Vysoké rozchodníky kralují podzimní zahradě

Podzimní zahrada je často velmi chudá na kvetoucí rostliny. Jestliže však pěstujete vysoké rozchodníky, nemusíte se obávat, vaše zahrada bude dostatečně pestrá a zajímavá i na podzim. Vysoké rozchodníky jsou rostliny všestranné, proto si najdou své uplatnění nejen v zahradách.
rozchodnik-sedum-1100x618.jpg Zdroj: shutterstock.com

Koncem léta začátkem podzimu tyto okouzlující rostliny poskytují dostatek potravy včelám, které tou dobou mají k dispozici již pouze velmi malé množství jiných druhů rostlin. Naštěstí se rozchodníky pěstují velmi snadno, a proto díky nim mohou být zahrady pestré a kvetoucí i po hlavní sezóně.

Rozchodníky se uplatní v nejrůznějších typech zahrad, vyniknou v zahradách moderních stejně dobře jako ve venkovských. Často jsou vysazovány také v parcích mezi ostatní veřejnou zeleň. Nemusí však chybět ani v atriích anebo ve větších kompozičně rozlehlejších skalkách.  Dobře se cítí i ve společném záhoně se vzdušně vypadajícími trvalkami. Zkrátka za všech okolností se stávají na podzim velmi cennou ozdobou zahrad. Velmi spolehlivě dosáhnete výrazného efektu, pokud zasadíte vedle sebe větší množství kusů od jedné či dvou odrůd vedle sebe. Vzhledem k velké druhové pestrosti můžete vysadit třeba i skupiny červeně kvetoucí vedle bíle kvetoucích.

Celý rod rozchodníků je pestrý a velmi bohatý na nejrůznější druhy. Běžně se s těmi nejmenšími z nich setkáváme na skalkách, v kamenných nádobách, ale také na střešních zahradách, kde se uplatňují zvláště dobře nizoučké plazivé odrůdy.

Rozchodníky jsou natolik skromné rostliny, že porostou i na pozemku se zbytky stavební sutě anebo na kamenitém podloží. Pro jejich zdárný růst je ideální, pokud jsou vysazeny v dobře propustné půdě. Půda chudá na živiny pro ně není žádný problém. Hnojit je tedy nemusíme vůbec anebo jen velmi zřídka. Mají jen jeden požadavek, a tím je dostatek případně až nadbytek slunečního svitu. Při pěstování v půdách bohatých na živiny se u rozchodníků velmi často stává to, že rostou až příliš bujně a jejich trsy se začnou naklánět a padat k zemi. Kompaktní tvar jim v takovém případě zajistíme opatrným vyvázáním k opoře. Pro pěstování v našem zeměpisném pásmu je většina rozchodníků mrazuvzdorná, tudíž můžeme rostliny po odkvětu ponechat na zahradě jako dekoraci i přes zimu, nepotřebují žádnou přikrývku. Pokud jim chceme přece jen dopřát určitou péči, sestřihneme je po odkvětu a na jaře zbavíme rostlinu zaschlých stonků, mezi nimiž už tou dobou začnou rašit nové výhony. Rostlina na zimu zatahuje.

Rozchodníky mohou být velmi dobrými partnery pro výsadbu jarních cibulovin. Vysazují se také do společenství okrasných máků, rdesna anebo kakostů a komulí. Velmi vítanou skupinou společníků mohou být pro rozchodníky nejrůznější druhy okrasných trav. Pěkně budou vypadat i v sousedství podzimních aster, třapatek anebo zavinutek. Rozchodníky jsou vhodné i jako rostliny k řezu.

Text: Zuzana Bohdalová

30.9.2013 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist