Vyrobte si lavičku kolem stromu

Dá se říct, že se rozlišují dva druhy zahradního nábytku, jeden je stálý, který zůstává na zahradě i mimo sezónu a druhý je přenosný nebo skládací. Oba druhy se dají vylepšit pomocí nejrůznějších sedáků a polštářů, které se dají snadno přenést do interiéru v případě nepříznivého počasí. My se dnes zaměříme na jeden příklad stálého zahradního nábytku, kterým jsou lavice kolem stromu.
lavicka-natirani-1100x618.jpg Zdroj: shutterstock.com

Na zahradní nábytek a lavice jsou kladeny nejrůznější požadavky, k těm nejdůležitějším patří příjemný vzhled hodící se do daného prostředí a také pohodlí při sezení, což by mělo být samozřejmostí. Je jasné, že lavice vyrobená k posezení u stromu nebude sloužit k venkovnímu stolování, ale může být příjemným místem, kde se dá ve stínu posedět na zahradě i když slunce doslova pálí.

Pro trvalé venkovní použití není vhodný každý materiál. K odolným materiálům, které odolávají dobře vnějším povětrnostním vlivům, patří litina (obr. č. 33), odlévaný hliník, odolné plasty s plnidly, ale také tvrdé dřevo. A my si dnes popíšeme právě výrobu lavičky kolem stromu z tvrdého dřeva.

Na její výrobu budete potřebovat tvrdé bukové nebo dubové dřevo. Popíšeme si výrobu lavičky čtvercového typu bez zádových opěrek (viz obr. č. 16). Zhotovte si nejprve 4 podpěry z impregnovaných hranolů o rozměrech 10 x 5 cm.

V druhé fázi příprav nastává upevnění podpěry. Nejdříve tedy zhutněte půdu v okolí stromu, kolem kterého budete lavičku stavět. Pevný podklad pro položení lavičky získáte položením betonových dlaždic. Při určování rozměru nezadlážděného místa v okolí kmene stromu myslete na to, zda strom ještě bude v obvodu narůstat. Je tedy zapotřebí zvážit věk stromu a jeho možnou velikost ve stáří. Otvor musí zůstat dostatečně velký i při dalším nárůstu kmene.

Nařežte si dřevěná prkna na rozměr  10 x 2,5 cm na potřebnou délku. Na koncích je seřízněte do úhlu 45°. Nejdříve je připevněte ke dvěma podpěrám, které budou podpírat vždy dvě spojnice plochých prken. Stejně pak připevňujte zbývající nosníky okolo kmene.

 

Na závěr zhotovte sedadla. Postupně připevňujte k opěrám prkna v dalších řadách směrem od kmene stromu vně. Mezi jednotlivými prkny ponechávejte centimetrovou mezeru. Stejným způsobem pokračujte, dokud nevzniknou 4 řady prken u každého sedadla okolo kmene. Podobným způsobem může vzniknout nejen pravoúhlá čtvercová lavička, ale také třeba šestiúhelníková (viz obr. č. 30 vlevo).

Text: Zuzana Bohdalová

14.3.2014 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist