Vypěstujte si svůj kávovník. Když kvete, fantasticky voní

Název kávovník arabský zní poněkud exoticky, ale to neznamená, že se nedá pěstovat u nás. Jedná se sice o pokojovou rostlinu, nicméně jsou i tací pěstitelé, kterým se daří vypěstovat si na rostlinách vlastní kávové boby a dosáhnout správnou péčí krásné a zdravé rostliny opravdu velkých rozměrů.
shutterstock_588375011-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Při dobré péči se dožívá opravdu vysokého věku, jeho roční přírůstky mohou činit 20 až 30 cm. Ale přírůstky nejsou to jediné, co nás na pěstování kávovníku láká. V prvé řadě jsou to krásné lesklé kožovité listy, které ozdobí každý interiér. Dále omamná vůně bílých květů, která se rozšíří v době kvetení po celém bytě a v neposlední řadě je to i snadné množení a možnost vypěstovat si dokonce vlastní kávové boby, které si pak můžete doma sami upražit pomlít a vypít.

Přesazujte brzy na jaře

Máte-li už doma tyto rostliny, doporučujeme je brzy na jaře přesadit do větších květináčů. Stačí použít běžnou zeminu na pokojové rostliny. Jestliže je rostlina větší, než potřebujete, na jaře ji seřízněte a části, které tak získáte, použijte jako řízky k namnožení dalších rostlin. Ovšem dá se množit i semeny.

Kdy začnou kvést

V květinářství si můžete zakoupit rostliny kávovníku celoročně. Při nákupu si vybírejte rostliny s hustě rozloženými lesklými a hlavně nepoškozenými listy. Kupované rostliny jsou k dostání obvykle ve velikosti 50 cm, ale v pokojovém prostředí může kávovník dosáhnout časem výšky až 2 metry.

Poprvé se u kávovníků dočkáme květu, jakmile dorostou metrové výšky, tedy za 3–4 roky. Květy jsou hroznovitě uspořádané a velice vonné. Jejich vůně připomíná vůni jasmínu. Po odkvětu už se začínají tvořit zelenavé plody, které později zčervenají. Trošku se podobají třešním.

Tepelné podmínky pěstování

Pro kávovníky je nejlepší, jsou-li pěstovány na světlém vzdušném místě a mají k dispozici dostatečné množství vody. Rostliny mají v oblibě ranní a večerní slunce, daří se jim tedy nejlépe na východních či západních oknech. V průběhu zimy je třeba udržovat rostliny v teplotách mezi 12–15 °C. V létě není třeba teplotu nijak regulovat. Pouze mladé rostliny potřebují vyšší teploty.

Jak zalévat a hnojit

Aby se zvýšila vzdušná vlhkost v okolí rostliny, je vhodné ji několikrát za týden rosit. Přesto, že v zimě se půda udržuje jen mírně vlhká, v létě kávovník vyžaduje vydatnou zálivku měkkou odstátou vodou. Přes zimu kávovník nehnojíme, zatímco v létě se hnojí každý týden.

 

10.1.2023 9:00| autor: Zuzana Bohdalová | zdroj: vlastní zkušenost, vybornakava.cz

Čtěte dále

  • Nejnovější

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist