Výsadba stromů krok za krokem

Zahrada se stane zahradou teprve poté, co do ní vysadíte stromy. Tyto rostliny jí totiž dodávají zajímavé kouzlo, protože utvářejí kostru celé kompozice. Keře a trvalky ji sice dotvářejí, ale stromy jsou dominantní vždy, ať se jedná o solitéru nebo skupinovou výsadbu. Aby ovšem stromy fungovaly podle našich představ, je nutné jim věnovat náležitou péči již při výsadbě, při které se v praxi ovšem dělá mnoho chyb.
shutterstock_580933222-1100x618.jpgCelá galerie 8 Zdroj: shutterstock.com

Výsadba rostlin se často bere na lehkou váhu, a to bohužel i v profesionální sféře, kterou zastupují rádoby odborné zahradnické firmy.

Špatný postup při výsadbě poznáte většinou až časem, kdy dřevina začne na stanovišti skomírat. Mnohdy pak při odstraňování odumřelého stromu zjistíte banality v podobě nenarušeného kořenového balu, takže rostlina nemá tendenci prorůstat svými kořeny do okolní půdy, ze které si bere vodu spolu s živinami. Chyb se ale může při výsadbě stromů udělat mnohem více.

Proč je správný postup tak důležitý

Při výsadbě stromů počítáme s tím, že nám tato rostlina bude na zahradě fungovat dlouhá léta, proto jí musíme podmínky pro růst upravit. Ne vždy je totiž kvalita půdy natolik dobrá, abychom nemuseli přidávat zlepšující materiály.

Důvodem, proč dřevině připravit dobré podmínky, je i pořizovací cena, která bývá v porovnání s keři nebo trvalkami opravdu mnohonásobná. Chyba při výsadbě znamená tedy i finanční ztrátu, komplikace se sháněním nové dřeviny a samozřejmě s tím související časovou náročnost.

Čtěte také:

Ještě než se vydáte na návštěvu zahradnictví, si nejprve ujasněte stanovištní podmínky. Pro výběr stromu jsou zvláště důležité půdní a světelné podmínky, vlhkost půdy, ale také velikost prostoru, který časem dřevina zaujme svou korunou.

Velikost je totiž v praxi dost podceňovaná. Po letech tak zjistíme, že se strom do zahrady vlastně ani nevejde, nebo že je naopak příliš malý a nedokáže vytvořit příjemný stín, pro který byl na zahradu vůbec vysazen. V případě stromů se vyplatí vše řádně promyslet a nastudovat si i vlastnosti zvoleného druhu.

Druh materiálu

Stromy seženete buď vysazené v kontejneru nebo jako balové rostliny. Zatímco kontejnerovaný sortiment bývá dostupný během celé sezony, balové stromy nakoupíte na jaře a na podzim. První typ bývá mnohem dražší. Jeho hlavní výhodou je to, že se dá vysazovat i během horkého letního počasí.

Výsadba stromu krok za krokem

V první řadě je nutné připravit výsadbovou jámu, která by měla být vždy větší než samotný bal nebo kontejner. Směrem k horní části by se měla rozšiřovat a rozhodně nesmí mít hladké stěny. Ty stejně jako dno narušte rýčem, aby se lépe ujímaly kořeny stromu.

Velikost jámy se odvíjí od kvality půdy. Pokud je půda nekvalitní, je nutné jámu udělat větší než v případě kvalitního materiálu. Balové rostliny mají kořenový systém obalený lehkou tkaninou a pletivem, které bal zpevňuje. Ačkoliv se pletivo časem rozloží a udává se, že je možné ho na kořenovém systému ponechat, někteří zahradníci spíše preferují odstranění tkaniny i pletiva už před výsadbou. Rostlinu s balem pak můžete rovnou zasadit, kořenový systém není nutné nijak narušovat.

V případě rostliny pěstované v kontejneru se vyjme kořenový systém a ze všech stran se naruší rýčem. Pokud by se systém nenarušil, kořeny by neměly tendenci prorůstat do okolní půdy. Tím by časem ztratily přirozenou funkci vstřebávat vodu a živiny ve větší vzdálenosti a dřevina by v půdě nebyla stabilní, takže by po odstranění kotvícího systému hrozilo i po několika letech vyvrácení.

Rostliny se ve výsadbové jámě nesmí utopit. Vysazujte je vždy do takové úrovně, v jaké byly pěstovány. Horní část balu u kmene by měla překrýt jen slabá vrstvička substrátu.

Jaký výsadbový substrát použít

Technologie úpravy výsadbového substrátu se v praxi dost liší. Všeobecně ovšem platí, že byste rostlinu neměli nikdy sázet do čistého zahradnického substrátu. Ten raději promíchejte s původní zeminou. Takto postupujte i v případě, že je zemina kamenitá nebo nemá valnou kvalitu. Materiály se promíchávají kvůli tomu, aby si dřevina zvykla na místní půdu a aby tím pádem svými kořeny lépe prorůstala do okolí.

Směs zeminy a substrátu nasypávejte po tenkých vrstvách, které pečlivě ušlapejte, aby nevznikaly vzduchové kapsy. Ty mohou způsobit dokonce i úhyn dřeviny, která není v prostoru kapsy schopná vstřebávat vodu a živiny.

Co dělat po dokončení výsadby

Po dokončení výsadby vytvořte závlahovou mísu, do které budete nalévat zálivkovou vodu. Ohraničte ji valem ze zeminy, který bude zabraňovat splavování vody do širokého okolí, zvláště důležitou funkci plní při výsadbě ve svahu. Kmen stromu obalte jutovou bandáží, která strom ochrání na jaře před popálením ostrým sluncem, okusem zvěří a mrazem.

Při výsadbě vzrostlých stromů určitě nezapomeňte nainstalovat kotevní systém. Některé firmy používají systém trojice dřevěných kůlů, které jsou v horní části pospojovány. Stromy ovšem mnohem lépe ukotví dva dřevěné kůly, které se zafixují ke kmeni pomocí úvazků. V některých případech je kotvení stromů pomocí kůlů nežádoucí a kvůli vzhledovým vlastnostem je požadován „neviditelný“ systém kotvení za kořenový systém. Po výsadbě ošetřete korunu, odstraňte všechny poškozené, kolmé a křížící se výhony.

28.4.2022 5:00| autor: Lucie Peukertová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist