Využijte česnek a cibuli netradičními způsoby

Mnozí z nás si pěstují cibuli a česnek na svých zahradách. V kuchyni se bez nich zkrátka neobejdeme. Ale česnek a cibule mají mnohé další a často i netradiční způsoby využití. Pojďme se podívat na některé z nich. Možná budou novinkou i pro vás.
shutterstock_107689469-1100x618.jpgCelá galerie 6 Zdroj: shutterstock.com

Česnek proti mravencům i mšicím

Česnek je nejen spolehlivým dochucovadlem mnoha našich pokrmů, ale působí velmi dobře i jako insekticid. V zahradě nám může pomoci zahrabaný v půdě blízko rostlin. Tak odradí mravence, aby hodovali na našich výpěstcích.

Mravenci si tvoří své cestičky bez ohledu na to, zda nám to vadí, nebo ne. Jejich stezky můžeme snadno narušit tak, že je potřeme česnekem. Pach česneku mravence odradí. Stejně se lze zbavit i mšic na rostlinách, a to jak na venkovních, tak na pokojových.

Zbavte se bradavic a kuřích ok

Česnek pomáhá rovněž při odstraňování bradavic. Stačí nakrájet stroužky česneku na tenké plátky, a ty pak přilepit na omytou a vysušenou část chodidla, kde je bradavice. Česnek přelepíme rychloobvazem, aby na chodidle co nejlépe držel. Na chodidlo natáhneme ponožku. Ponecháme na noze co nejdéle, přes noc, nebo i celých 24 hodin. Místo s aplikovaným česnekem bude hřát a bradavice se začne odlupovat od chodidla sama.

Stejným způsobem je možné postupovat i při odstraňování kuřích ok. V případě, že by na nich plátky česneku nechtěly držet, propasírujeme 1 stroužek a uděláme z něj česnekovou kašičku, která na postiženém místě snáze setrvá.

Česnek jako odstraňovač vodního kamene

V napařovací žehličce nebo v čajové konvici se časem usadí vodní kámen. Stačí do vodní nádržky žehličky vložit stroužek česneku a odstraníme nejen vodní kámen, ale zároveň i vydezinfikujeme žehlené prádlo.

Cibule zabrání domácím mazlíčkům nejen v hrabání

Jednoduše díky cibuli lze zamezit přístupu mazlíčkům na místa, která na zahradě poškozují svou močí nebo hrabáním a okusováním. Postačí nakrájet cibuli na plátky, a ty pak rozložit po zahradě na místa, která chcete ochránit. Zvířata nemají pach cibule v oblibě, a tak je odradí od další návštěvy míst, která jim mají zůstat zakázaná.

Plátky cibule uklidní pokožku po bodnutí

Pokud vás bodla včela, plátek čerstvě rozkrojené cibule vás zbaví nepříjemné bolesti v místě bodnutí. Cibuli nechejte chvíli přiloženou na postiženém místě. Jestliže ale trpíte alergií na bodnutí hmyzem, cibule vás před alergickou reakcí neochrání, tak raději ihned vyhledejte pomoc lékaře.

Cibule na zrezivělé nože

Pomocí cibule své nože snadno zbavíte rzi. Není vhodné na nože používat drátěnku. Stejně tak je nutné se vyhýbat i chemickým čistidlům. Ideální je tedy cibule. Zrezivělý nůž do ní zapíchněte a nechejte cibuli působit. Je-li vrstva rzi hodně silná, bude třeba postup opakovat.

6.1.2022 5:30| autor: Zuzana Bohdalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist