Vypěstujte si svůj kávovník. Když kvete, fantasticky voní

Název kávovník arabský zní poněkud exoticky, ale to neznamená, že se nedá pěstovat u nás. Jedná se sice o pokojovou rostlinu, nicméně jsou i tací pěstitelé, kterým se daří vypěstovat si na rostlinách vlastní kávové boby a dosáhnout správnou péčí krásné a zdravé rostliny opravdu velkých rozměrů.

Při dobré péči se dožívá opravdu vysokého věku, jeho roční přírůstky mohou činit 20 až 30 cm. Ale přírůstky nejsou to jediné, co nás na pěstování kávovníku láká. V prvé řadě jsou to krásné lesklé kožovité listy, které ozdobí každý interiér. Dále omamná vůně bílých květů, která se rozšíří v době kvetení po celém bytě a v neposlední řadě je to i snadné množení a možnost vypěstovat si dokonce vlastní kávové boby, které si pak můžete doma sami upražit pomlít a vypít.

Přesazujte brzy na jaře

Máte-li už doma tyto rostliny, doporučujeme je brzy na jaře přesadit do větších květináčů. Stačí použít běžnou zeminu na pokojové rostliny. Jestliže je rostlina větší, než potřebujete, na jaře ji seřízněte a části, které tak získáte, použijte jako řízky k namnožení dalších rostlin. Ovšem dá se množit i semeny.

Kdy začnou kvést

V květinářství si můžete zakoupit rostliny kávovníku celoročně. Při nákupu si vybírejte rostliny s hustě rozloženými lesklými a hlavně nepoškozenými listy. Kupované rostliny jsou k dostání obvykle ve velikosti 50 cm, ale v pokojovém prostředí může kávovník dosáhnout časem výšky až 2 metry.

Poprvé se u kávovníků dočkáme květu, jakmile dorostou metrové výšky, tedy za 3–4 roky. Květy jsou hroznovitě uspořádané a velice vonné. Jejich vůně připomíná vůni jasmínu. Po odkvětu už se začínají tvořit zelenavé plody, které později zčervenají. Trošku se podobají třešním.

Tepelné podmínky pěstování

Pro kávovníky je nejlepší, jsou-li pěstovány na světlém vzdušném místě a mají k dispozici dostatečné množství vody. Rostliny mají v oblibě ranní a večerní slunce, daří se jim tedy nejlépe na východních či západních oknech. V průběhu zimy je třeba udržovat rostliny v teplotách mezi 12–15 °C. V létě není třeba teplotu nijak regulovat. Pouze mladé rostliny potřebují vyšší teploty.

Jak zalévat a hnojit

Aby se zvýšila vzdušná vlhkost v okolí rostliny, je vhodné ji několikrát za týden rosit. Přesto, že v zimě se půda udržuje jen mírně vlhká, v létě kávovník vyžaduje vydatnou zálivku měkkou odstátou vodou. Přes zimu kávovník nehnojíme, zatímco v létě se hnojí každý týden.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: Shutterstock.com

13.2.2017 4:00

Čtěte dále

  • Nejnovější

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist