Vypěstujte si vlastní chilli papričky

Jen málokteré koření dodá pokrmům takový říz jako mleté chilli papričky. Rozhodně se v jejich případě nemusíme omezovat pouze na v obchodě zakoupené koření, díky pestré nabídce osiva různých odrůd si tyto pálivé pochoutky můžeme vypěstovat sami. Při výběru vhodného kultivaru se zajímejte především o stupeň pálivosti, ten může být značně odlišný. Zatímco některé papričky pálí pouze decentně, jiné jsou doslova životu nebezpečné. Představíme vám populární odrůdy a způsoby jejich pěstování.
papricky-nemusi-slouzit-pouze-na-doplneni-jidelnicku-jsou-to-i-zajimave-hrnkove-rostliny-na-terasu-i-domu-1100x618.jpgCelá galerie 4 Zdroj: Lucie Peukertová

Do pěstování chilli papriček se většinou pouštíme pro jedinečný kulinářský zážitek, který tyto pálivé odrůdy přinášejí. Jenže papričky jsou dostupné v mnoha opravdu dekorativních odrůdách, které mnohdy předčí svou barevností a krásou i okrasné květiny, takže je můžeme bez studu nazvat rostlinami dekorativními.

Barevné plody navíc vnáší do zahrady zcela jiný okrasný efekt, tak si několik rostlin vysaďte do nádob a dejte si je na terasu. Jen si dávejte pozor, aby si na nich nepochutnal váš malý potomek, kulinářskému zážitku kvůli extrémně pálivé chuti v případě některých odrůd s radostí odolají i dospělí.

Pěstujeme ze semen

Výsev semen se doporučuje mezi únorem a květnem. U většiny odrůd chilli se doporučuje vyrovnaná teplota klíčení okolo 29 °C. Semena vyséváme do sterilního výsevního substrátu. Pokud si mícháte směs sami, je třeba ji dát na půl hodiny do trouby a péct, aby se v ní zlikvidovaly zárodky chorob. Semena zasypáváme slabou vrstvou zeminy, která by neměla přesahovat mocnost 3 mm, klíček by přes silnější vrstvu neprorašil. Semínka lze také vysévat do kompresovaných rašelinných tablet. Po třech až šesti týdnech sazenice přesazujeme do květináčů, ve kterých porostou až do doby výsadby na finální stanoviště.

Co papričky potřebují během sezony

Chilli papričky pěstujeme nejlépe v zásadité hlinitopísčité půdě, která je dobře propustná pro vodu a vzduch. Rostliny nesmíme přelévat, ideálně tak substrát udržujeme mírně vlhký během sezony. V období dozrávání plodů se doporučuje zálivku ještě omezit, aby se zvýšil obsah pálivých látek v plodech. Na zálivku nejlépe používejte vodu dešťovou a ohřátou na běžnou teplotu. Voda ze studně je nevhodná kvůli nízké teplotě, která způsobuje při zálivce teplotní šok. Papriky jsou poměrně náročné na světlo, proto je vysazujeme na plné slunce.

Během léta ovšem musíme dávat pozor na to, abychom rostliny nezalévali na plody a listy, protože by mohlo dojít k popálení. Papriky všeobecně nesnáší tento způsob zálivky, proto zalévejte ke kořenům prakticky pokaždé. Při pěstování ve skleníku z čirého skla musíme papriky přistiňovat, aby nedošlo k popálení, podobně tomu je ve fóliovnících.

Během sezony lze papričky hnojit syntetickými hnojivy, je ovšem třeba brát v úvahu druh hnojiva, některá totiž podporují spíše tvorbu listů, jiná květů a některá jsou určená až pro hnojení rostlin s plody. Mnohem lépe uděláte, když rostliny v květnu vysadíte do půdy hnojené koňským hnojem nebo kompostem, které papričkám připraví ty nejlepší podmínky.

Odrůdy papriček podle pálivosti

Sladké

Banana Sweet – až 15 cm dlouhé plody zelené barvy, které postupně získávají barvu červenou
Jalapeno Senorita – kultivar dorůstá výšky až 100 cm, plody jsou tmavě červené, dlouhé až 7 cm

Mírně pálivé

Chilaca – mohutná rostliny dorůstá výšky až 180 cm, luskovitý plod černozelené barvy je dlouhý až 15 cm
Rodeo F3 – červené kulaté plody na silné stopce podobné rajčatům
Sigaretta di Bergamo – plod tvaru kozího rohu sytě červené barvy, dlouhý až 12 cm
Sangria Ornamental – barevně zajímavý kultivar chilli papriček s plody, které se postupně přebarvují z fialové do temně červené barvy. Plod je oválný a na rostlině vzpřímený.

Středně pálivé

Ring of Fire – plody luskovitého tvaru tmavě červené barvy dosahují délky okolo 8 cm
Cayenne Yellow – rostlina dorůstá výšky okolo 60 cm, plody jsou dekorativní, svítivě žluté lusky délky maximálně 6 cm
Chinesse Multi-Color – název je odvozen od pestré palety barev, která se na plodech během zrání ukáže, odrůda dozrává přes pět barev až do sytě červené

Velmi pálivé

Habanero Red Savina – odrůda dorůstá výšky 100 cm, plody mají kvadratický tvar, v době zralosti se barví do rudé barvy
Devil´s Tongue White – bílé luskovité plody dosahují délky 6 cm
Bahamian Goat – plody nepravidelného tvaru, rostlina dorůstá výšky až 180 cm, plody jsou svítivě oranžové a opravdu hodně pálivé

Extrémně pálivé

Blut Jolokia Yellow – plody mají jehlancovitý tvar a během zralosti získávají svítivě žlutou barvu
Naga Morich – paprička pocházející z Indie dorůstá výšky okolo 100 cm, plody jsou jehlancovité a sytě červené
7 Pot Apocalypse – kvadratické plody tmavě červené barvy, mohutný vzrůst

3.1.2020 5:30| autor: Lucie Peukertová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist