Vypěstujte si vlastní ananas

Ananasům vyhovují těžší substráty a milují vlhko. Je možné jim do listové růžice dolévat vodu, což je dobré vědět, pokud si chceme pěstovat vlastní ananas v bytových podmínkách. Jak na to?

Pěstování ananasů ve velkém

Ananasy (Ananas comosus) se ve velkém pěstují na plantážích v jižní Americe. My se však chceme pokusit o vypěstování vlastního ananasu z růžice listů plodu zakoupeného v některém z obchodů s ovocem a zeleninou. Jestliže se nám to podaří, budeme mít doma nenáročnou pokojovou rostlinu, která může vykvést i plodit. Je jen škoda, že její plody budou o dost menší než ty, které si běžně kupujeme ke konzumaci.

Základem nové rostliny je kvalitní kupovaný ananas

Do pěstování ananasu z listové růžice se pouštějte pouze v případě, že jste nekoupili zmrzlý ananas se zahnědlými špičkami listů a zgumovatělou dužinou. Rozhodně tedy nevybírejte někde na tržišti mezi plody vystavenými v mrazu, ale dejte si na výběru záležet. A když si ananas přinesete domů, neskladujte jej v lednici. Citelně by tím utrpěla jeho struktura.

Růžice listů, tedy vrcholový chochol, ze kterého budeme pěstovat novou rostlinu, nesmí být vystaven chladu, protože pak obvykle nezakoření.

Jak začít? Ukrojte chochol!

Z pěkného zdravého ananasu odřízněte ostrým nožem vrcholový chochol těsně při povrchu. Nepodlehněte radám, které doporučují oddělit chochol i s přídavkem vrcholíku. Šťavnatý suk totiž snadno podlehne hnilobě, což způsobí zničení celého chocholu listů a vy nic nevypěstujete.

Růžice musí schnout

U odkrojeného chocholu otrhejte spodní listy, a to na výšku cca 5 mm. Je docela pravděpodobné, že najdete již vyvinuté kořenové špičky. Ty nesmíte poškodit! Pracujete tedy opatrně a ránu pak raději zasypte rozdrceným dřevěným uhlím. Působí jako dezinfekce.

Růžice pak musí několik dnů zasychat, takže ji ještě nevysazujte. Zasychání by mělo probíhat při pokojové teplotě. Při zasychání se řezná rána částečně uzavře a zkorkovatí.

Výsadba chocholu

Vrchol se zaschlou bází vložte do mírně navlhlé směsi připravené z rašeliny a písku. Uložte jej tak hluboko, aby zůstala venku celá část se zelenými listy. Květináč se substrátem a vysazeným vrcholovým chocholem obalte mikrotenovým sáčkem a nechte jen malý otvor. Nebo můžete chochol přiklopit sklenicí a postavit na okno.

Jak vlhčit nebo zalévat

Po přikrytí sáčkem nebo sklenicí už půdu jen mírně zavlažujte. Nikdy ale nepřemokřete! Někomu se může podařit, že vrcholový chochol pustí kořeny i ve sklenici s vodou. Ovšem v tom případě je pak dosti problematické následné zasazení do půdy. Kořínky jsou sice živé, ale obvykle velmi změklé, a tak v substrátu častou odumřou a zahnívají a s nimi pak opět celá růžice listů.

Jak zjistíme, zda se chochol ujal

Až po nějaké době se dá s jistotou konstatovat, zda se chochol ujal.  Do té doby s listovou růžicí nijak nehýbejte. Listy ujaté rostliny nebudou vykazovat ani hnědnutí ani zasychání a budou stále zelené. Nejčastěji s příchodem jara se objeví asi tak v březnu jedna nebo i více zelených špiček, což jsou vlastně základy nových budoucích rostlin.

Nové rostliny nikdy nevyrůstají ze středu původní listové růžice. Poté, co nově vzniklé růžice listů zesílí, opatrně vyklepněte obsah celého květináče a sazeničky oddělte. Pak je zasaďte a pěstujte dál odděleně.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: shutterstock.com

 

9.5.2016 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist