Vypěstujte si olivovník – je to snadné!

Olivovník (Olea europaea) je rostlina, která nese lahodné plody - olivy, jimiž můžete dochutit letní salát na vaší garden party. Z oliv se také získává blahodárný olivový olej a samotná dřevina je vůbec pěknou ozdobou zahrady, tak proč si olivovník nezasadit?
olea-olivovnik-1100x618.jpg Zdroj: shutterstock.com

Pokud rostlinu zapoupíte již v květináči, poměrně odrostlou, je dobré ji přesadit do půdy, kterou před tím opatříte směsí klasického substrátu a písku. Také je možné, že vám tato středomořská chlouba poroste velmi rychle, pokud se uchytí. Pak je dobré ji každý druhý rok prosvětlit a prodstříhat. Nejlepší střižná úprava pro olivovníky je do tvaru koule.

Rostlina potřebuje častější zálivku (o to více, pěstujete-li ji v květináči) – při pěstování na zahradě v tomto mokrém a vlhkém počasí postačí déšť.  Olivovník potřebuje pro svůj kvalitní a rychlý růst, neméně pak pro tvorbu pěkných plodů  hodně světla. Plody se mohou vytvořit i v našich zeměpisných podmínkách – čím jižněji místo pěstování olivovníku je, tím větší šanci na krásné olivy má jeho pěstitel.

V létě by měla dřevina stát na teplém a slunném místě v zahradě. Přezimuje naopak na chladném a světlém místě (10 ° C). V chladnějším odbdobí se zálivka mírní, to aby nedošlo k tvoření chorob a houbovitých plísní. Zalévejte pomalu, ne najednou, aby rostlině neopadali listy.

Chcete-li olivovník rozmnožit, nepotřebujete znát nic o řízkování ani jiných složitějších metodách, zkrátka jen vezmete olivu nebo jen její jadérko a zasadíte do substrátu. Při správné péči po několika týdnech vyklíčí.

Jsou olivovníky, které snesou teploty do -7 ° C. Pokud je chladněji, musíte rostlinu včas zakrýt fólií nebo tkaninou. Myslete přitom na korunu, protože ta je nejcitlivější. Důležité je větrání, protože rostlina musí dýchat. Pod tkaninou se může rychle spotřebovat kysličník uhličitý.

Více zajímavostí o tom, jaký mají olivovníky zajímavý původ a jak se jim daří v našich podmínkách si můžete přečíst v článku „Olivovník v našich podmínkách? Ano, ale…“

Text: Lucie Sýkorová

1.8.2011 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist