Zahrada > Rostliny > Houby > Vypěstujte si zdravé houby
Vypěstujte si zdravé houby
Co Čech, to houbař. V posledních letech to ale s houbami ve volné přírodě nebylo zrovna nejlepší, zvláště ve výrazně suchých lokalitách. S košíkem a houbařským nožem se ovšem nemusíte pokaždé vydat jen do lesa nebo na louky v případě žampionů, mnoho druhů hub si snadno můžete vypěstovat třeba ve sklepě, ve světlé místnosti nebo třeba na zahradě.
Možností je nespočet, a zatímco při pěstování některých druhů se spokojíte se základními informacemi, v jiném případě bude třeba doplnit několik informací. Na trhu seženete sadbu, kterou je třeba dát do otvorů v čerstvém dřevě, jindy si zase domů přinesete sadbou prorostlou slámu v igelitovém pytli nebo si koupíte samostatný balíček substrátu, do kterého přidáte pěstební substrát se sadbou hub.
Na zahradě i doma
Druhy hub jsou náročné na různé typy podmínek. Běžné žampiony lze pěstovat dokonce v tmavém sklepě, jejich vývoj totiž není závislý na přítomnosti světla. Světlomilné hlívy ovšem ve tmě nevypěstujete, s těmi to bude poněkud komplikovanější. Mnoho druhů dřevokazných hub lze pěstovat v kusech kmenů většinou listnatých stromů, jejichž dřevo musí být čerstvé a ve dřevě nesmí být přítomná žádná dřevokazná houba, která by nově nasazené sadbě konkurovala.
V dnešní době je dokonce možné koupit sadbu hřibovitých hub, které se vysadí pod vhodné dřeviny. Zde si již budete muset zjistit z návodu na pěstování, k jakým stromům se dané houby vysazují, jedná se totiž mnohdy o houby mykorhizní a neporostou tedy všude. Jejich výsadba spočívá pouze v obnažení povrchu půdy pod dřevinou třeba vytrhnutím travního drnu. Zemina se mírně nakypří a zapraví se do ní sadba, Poté se opět vrátí travní drn. Místo je pak dobré zalít dešťovou vodou, potom už jen musíte čekat.
Žampion bílý
Tento druh houby je vhodný i pro úplné začátečníky. Běžně se prodává jako sadba v kartonové krabici nebo v igelitovém balíku, který je vybaven dalším balíčkem se substrátem a sadbou, kterou je třeba namíchat do vrchní vrstvy zeminy v balíku. Žampiony pěstujeme v teplotě od 12 do 21 °C a první úrody se dočkáte přibližně za 3 týdny. Stejným způsobem se pěstuje i žampion hnědý, který je oblíbený díky své aromatičnosti.
Hlíva ústřičná
Hlívu lze jednoznačně považovat nejen za skvělou pochoutku, ale také za léčivo. Tento druh dřevokazné houby posiluje imunitu a je bohatý na vitaminy B, D, C a K. Hlívu lze pěstovat v exteriéru na kmenech nebo v igelitovém pytli ve slámě, kdy je třeba pytel na několika místech natrhnout v době, kdy je plně rozvinuté mycelium ve slámě. Některá balení jsou již vybavena otvory. Hlívy pěstujeme při teplotě od 6 do 19 °C.
Houževnatec – Shii-take
Tento druh houby snižuje hladinu cholesterolu v krvi a je to jedna z nejpěstovanějších hub v domácím prostředí. Pěstujeme ji při teplotě od 12 do 21 °C ve sklepě nebo ve stínu na zahradě. Houževnatec vyžaduje světlo 8 hodin denně, proto bychom ho měli pěstovat optimálně ve světlé místnosti, kde bude vysoká vzdušná vlhkost.
Lesklokorka lesklá – Reishi
Tento druh houby je možné pěstovat opět v igelitových pytlích v substrátu prorostlém podhoubím. Teplota by se měla pohybovat v rozmezí 18 až 30 °C. Tato houba je oblíbená především díky léčivým látkám, které obsahuje. Používá se při léčbě rakoviny prsu, žaludku, krku, ledvin, jater a mnoha dalších orgánů. Snižuje vysoký krevní tlak, zpomaluje stárnutí organismu a zvyšuje obranyschopnost. V pozitivních vlastnostech bychom ovšem mohli pokračovat dále, zdá se totiž, že je Reishi pomalu dokonalý lék.
Další druhy hub, do jejichž pěstování se můžete pustit
- Šupinovka Nameko
- Bedla vysoká
- Hlíva máčková
- Hlíva citronová
- Polnička topolová
Text: Lucie Peukertová
Foto: Shutterstock