Výroba bylinkových čajů proti nachlazení

Bylinkovou sezonu máme již téměř za sebou a je čas na přípravu bylinných směsí, ze kterých si na podzim a v zimě připravíme léčivé bylinné nálevy. Ty nám pomohou nejen jako prevence nemocí, ale mnohdy urychlí i samotnou léčbu. Bylinky jsou navíc skvělým společníkem ve dnech s deštivým počasím, kdy nás přepadnou podzimní chmury. Dokáží totiž výborně zlepšit náladu!
shutterstock_1718156653-1100x618.jpgCelá galerie 6 Zdroj: shutterstock.com

Používání bylinek je staré jako lidstvo samo. Dříve se jim dokonce přisuzovala čarovná moc, používaly se při různých rituálech. V současné době přistupujeme k bylinkám už přeci jenom trošku více vědecky, protože jsme poznali mnohem lépe než naši předci jejich léčivé účinky.

Ačkoliv bylinkami nevyléčíme žádné vážné nemoci, jsou skvělým pomocníkem při prevenci i urychlení léčby některých lehčích onemocnění jako jsou nepříjemné virózy. Léčivé účinky některých bylinek jdou ruku v ruce s jejich schopností čistit organismus. Očistu si můžete provádět prakticky během celého roku, nejen na jaře.

Jak si sestavit bylinnou směs na míru

Pokud se pouštíte do míchání vlastních směsí, je nutné o jednotlivých bylinách vědět dostatek informací. Pokud si tedy chcete namíchat směs určenou pro prevenci a léčbu nachlazení, vybírejte druhy, které se k tomuto čelu hodí.

Většina běžně dostupných bylinek je bezpečná, ale jistá omezení platí pro alergiky, těhotné a kojící ženy a samozřejmě také pro malé děti. Před vlastní přípravou směsi si tedy prostudujte účinky bylinek, teprve potom se pusťte do práce.

m-ch-n-bylinek-je-nav-c-p-jemn-aromaterapie-.JPG

Zdroj: archiv redakce

Příprava sypaných směsí a plnění do čajových sáčků

Pokud vám nevadí příprava bylinkového čaje ze sypané směsi, máte možnost si připravit mnohem kvalitnější nálev, než v případě, že bylinky balíte do čajových sáčků. Sypané směsi totiž nemusíte drobit na jemné částečky, bylinky naopak ponechte v co nejhrubších kusech, protože obsahují mnohem více léčivých látek.

Příprava nálevu je mnohem praktičtější a také rychlejší ze směsí v sáčku, ale ty jsou naplněny najemno nadrcenými bylinkami, které už při výrobě ztratí část své léčivé síly. Ale je samozřejmě jasné, že ne vždy máme čas na přípravu pravého sypaného bylinkového nálevu.

Jaké bylinky vybrat

Většina bylinek disponuje poměrně širokou účinností. Mateřídouška je skvělá při léčbě nachlazení, ale stejně tak i uklidňuje. Meduňku mohou užívat i menší děti pro dobrý spánek, ale je účinná i při léčbě různých viróz.

Pokud máte rádi třezalku, měli byste určitě vědět, že tato neskutečně všestranná bylinka interaguje s různými typy léků a snižuje tak jejich účinnost, takže pokud nějaké léky užíváte, konzultujte její použití se svým lékařem.

Výroba sáčkových čajů

Současným hitem jsou ručně vyráběné výrobky. V domácích podmínkách si tak můžete vyrobit prakticky cokoliv včetně sáčkových bylinkových čajů. Na jejich výrobu potřebujete čajové sáčky, které jsou dostupné v mnoha velikostech. Menší velikosti jsou vhodné pro přípravu nálevu o objemu asi 250 až 500 mililitrů, ty větší se hodí spíše pro litrové až dvoulitrové konvice.

Abyste si přípravu nálevu ještě zpříjemnili, připravte si malé visačky na šňůrce, kterou uložíte do otvoru. Ten pak po naplnění bylinkami zažehlíte žehličkou.

pokud-si-r-di-vyr-b-te-dom-c-v-robky-vyzkou-ejte-v-robu-vlastn-ch-s-kov-ch-aj-.JPG

Zdroj: archiv redakce

Bylinky proti nachlazení

 • Bez černý – Sambucus nigra
 • Dobromysl obecná – Origanum vulgare
 • Heřmánek pravý – Matricaria chamomilla
 • Jitrocel kopinatý – Plantago lanceolata
 • Levandule úzkolistá – Lavandula angustifolia
 • Lípa srdčitá – Tilia cordata
 • Mateřídouška úzkolistá – Thymus serpyllum
 • Meduňka lékařská – Melissa officinalis
 • Měsíček lékařský – Calendula officinalis
 • Růže šípková – Rosa canina
 • Šalvěj lékařská – Salvia officinalis
 • Třapatkovka nachová – Echinacea purpurea
Foto: Lucie Peukertová
25.9.2020 4:00| autor: Lucie Peukertová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist