Vyrobte si gel na holení s Aloe vera

V domácích podmínkách si můžete z několika základních ingrediencí vyrobit koupelové soli, šumivky, pleťové a tělové krémy, ale klidně si vyzkoušejte i tvorbu domácího krému na holení, který ocení hlavně váš mužský protějšek s citlivou pletí. Jako vylepšující složka v tomto krému je použit gel z Aloe vera, kterou možná sami pěstujete. Klidně ho ale nahraďte třeba květovým medem.
shutterstock_522544258-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Přírodní kosmetika je v posledních letech velice oblíbená. Pokud si ji vyrábíte svépomocí, máte perfektní přehled o kvalitě a množství použitých surovin. Můžete se tak zcela vyhnout surovinám, které vám nedělají dobře a mají negativní dopad na lidské zdraví.

Pro muže s citlivou pletí proto bude ideální přírodní krém na holení, který vyrobíte přibližně během půl hodinky. Můžete ho vyrobit i do zásoby, jen je třeba ho uchovat v lednici, aby se nezkazil. Ačkoliv jsou přírodní stoprocentní esenciální oleje dobrým konzervantem, stejně nemají tak výrazný účinek jako syntetické konzervanty, proto je třeba tyto výrobky při výrobě většího množství uchovat v chladu.

Abyste si výrobek nekontaminovali cizorodými látkami, je třeba pracovat s čistými pomůckami. Složení krému je možné i trošku pozměnit. Pokud například nemáte vlastní rostlinu Aloe vera, klidně tento čirý gel vyměňte za květový přírodní med.

Co budete na výrobu potřebovat:

 • gumové rukavice pro získání gelu z listů a ostrý nůž – gel nesmí být čímkoliv znečištěn, jinak se zkracuje doba jeho použití
 • tyčový mixér
 • potřebné nádoby na uskladnění krému – optimálně patentové sklenice, nádoby na přípravu vodní lázně apod.

Recept na výrobu krému na holení:

 • 100 ml převařené destilované vody
 • 8 lžic mandlového nebo avokádového oleje
 • 5 větších polévkových lžic nerafinovaného bambuckého másla
 • 3 kávové lžičky jedlé sody
 • 9 polévkových lžic najemno nastrouhaného olivového neparfemovaného mýdla
 • 200 ml gelu z Aoe vera – toto množství získáte asi ze čtyř až pěti velkých listů
 • 6 kapek stoprocentního esenciálního oleje Tea Tree
 • 6 kapek stoprocentního esenciálního oleje Mandarinka či Geranium

Jak získat gel z Aloe vera

Jestliže doma pěstujete tuto sukulentní rostlinu, můžete z ní získaný gel běžně používat do různých ošetřujících pleťových a tělových krémů. Na získání gelu budete potřebovat perfektně vyčištěné nástroje, pro jistotu pracujte v rukavicích.

Listy odřízněte u hlavního stonku. O osud rostliny se nebojte, ranka po listu se rychle zahojí. List na povrchu otřete vlhkou houbičkou, aby na něm nebyl prach či jiné nečistoty. Pokožku listu pak podélně rozřízněte ostrým nožem. Z pokožky poteče hnědá tekutina, tu ovšem nesbírejte, má projímavé účinky. Nás zajímá pouze čirý gel, který z listu vydlabete buď kávovou lžičkou, nebo nožem do nádoby, ve které pak gel rozmixujete tyčovým mixérem, aby v něm nebyly hrudky.

Postup výroby

V první řadě si rozpusťte nastrouhané olivové mýdlo v převařené destilované vodě a ve vodní lázni si rozehřejte bambucké máslo. To by se mělo rozpouštět pozvolna, určitě by ale nemělo projít varem. Po rozpuštění ho smíchejte s mandlovým olejem a metličkou oba tuky promíchejte.

Jakmile vychladne rozpuštěné mýdlo v destilované vodě, přidejte rostlinné oleje, jedlou sodu a gel z Aloe vera nebo med. Směs surovin pak šlehejte tyčovým mixérem, dokud se všechny složky nespojí.

Nakonec přidejte esenciální oleje a znovu prošlehejte. Našlehanou hmotu pak nalijte do patentových sklenic a dejte do chladničky, kde se původní tekutá konzistence změní na jemně krémovou.

 

30.11.2022 4:00| autor: Lucie Peukertová | zdroj: Bylinkyprovsechny

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist