Vypěstujte si na svém balkoně brambory a rajčata v jedné nádobě

Rajče a brambory v jednom již není nesplnitelnou představou vášnivého zahradníka. Jde o zcela zřetelnou realitu, kterou pokud budete chtít, můžete mít na svém balkoně i vy. Nevěříte? Seznamte se s brambororajčetem, čili potatomem.
depositphotos_178849812_l-1100x618.jpg Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com)

Rajče a brambory v jednom

Rajče a brambory v jednom jsou úspěšným výsledkem britských šlechtitelů, kterým se podařilo konečně realizovat koncept z roku 1833. A vypěstovali první TomTato. Tajemství této jedinečné rostliny, kde došlo ke spojení spodní části brambor a vrchní části rajčat, však netkví v semenech. Pokud se proto setkáte na trhu s nabídkou takových semen, nekupujte je, jde o podvod.

Jak tedy vzniklo TomTato

TomTato totiž nelze vypěstovat ze semene. Jde o dvě geneticky oddělené části, které se pomocí malého řezu spojí dohromady (čili jde o výsledek roubování). Jakmile se pak řezy zahojí, je možné odříznout listový vrchol rostliny bramboru a kořenový systém rajčete. V konečném výsledku tak budou listy rostliny rajčete vyživované kořeny brambor. Rajčata by pak měla být připravena ke sklizni asi po 12 týdnech pěstování (někdy během léta) a brambory pak potom, co rajčatové listy začnou odumírat, k čemuž dochází obvykle na začátku podzimu. Z jedné takové rostliny můžete nakonec sklidit 2 kg brambor a 500 g cherry rajčat. Potatom je u nás na trhu sice poměrně žhavou novinkou, nicméně ji však koupíte celkem bez problémů.

Jak pěstovat TomTato

Pěstování TomTato nebo také potatomu, či brambororajčete přitom není vůbec složitého. Je to vysloveně ideální rostlina do malého prostoru, tedy do města – na balkon. Ušetříte s ní spoustu místa. Potřebujete k tomu pouze dostatečně velkou a hlubokou nádobu (cca 40 l), aby měl dostatečný prostor k tvorbě kořenového systému. Tu pak naplňte dobře propustnou úrodnou zeminou s dostatkem organické hmoty o pH 5 až 6. Brambororajče umístěte na místo, kde je plné slunce. Do nádoby také pro oporu zasuňte tyč a zalévejte tak, aby půda nebyla nikdy přemokřená. Rostlině naopak nevadí, když půda dočasně vyschne. Hnojte 1x týdně hnojivem vhodným pro brambory.

5.5.2023 12:22| autor: Adriana Dosedělová | zdroj: bydlimekvalitne.cz, homeincube.cz, tyden.cz, zahradnictvilibeznice.cz

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist