodně nekončí. Poměrně hodně hub lze také pěstovat přímo na zahradě v nařezaných kmenech listnatých stromů. Jak na to?
houby-pestovane-doma-5-1100x618.png Zdroj: shutterstock.com

Co Čech, to houbař. V posledních letech to ale s houbami ve volné přírodě nebylo zrovna nejlepší, zvláště ve výrazně suchých lokalitách. S košíkem a houbařským nožem se ovšem nemusíte pokaždé vydat jen do lesa nebo na louky v případě žampionů, mnoho druhů hub si snadno můžete vypěstovat třeba ve sklepě, ve světlé místnosti nebo třeba na zahradě.

Možností je nespočet, takže si stačí jen vybrat. Na trhu seženete sadbu, kterou je třeba dát do otvorů v čerstvém dřevě, jindy si zase domů přinesete sadbou prorostlou slámu v igelitovém pytli nebo si koupíte samostatný balíček substrátu, do kterého přidáte pěstební substrát se sadbou hub.

Na zahradě i doma

Druhy hub jsou náročné na různé typy podmínek. Běžné žampiony lze pěstovat dokonce v tmavém sklepě, jejich vývoj totiž není závislý na přítomnosti světla. Světlomilné hlívy ovšem ve tmě nevypěstujete, s těmi to bude poněkud komplikovanější. Mnoho druhů dřevokazných hub lze pěstovat v kusech kmenů většinou listnatých stromů, jejichž dřevo musí být čerstvé a ve dřevě nesmí být přítomná žádná dřevokazná houba, která by nově nasazené sadbě konkurovala.

V dnešní době je dokonce možné koupit sadbu hřibovitých hub, které se vysadí pod vhodné dřeviny. Než se pro ně vydáte do obchodu, nejprve si zjistěte, k jakým stromům se dané houby vysazují, jedná se totiž mnohdy o houby mykorhizní a neporostou tedy všude. Jejich výsadba spočívá pouze v obnažení povrchu půdy pod dřevinou třeba vytrhnutím travního drnu. Zemina se mírně nakypří a zapraví se do ní sadba. Poté se opět vrátí travní drn. Místo je dobré zalít dešťovou vodou a potom už vám nezbývá nic jiného než čekat.

Čtěte také:

Žampion bílý

Tento druh houby je vhodný i pro úplné začátečníky. Běžně se prodává jako sadba v kartonové krabici nebo v igelitovém balíku, který je vybaven dalším balíčkem se substrátem a sadbou, kterou je třeba namíchat do vrchní vrstvy zeminy v balíku. Žampiony pěstujeme v teplotě od 12 do 21 °C a první úrody se dočkáte přibližně za 3 týdny. Stejným způsobem se pěstuje i žampion hnědý, který je oblíbený díky své aromatičnosti.

Hlíva ústřičná

Hlívu lze jednoznačně považovat nejen za skvělou pochoutku, ale také za léčivo. Tento druh dřevokazné houby posiluje imunitu a je bohatý na vitaminy B, D, C a K. Hlívu lze pěstovat v exteriéru na kmenech nebo v igelitovém pytli ve slámě, kdy je třeba pytel na několika místech natrhnout v době, kdy je plně rozvinuté mycelium ve slámě. Některá balení jsou již vybavena otvory. Hlívy pěstujeme při teplotě od 6 do 19 °C.

Houževnatec – Shii-take

Tento druh houby snižuje hladinu cholesterolu v krvi a je to jedna z nejpěstovanějších hub v domácím prostředí. Pěstujeme ji při teplotě od 12 do 21 °C ve sklepě nebo ve stínu na zahradě. Houževnatec vyžaduje světlo 8 hodin denně, proto bychom ho měli pěstovat optimálně ve světlé místnosti, kde bude vysoká vzdušná vlhkost.

Lesklokorka lesklá – Reishi

Tento druh houby je možné pěstovat opět v igelitových pytlích v substrátu prorostlém podhoubím. Teplota by se měla pohybovat v rozmezí 18 až 30 °C. Tato houba je oblíbená především díky léčivým látkám, které obsahuje. Používá se při léčbě rakoviny prsu, žaludku, krku, ledvin, jater a mnoha dalších orgánů. Snižuje vysoký krevní tlak, zpomaluje stárnutí organismu a zvyšuje obranyschopnost. V pozitivních vlastnostech bychom ovšem mohli pokračovat dále, zdá se totiž, že je Reishi pomalu dokonalý lék.

Další druhy hub, do jejichž pěstování se můžete pustit

  • Šupinovka Nameko
  • Bedla vysoká
  • Hlíva máčková
  • Hlíva citronová
  • Polnička topolová

Tak co říkáte? Vyzkoušíte, nebo už jste v pěstování hub přeborníci? Pochlubte se nám.

Text: autorský článek Lucie Peukertová, Foto: Shutterstock

18.8.2022 7:00| autor: Lucie Peukertová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist