Vytvořte si i vy na své zahradě svou oázu

Tekoucí voda přináší do zahrady život, pohyb a příjemné zvuky. Změní klima v celé zahradě. Voda je živel, který vám pomůže vytvořit iluzi volné přírody a už jen pouhý pohled na ni nás příjemně osvěží. Díky odrazu slunce pak prosvětluje prostor, v létě místo zase ochlazuje. Voda na zahradě ale nemusí být jen stojatá, může zurčet, proudit nebo jen tak lehce bublat. Samozřejmě jsme si vědomi, že ne každý má to štěstí, aby mu zahradou protékal potok, ale i tak se vody v pohybu nemusíme vzdávat. Dnes už existují možnosti, jak vodu donutit bublat, proudit a tryskat i bez přičinění přírody. Inspirujte se u nás a najděte ten správný vodní prvek pro vaši zahradu, terasu či balkon.
depositphotos_501459144_l-1100x618.jpg Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com)

Tekoucí voda dodává zahradě ohromnou dávku klidu

Tekoucí voda přináší do zahrady život

Tekoucí voda je něco, co si mnoho lidí spojuje s příjemným přírodním prostorem, který dává pocit klidu a míru. Tekoucí voda na zahradě je také synonymem pro spoustu zvuků. Obecně je poměrně snadné přinést zvuk tekoucí vody i tam, kde je málo místa. Vytvořte si proto i vy klidnější místo k odpočinku na konci náročného dne. Stačí jen, když si vyberete ten správný vodní prvek. Inspirujte se. Řada z nich se hodí do malých prostorů a nejsou ani příliš náročné.

Tekoucí potůček

Tekoucí potok je možná tím nejlepším vodním prvkem na zahradě. Pokud máte to štěstí, že ho máte, můžete ho ještě vylepšit pečlivě vybranou výsadbou. I když ho však na své zahradě nemáte, můžete si potok na své zahradě vytvořit uměle. Takto vybudované potoky jsou vlastně mělké vodní kanály, jež zajišťují tok z jedné oblasti do druhé. Jejich proudění poskytuje stálý uklidňující zvuk. Hodí se do každé zahrady. Dobře nainstalovaný potok může na svém konci kaskádovitě stékat do jezírka, což pomáhá udržovat celý ekosystém vodního prvku.

Vodopády v zahradě

Vodopád dodává zvuk a pohyb každému vodnímu prvku. Obvykle je vytvořen z přírodních balvanů nebo desek. Do větších zahrad se pak hodí víceúrovňové vodopády, které zahrnují směs potoků a jezírek. Vodopád se však hodí i do malých zahrad, kde jemný zvuk stékající vody dodá atmosféru v zábavné nebo relaxační oblasti.

Vodní jezy

Vodní jezy jsou malé, nenáročné na údržbu. Proudění vody u nich vytváří souvislou vodní clonu, která podobně jako u vodopádu padá. Lze je nainstalovat s jezírkem, ale i bez jezírka. Mohou být drahé, ale i levné. Jde o moderní vodní prvek, který je vidět hlavně v posledních letech. Doplnit ho můžete o LED osvětlení.

Zahradní nalévací džbány

Terakotový džbán, z něhož proudí voda, má romantický nádech. Jde již o klasickou dekoraci. Existují pro to dokonce účelově vyrobené džbány s otvorem pro diskrétní zasunutí čerpadla. Voda z něj může vyvěrat do jezírka nebo dekorativní mísy. Často se používají i jako výchozí bod potůčku nebo k nalévání jezírka.

Pramenný kámen

Pramenný nebo také vývěrový kámen (jinak také prameniště), dokáže vnést vodu i do té nejmenší zahrady. Umístit si ho můžete ale také na terasu. Zurčení a šum vody, jež po kameni stéká, vytváří uklidňující atmosféru, kterou oceníte hlavně v letních vedrech. Pramenný kámen není jen relaxačním prvkem, prostoru dodá také příjemné zvlhčení a ochlazení okolního vzduchu. To, jaký kámen bude na vaší zahradě, je jen na vás. Pokud však chcete, aby zapadl do vaší zahrady, zvolte nejlépe místní kámen. Dbejte ale na to, aby povrch kamene byl členitý, protože stékající voda pak bude vydávat zvuk. Při výběru kamene myslete i na jeho velikost, protože příliš velké kameny je nutné ukládat pomocí těžké techniky. No a nakonec, umístěte ho tam, kde trávíte nejvíce času.

Zahradní fontány

Fontány dramaticky tryskají vodu do vzduchu a jsou často spojovány s přepychem a luxusem. Původně byly fontány čistě funkční a byly napojeny na akvadukty nebo prameny, dodávaly pitnou vodu městům, obcím a vesnicím. Až do 19. století většina kašen fungovala jen tehdy, když byl zdroj vody výše než kašna. V těchto dnech však zdobí parky, náměstí i soukromé zahrady po celém světě. Vyznačují se příjemným zvukem a svěží tekoucí vodou. Tyto dekorativní vodní fontány se hodí do každého prostoru. Působivé jsou i na terase. Všeobecně se však hodí především tam, kde potřebujete mít ústřední bod. Vybírat si můžete z mnoha stylů.

Ptačí pítka

Ptačí pítka nebo také koupaliště pro ptáky, jsou jednoduché vodní prvky, poměrně nenáročné na údržbu. Mohou mít nainstalovanou fontánu, čímž nabídnou vodu v pohybu.

Bublající nádoby

I do malého prostoru můžete zasadit malý tekoucí vodní prvek. Bublající nádoba může být jakékoliv velikosti. Potřebujete k tomu jen tu správnou nádobu, tedy třeba i květináč, do níž nenápadně nainstalujete malé čerpadlo. Voda v nádobě bude jemně probublávat. Do vody pak můžete dát jednu až dvě okrasné vodní rostliny. Žít v ní mohou i dvě nebo tři zlaté rybky. Nebojte se popustit svou fantazii a zakomponujte nádobu do své zahrady, terasy nebo i svého balkonu.

Dešťové závěsy a vodní stěny

Dešťové závěsy jsou ideální do malých prostor, protože nevyžadují žádnou další instalaci. Stačí ji zavěsit, kamkoliv chcete. Fungují tak, že na horní konstrukci se zavěsí několik tenkých tyčinek, které pak umožní kapkám vody, aby pomalu, kaskádovitě, stékaly po každém prutovitém provázku perel. Vytváří tím nádherné vizuální efekty a také uklidňující zvuky připomínající déšť. Vodní stěny, na rozdíl od dešťových závěsů, jsou rozsáhlé instalace, jejichž součástí jsou kaskádové proudy vody. Ty vytváří nejen nádherné vizuální efekty, ale napodobují i zvuk jemného vodopádu. Vodní stěny jsou zvláště působivé, když jsou doplněny o akcentní osvětlení. Místo je pak kouzelné i po setmění. Poutavější je však i během dne.

29.7.2023 12:30| autor: Adriana Dosedělová | zdroj: ceskestavby.cz, divinehome.cz, drevoastavby.cz, floranazahrade.cz, magazinzahrada.cz, nkz.cz, zahradkarska.cz

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist