Vypěstujte si na zahradě lísku. Je to snadné

Lískové oříšky jsou zdravá pochoutka, a proto je škoda, že lískové keře z našich zahrad téměř vymizely. Jde o na pěstování naprosto nenáročnou rostlinu bujného vzrůstu, která se uplatní i na malé zahradě jako solitér, a na velké z ní můžete mít třeba živý plot.
liska-1100x618.jpgCelá galerie 7 Zdroj: shutterstock.com

Líska tak jako i jiné rostliny se pochopitelně dá vypěstovat z oříšku čili ze semene. Je to však zdlouhavé a ořechů se v tomto případě dočkáte nejdříve za 5 let. Chcete-li si užívat úrody dříve, můžete zkusit řízkování, roubování anebo si lísku vypěstovat z kořenového výmladku.

Nemusíte se obávat, že byste to nezvládli, líska je na pěstování poměrně nenáročná. Výsadbu keřů doporučujeme ve vzdálenosti minimálně 4 metry od sebe. Starší keře by se měly dostatečně prosvětlovat, to podpoří větší úrodu oříšků.

Roubování na semenáče

Rouby lísky musíme odebrat ještě předtím, než začnou rašit. To znamená nejpozději do půlky ledna. Roubování se provádí na semenáče Corylus colurna – lísky turecké. Doba srůstání roubu s podnoží je dosti dlouhá. Proto se úvazky odstraňují až po přezimování.

Řízkování

Jedná se o relativně snadný způsob množení. Na řízky se vybírají v průběhu prosince až do poloviny ledna nenarašené výhony. Díky tomuto způsobu množení získáme později rostliny, které mají stejné vlastnosti jako mateční rostliny.

Řízky mají mít délku cca 15 cm. Pro podporu růstu se stimulují ideálně práškovým stimulátorem. Poté má následovat tepelná stimulace. Po dobu 4 týdnů je třeba nahřívat báze řízků při teplotě 20–22 °C. Pro nahřívání se používají speciální boxy vyplněné perlitem. Aby nedošlo k předčasnému narašení, nesmí teplota okolí přesáhnout 4–5 °C. Pozor na přelití řízků.

shutterstock-384089218.jpg

Zdroj: archiv redakce

Jakou půdu lísky potřebují

K těm nejdůležitějším půdním faktorům, které ovlivňují kvalitu pěstování lísek, patří pH okolo hodnot 6,5. Vyšší hodnoty mohou vyvolávat chlorózu listů způsobenou poruchami příjmu železa. Lísky není vhodné pěstovat v písčitých půdách, ty totiž neudrží v půdě dostatek vláhy, kterou lísky potřebují. Její kořeny se rozprostírají spíše do šířky než do hloubky, ale i v půdě drží dobře. Ideální je proto pro lísky hlinitá půda, která může být částečně i kamenitá.

Foto: shutterstock.com

7.9.2021 4:00| autor: Zuzana Bohdalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist