Vypěstujte si na zahradě různé druhy brusnic

Už dávno se nemusíte spoléhat na přípravky s výtažkem z brusnic zakoupené ve specializovaných obchodech, tyto zdravé rostliny si snadno vypěstujete i na své zahradě. V zahradnictví lze sehnat mnoho druhů, které byste v minulosti třeba hledali v lese. Kromě toho, že obsahují celou řadu zdraví prospěšných látek, vás potěší i poměrně snadným pěstováním a pokud hledáte nějaké vhodné rostliny do stinného podrostu dřevin, pak máte z čeho vybírat.
brusnice-boruvka-1100x618.jpgCelá galerie 6 Zdroj: shutterstock.com

Drobné ovoce v současné době na českých zahradách zažívá zlaté časy, vždyť i do malé zahrady se nějaký ten keř vždy vejde. Pokud i vy patříte mezi milovníky zdravé sklizně a chcete vyzkoušet třeba i něco méně tradičního, co takhle vyzkoušet brusnice? Tyto rostliny jsou k dostání v mnoha zajímavých druzích a odrůdách a vy si tak můžete jednoduše zpestřit jídelníček plody s velkým obsahem léčivých látek a vitaminů. Kromě běžné borůvky chocholičnaté (Vaccinium corymbosum) se tak můžete těšit z natrpklých plodů brusnice brusinky (Vaccinium vitis-idaea) nebo klikvy velkoplodé (Vaccinium macrocarpon).

Kde je sehnat

Sazenice určitě neshánějte ve volné přírodě, některé druhy jsou už poměrně vzácné a vztahuje se na ně ochrana dle zákona. Raději se poptejte ve specializovaných zahradnictvích. Některé internetové obchody se specializují na prodej méně tradičních ovocných druhů, i tady tedy máte šanci a rostliny vám přijdou zásilkovou službou až domů. Cena sazenic se pohybuje okolo 100 Kč, v případě borůvky chocholičnaté počítejte i s několikanásobkem této ceny, záleží na velikosti rostliny.

Jak je pěstovat

Všeobecně brusnice vyžadují kyselou půdu, proto se jim nikdy nebude dařit v půdě bohaté na vápno. Právě v tomto ohledu se dělají časté chyby. Do půdy tedy přidejte listovku nebo rašelinu a živiny dodáte v podobě dobře zetleného kompostu.

Rostliny budou dobře prosperovat pouze v kypré, dobře propustné půdě pro vodu a vzduch. Těžké jílovité půdy je třeba odlehčit a změnit jejich vlastnosti zmíněnými materiály. Brusnicím rozhodně nevadí, když je vysadíte do polostínu. I na přírodních stanovištích rostou v podrostech vzrostlých stromů. Plné slunce jim sice nevadí, ale počítejte s nutností pravidelné zálivky.

Během sezony určitě nebudete jediní, kdo se těší na sklizeň. Zvláště plodožravé ptactvo se na keře slétá ve velkém houfu, takže se může stát, že plody sklidí ještě před vámi. Pokud pěstujete borůvky chocholičnaté, určitě se vyplatí v době dozrávání plodů nad rostlinami roztáhnout ochranou síť.

Nebojte se mulčovat borkou

Mulčovací borka sice pro mnohé rostliny představuje problém kvůli svému kyselému pH, pro brusnice je ale naopak prospěšná. Postupně se rozkládající hmota půdu okyseluje a obohacuje o organické látky. Navíc snižuje odpařování vody z půdy, takže tento typ výsadeb jí klidně bez obav mulčujte.

Nejběžněji pěstované brusnice:

Borůvka chocholičnatá (V. corymbosum)

Kanadskou borůvku uvidíte téměř na každé české zahradě. K dostání jsou odrůdy i s růžovými plody, takže pokud vás omrzela modrá klasika, můžete zkusit odrůdu Pink Lemonade. Pod tímto vzrůstným druhem lze pěstovat jiné půdopokryvné druhy brusnic.

Brusnice borůvka (V. myrtillus)

Této rostlině většina z nás říká lidově borůvka a je to rostlina typická svými souvislými porosty zvláště v borových lesích. Na zahradách se tento druh příliš nepěstuje právě kvůli vysokým nárokům. I z přírodních stanovišť postupně mizí.

Klikva bahenní (V. oxycoccos)

Na přírodním stanovišti lze tento druh najít na rašeliništích. Její plody lze koupit běžně na trhu, vyrábějí se z nich marmelády, ale také se hojně suší a přidávají se do různých snídaňových směsí. Na českém území je chráněná.

Klikva velkoplodá (V. macrocarpon)

Lidově se nazývá také americká brusinka. Je pro ni typický plazivý charakter růstu, takže ji lze na zahradě použít i jako zajímavou půdopokryvnou rostlinu. Plody jsou poměrně velké, dosahují průměru okolo 1 až 1,5 cm.

Brusnice brusinka (V. vitis-idaea)

Druh běžný v české přírodě se dá snadno pěstovat i na zahradě, právě brusinkové sazenice lze sehnat poměrně snadno. Plody jsou v nezralém stavu natrpklé, tepelným zpracováním a dodatečným přislazením získají ale příjemnou chuť. Obsahuje celou řadu vitaminů a antioxidačních látek, čistí organismus a působí proti zánětům různého původu.

 

1.7.2021 5:30| autor: Lucie Peukertová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist