Vytvarujte si fuchsie podle svých představ

Fuchsie jsou oblíbené kvetoucí rostliny, které směle nahradí muškáty nebo pelargonie na balkonech, terasách i v kdekoli jinde zavěšených květináčích i truhlících. Můžete si je snadno vytvarovat do kýženého tvaru, a to dokonce i do podoby stromku. Jaký je postup?
depositphotos_18386079_l-1100x618.jpg Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com)

Fuchsie lze tvarovat do kompaktního keříku i jako stromek

Vytvarujte si fuchsie podle svých představ

Fuchsie jsou okrasné rostliny, které jsou velmi přizpůsobivé i co se týká svého tvaru. Můžete je tak mít nejen v truhlíku jako převislé, mohou být i vzpřímené a dokonce si můžete vypěstovat rostliny na kmínku. Pokud jim dopřejete správné podmínky, přizpůsobí se jakémukoli tvarování a budou vám dělat radost ve všech podobách.

Jak vytvarovat z fuchsie keř?

Jedním z možných tvarů, které může fuchsie mít, je keřík. Mladým rostlinám musíte při jejich výšce asi 15 cm uštípnout rostoucí vrcholky, stejně tak jako výhonky. Ty, které znovu vyraší, je třeba pravidelně zaštipovat, jakmile mají 3 páry listů. Při takové péči budou mít kulovitý tvar, pokud ji budete provádět u vzpřímených typů fuchsie, které dostatečně větví.

Chcete mít z fuchsie stromek?

Vypěstovat si fuchsii na kmínku vyžaduje větší trpělivost. Je třeba mít vhodnou odrůdu, tedy vzpřímeně rostoucí, kterou uvážete ke krátké tyči, která se samozřejmě bude zvětšovat a sílit spolu s růstem rostliny, aby tvořila vždy dostatečnou oporu. Uvázat je třeba kmínek ve vzdálenosti po 5 až 10 cm, a to opatrně, aby se nepoškozoval. Pravidelně odstraňujte všechny postranní výhonky nejlépe vylomením do strany, které zamezí opětovnému rašení v daném místě. Je vhodné odstranit i poupata a zajistit pokud možno kontrolovaný růst, aby se kmínek nekroutil. Jakmile máte rostlinu v požadované výšce, stačí už jen zaštípnout vrchol rostoucího stonku. Květů se pak dočkáte až příští rok.

Podle délky kmínku se stromkové pěstované fuchsie rozlišují na miniaturní, čtvrtkmeny, polokmeny nebo vysoké. Miniaturní stromky mají od země k nejnižší větvi 15 až 25 cm, čtvrtkmeny 25 až 45 cm, polokmeny 45 až 75 cm a vysoké stromky jsou s kmínkem 75 až 105 cm.

Co je třeba o fuchsiích vědět

Fuchsie je trvalka, která postupně dřevnatí, a díky své oblibě existuje již přes 12 tisíc kultivarů. Potěší vás dlouhou dobou kvetení svých zajímavých červených, bílých a fialových květů. Rostlinám dopřejte světlé, vzdušné místo, kde na ně nebude svítit ostré polední slunce, neměly by být umístěné na oknech orientovaných na jižní stranu. V zahradě je pro ně ideální polostín. Ohlídejte si také vhodný substrát, který by měl být vzdušný, humózní a lehce kyselý s pH kolem hodnoty 6. Na zimu fuchsie přeneste na stanoviště, kde nebude mráz, nejlepší teplota je mezi 5 a 10 °C.

5.6.2023 12:43| autor: Lenka Tajbrová | zdroj: fuchsie-buchlovice.eu, zahradaapriroda.cz
Více o tématu: fuchsietvarování fuchsií

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist