Vyrobte si krmivo pro ptactvo – jak a kdy přikrmovat

Kolem přikrmování ptactva je stále ještě hodně nezodpovězených otázek, takže se můžete setkat s různými názory. Krmení má několik zásad, na které je třeba pamatovat hlavně během zimy. Některé příkrmy a jejich směsi si snadno vyrobíte z několika surovin u sebe doma. Jak na to a co na to budete potřebovat?
prikrm-muze-mit-i-takovouto-originalni-podobu-1100x618.jpgCelá galerie 8 Zdroj: shutterstock.com

S dokrmováním ptactva to bylo vždy složité. Zvláště laici se v něm nevyznali, protože v tomto případě kolovalo nespočet různých doporučení. Některá z nich dokonce nedoporučovala přikrmování v jiné době než v zimě, kdy je všeobecně potrava v přírodě málo dostupná.

Pravdou ovšem je, že v některých případech zcela chybí výzkumy, které by potvrdily negativní dopady zvláště některých druhů příkrmů.

V současné době víme, že se dá ptactvo přikrmovat během celého roku, jen je třeba sledovat, jaké druhy se v okolí vyskytují nejčastěji, a nabízet jim stravu co možná nejpestřejší.

Sledujte, kdo vám ke krmítku zalétá nejčastěji

Během zimy je přikrmování ptactva poměrně oblíbenou kratochvílí, kdy stále netrpělivě z okna sledujeme, jací opeřenci přilétnou na svačinu. Stále více lidí se také účastní tzv. sčítání ptactva.

Charakter příkrmu se musí vždy zcela přizpůsobit hlavně strávníkům, ale pokud k vám zalétají hlavně ptáci zrnožraví, neznamená to, že nemůžete nalákat třeba i na hmyzí larvy zcela jiné druhy. Chce to prostě zkoušet a sledovat, jestli nějaká strava v krmítku nezůstává.

Pozor na čistotu

Krmítka opravdu pravidelně kontrolujte a sledujte, jestli v nich nezůstává zkažená nebo navlhlá potrava, která by plesnivěla. Pokud tam zůstane déle a v zimě třeba zapadne sněhem, snažte se vždy včas zasáhnout a krmítko vyčistit.

V případě, že se snažíte do příkrmů zařadit i takové suroviny, které máte běžně doma, a jen jim vypršela doba spotřeby, v žádném případě by se nemělo jednat o potravu plesnivou nebo nahnilou. Ptákům byste zbytečně zadělali na problémy. Určitě zde platí, že je lepší nepřikrmovat vůbec než do krmítka dávat stravu špatné kvality.

V jednoduchosti je krása

Mnohdy se zcela zbytečně soustředíme na výrobu poměrně složitých příkrmů, které vyžadují mnoho surovin, ale často stačí do krmítka nasypat třeba jeden druh ořechů nebo semínek. Skvělým přilepšením bývají také čerstvá jablka napíchnutá na větev stromu nebo pověšená na provázku.

Skvělou službu uděláte také celými semeníky slunečnice, což je snad nejoblíbenější přírodní krmítko různých druhů sýkorek. Jen počítejte s tím, že ptáci semínka sezobou opravdu rychle, takže budete muset často doplňovat.

Tip redakce: Pokud si nevíte rady, jakou potravu ptákům nabízet, můžete se inspirovat sčítáním ptactva. K českým krmítkům nejčastěji létají během zimy sýkora koňadra, vrabec polní, vrabec domácí, kos černý a na pátém místě se umístila sýkora modřinka. Mezi další druhy řadíme čížka lesního, zvonka zeleného, pěnkavu obecnou, červenku obecnou a straku obecnou.

Lojové krmivo

V domácích podmínkách si můžete poměrně snadno vyrobit všemožné tukové příkrmy, do kterých lze přidat kromě semen a ořechů také výživné larvy hmyzu.

Lojové krmivo nemusí mít klasický kulovitý tvar, na který jste zvyklí. Při rozpuštění loje a přimíchání dalších pochutin můžete tuto kašovitou směs plnit třeba i do silikonových forem. Příkrm se dá pak buď dát do speciálních krmítek, zavěsit na provázek, nebo dát do speciální mřížky, ze které si ptáci směs vyzobou.

Plastové síťky jsou nevhodné kvůli tomu, že se do ní ptáci mnohdy zamotají a mohou se tak i zranit.

Lojové příkrmy se dají také vyrobit ze šišek, stačí směs loje a semen namazat do otevřené šišky a příkrm je na světě. Lojové příkrmy jsou vhodné hlavně v zimě, protože jsou bohaté na energii. Zvláště oblíbené budou třeba u sýkorek.

Vhodné druhy příkrmů

obiloviny – pšenice, oves, sušená kukuřice – obiloviny jsou všeobecně považovány za plnivo krmných směsí, většina druhů ptactva, která k nám zalétá ke krmítkům, je ale příliš nepřijímá, jsou spíše vhodné pro ptactvo hrabavé

ořechy – arašídy, lísková jádra, vlašský ořech

semena – slunečnicová, ostropestřec, různé druhy bodláků, světlice barvířská, proso

larvy hmyzu – Buffalo červi, voskové larvy (housenky zavíječe voskového), larvy potemníka moučného – často dostupné pod názvem mouční červi, ačkoli se nejedná o pravého červa

 

 

27.12.2021 5:30| autor: Lucie Peukertová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist