Vyrobte si s námi zahradní stolek z palet

Dnes vám přinášíme další zajímavý nápad na výrobek z palet. Bude to zábavné a kreativní tvoření. Dali jsme si za úkol, předvést vám, jak snadno se dá vyrobit stůl z palet, v jehož centrálním prostoru budou jako dekorace vysazeny sukulenty. Na terase nebo zahradě bude takovýto odkládací stolek tou pravou letní dekorací.
zahradni-nabytek-z-palet-1100x618.jpgCelá galerie 11 Zdroj: shutterstock.com

Prvním krokem pracovního postupu bude opatřit si 2 x přepravní paletu, může být nová, ale stará použitá se k našemu účelu bude hodit lépe. Navíc bude zužitkován materiál, kterému dáme novou možnost vyniknout, a tak ho vlastně zrecyklujeme. Rozložte palety na jednotlivé části. Dále budete potřebovat větší množství vhodných šroubů do dřeva a také hřebíky a kladívko. Přímo v polovině horní desky bude vytvořen prostor, který bude sloužit jako truhlík nebo chcete-li otvor pro vysazení sukulentů.

Nejdříve si sestavte rám podle našich obrázků se středovou truhlíkovou částí, poté rám opatřete horními zkrácenými deskami, které jste oddělali z palet. Vruty a hřebíky odsazujete do dřeva tak, aby pokud možno nikde nepřečnívaly. Poté obraťte stolek vzhůru spodní částí a připevněte mu do rohů nohy. Ty mohou být z trámků, nebo ze starého stolu, který již dosloužil, ale nohy zůstaly. Po dokončení můžete nechat stůl v původním stavu anebo jej natřít. Záleží jen na vašem vkusu a na místě, kam s ním do budoucna počítáte.

Vše, co je zapotřebí na závěr udělat, je osadit stůl ve středu sukulentními rostlinami. Uprostřed středového truhlíku na rostliny vyvrtejte několik odtokových otvorů, kudy bude vytékat přebytečná voda. Na spodní část truhlíku jako drenáž vsypte vrstvu štěrku a na ni půdu promíchanou s pískem v poměru 1:1. V takové půdě se nebude zadržovat dešťová voda a vysazené sukulenty nebudou uhnívat.

Rostliny můžete do připraveného otvoru vysázet na husto anebo řidčeji a meziprostor pak doplnit pěknými oblázky, záleží jen na vás. Po výsadbě rostliny nezapomeňte zalít, ale celkově to se zálivkou sukulentů není potřeba nijak přehánět.

Tip na rostliny: netřesk pavučinatý (Sempervivum arachnoides), netřesk skalní (Sempervivum tectorum), netřesk výběžkatý (Sempervivum globiferum), rozchodník ostrý (Sedum acre), rozchodník šestiřadý (Sedum sexangulare) a mnohé další.

Text: Zuzana Bohdalová

25.7.2013 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist