Vyrobte si zdravé květové čaje

Záhony plné pestrých květů se nám mnohdy vybaví i v době, kdy zahradě vládne sněhová pokrývka, vítr a mráz. Léčivé květy ovšem vytváří specifickou kapitolu, kterou si můžete stále doplňovat novými poznatky v oblasti bylin. Právě tyto „pestré léky“ mohou vytvořit doplněk nebo naopak tělo celého bylinkového čaje, který tak získá zajímavou barvu, vůni a samozřejmě také specifické léčivé vlastnosti.

Při míchání jakýchkoli bylinných čajů je třeba dodržet určité zásady. Vždy se snažte o bylině zjistit co nejvíce informací. Pokud mícháte květové čaje za účelem léčby některých specifických nemocí, informujte se o obsahových látkách.

Časté chyby se dělají především u směsí určených na léčbu kašle. Zde je třeba zdůraznit, že se kašel rozlišuje na dvě stadia, a to na suché a vlhké. Pro každý typ se hodí jiné byliny, tedy rostliny s jiným zastoupením obsahových látek. Pokud použijete byliny bohaté na pryskyřici na suché stadium, kašel jedině zhoršíte, zde je třeba zvolit spíše bylinky bohaté na slizovité látky, které obalí sliznice vrstvou slizu.

Stejně tak si dejte pozor na užívání třezalky tečkované. Tato bylinka sice pomáhá při různých zdravotních obtížích, ale její velkou nevýhodou je vliv na účinek léků. Pokud tedy nějaké užíváte, poraďte se s lékařem, jestli je pro vás třezalka bezpečná.

Míchání květových směsí je skvělou relaxační metodou. Tyto bylinné čaje jsou totiž nejen skvělé pro naše zdraví, ale vypadají pěkně i na pohled. Jsou tedy dobrou volbou především pro ty, kteří od bylinných směsí vyžadují i jiný efekt, než pouze léčivé vlastnosti. Jejich příprava je navíc skvělá aromaterapie. Níže přinášíme přehled bylin s léčivými květy, které mohou vytvořit důležitou součást vašich bylinných směsí, v nichž květy hrají hlavní roli.

agastache (Agastache) – u této krátkověké trvalky nás zajímají plně rozkvetlé květy fialové barvy. Mají protizánětlivý účinek a snižují napětí a tres. Květy lze plnit i do plátěných pytlíčků, které ovoní prádlo.

podběl obecný (Tussilago farfara) – plně nakvetlé květy této časné byliny používáme do bylinných čajů určených na léčbu nachlazení a kašle. Podporují vykašlávání hlenů, mají protizánětlivý a močopudný účinek.

řebříček obecný (Achillea millefolium) – bylina hořké chuti je snad všudypřítomná, sbírejte ji ovšem pouze v čistém prostředí, optimálně na loukách. Květy působí proti kašli, nálev se užívá i jako podpora léčby zánětu močových cest a díky hořké chuti, která může být pro někoho až nepříjemná, podporují trávení.

lípa srdčitá (Tilia cordata) – jedna z nejčastěji užívaných bylinek při nachlazení, chřipce či virózách působí potopudně, čímž výrazně snižuje horečku. Podporuje chuť k jídlu a trávení.

bez černý (Sambucus nigra) – bílé květy bezu mají podobný účinek jako květy lípy. Jsou totiž silně potopudné, takže snižují horečku. Přidávají se do směsí proti nachlazení a chřipce. Mají silný dezinfekční a protizánětlivý účinek.

hluchavka bílá (Lamium album) – bílé květy pomáhají při mužských a ženských problémech, jsou močopudné, protizánětlivé, podporují trávení a čistí organismus.

he-m-nke-prav-p-sob-siln-dezinfek-n-.jpg

Zdroj: archiv redakce

heřmánek pravý (Matricaria chamomilla) – kdo by neznal bylinu se silně dezinfekčními a protizánětlivými účinky? Květy se používají na obklady těžko se hojících ran, ke kloktání i k inhalacím při rýmě. V bylinkovém čaji jistě oceníte, že heřmánek uklidňuje a podporuje kvalitní spánek. Stejně tak ho lze užívat i při nemocech horních cest dýchacích.

levandule lékařská (Lavandula angustifolia) – silně vonné květy zlepšují náladu, zmírňují psychické napětí, snižují bolesti hlavy a zvyšují odolnost srdce. Mají pozitivní vliv na trávení a snižují nadýmání. Přidávají se do směsí pro dobrý spánek. Působí močopudně a dezinfekčně.

mateřídouška úzkolistá (Thymus serpyllum) – u mateřídoušky nesklízíme pouze květy, ale celou kvetoucí nať. Má uklidňující, protinádorové a protizánětlivé účinky. Je vhodná i pro děti, uklidňuje, léčí záněty a podporuje trávení.

třezalka tečkovaná (Hypericum perforatum) – i u této byliny sklízíme kvetoucí nať v červnu i v plném létě. Nesmí se ovšem užívat v kombinaci s medikamenty. Snižuje depresi a zvyšuje chuť k jídlu.

divizna velkokvětá (Verbascum densiflorum) – bylina s protizánětlivými a dezinfekčními účinky léčí především onemocnění spojené s horními cestami dýchacími.

chrpa modrá (Centaurea cyanus) – modré květy mají močopudné a protizánětlivé účinky. V květových čajích plní i dekorační funkci.

sedmikráska chudobka (Bellis perennis) – květy mají silně čistící účinky, proto se sedmikráska přidává do směsí určených na očistu těla. Zlepšuje vykašlávání hlenů a je účinná při nachlazení.

m-s-ek-l-ka-sk-ocen-me-p-i-nachlazen-.jpg

Zdroj: archiv redakce

měsíček lékařský (Calendula officinalis) – měsíček má protizánětlivé a dezinfekční účinky. Hojí rány a celkově zlepšuje zdraví a náladu.

sléz lesní maurský (Malva sylvestris ssp. mauritiana) – bylina bohatá na slizovité látky léčí především kašel, přesněji řečeno jeho suché stadium, sléz je dále účinný při průjmech u dětí a urychluje hojení.

Foto: Lucie Peukertová

19.8.2019 5:30| autor: Lucie Peukertová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist