Využití bylinek v BIO kvalitě a co vše se z nich dá vyrobit

Bylinky jsou skvělým způsobem, jak se obklopit voňavou přírodou a jak zužitkovat vše krásné na něco užitečného. Léčivé a aromatické rostliny mají všestranné využití, a to nejen v kuchyni. Abyste ovšem mohli garantovat, že jsou vaše bylinky nezávadné, je třeba je pěstovat přírodě blízkým způsobem, tedy bez použití chemie.

Bylinky lze použít na přípravu různých výrobků nejen pro nás samotné, ale stejně tak těmito produkty můžete potěšit své blízké. Kromě přírodní kosmetiky určitě u vašich kolegů v práci zabodují také pěkně zabalené bylinkové směsi na přípravu nálevů, které opatříte originální etiketou a stuhou nebo třeba kořenící směsi, kterou v kuchyni využije prostě každý.

Ovšem abyste sobě nebo jiným lidem nezpůsobili některé alergie, vyplatí se o bylinky pečovat hezky bez chemie, která může v případě nešetrného používání zanechávat v půdě, takže i v samotných rostlinách, škodlivá rezidua.

Pokud byste chtěli bylinkové produkty prodávat komerčně, platí zde poměrně přísná legislativa a je nutné vzorky sklizně posílat na chemické rozbory. Jestliže ovšem nemáte žádné komerční záměry, bylinky na rozbor posílat nemusíte. Přesto buďte zodpovědní a používejte či darujte jen ty rostliny, které pěstujete přírodním způsobem nebo které sbíráte v čisté přírodě.

Při sběru ve volné krajině se určitě vyvarujte okolí rušných komunikací a dávejte pozor na staré skládky, které mohou skrývat nemalé nebezpečí v podobě těžkých kovů i jiných škodlivých látek.

Bylinky se obejdou i bez hnojiv a postřiků

Většina u nás pěstovaných léčivých rostlin je naprosto nenáročná. Nevyžaduje prakticky žádné hnojení ani postřiky proti chorobám a škůdcům. Nejen že jsou tyto rostliny odolné, ale v mnoha případech právě tyto druhy používáme jako přírodní „ochránce“ jiných rostlin, protože mohou odpuzovat hmyzí škůdce ve vzduchu i v půdě.

Pokud přeci jen pěstujete některé na živiny náročnější rostlinky, jako je třeba libeček nebo máta, stačí jim dopřát přídavek dobře zetleného kompostu, který povrchově zapravíte do půdy a máte zase na několik let vystaráno.

Používání synteticky vyráběných přípravků pro péči o bylinky je tedy většinou zcela zbytečné. Pokud se přesto na bylinkách objeví někteří škůdci, vyzkoušejte biologickou ochranu rostlin, která spočívá v přípravcích, které obsahují různé druhy organismů, které přirozenou cestou likvidují cílového škůdce. Tyto přípravky se ovšem nijak nepodepíšou na kvalitě a chemickém složení bylinek.

Hurá na výrobu

Z bylinek lze vyrobit neskutečné množství výrobků, které ovšem mají různou délku trvanlivosti. Vyrobíte si z nich například skvělou domácí kosmetiku. Bylinky mají své místo například při výrobě léčivých bylinných macerátů, koupelových solí, mastí, tělových másel nebo přírodních mýdel. Bylinky těmto produktům propůjčují léčivé vlastnosti, mohou je zajímavě obarvit a hlavně také ovonět.

Celková doba trvanlivosti se odvíjí od trvanlivosti jednotlivých složek a také podle způsobu uskladnění. Pokud budete správným způsobem uchovávat sušené bylinky, počítejte s tím, že vám v dobrém stavu vydrží asi dva až tři roky, ovšem pouze pokud jsou uchovávány ve vzduchotěsné nádobě, která není nijak vystavená slunečnímu záření a zvláště pokud jsou dobře usušeny.

Jedlé bylinkové dárky

Zdravý životní styl úzce souvisí právě s bylinkami, které rádi využíváme při různých obtížích i jako prevenci. Pokud rádi darujete trošku toho zdraví, můžete se pustit do výroby třeba skvělého koření. V domácích podmínkách si hravě namícháte třeba italskou nebo provensálskou směs, jejichž recepty je možné obměňovat, přesto je nutné dodržet alespoň základní skladbu bylinek.  Podobně lze sestavit bylinkové soli, vyrobit pesta nebo bylinná másla.

Jakmile vyraší první bylinky, pusťte se do přípravy bylinného sirupu za studena, který se obejde bez vaření. Stačí jen připravit byliny, citron a cukr v daném poměru a počkat asi dva týdny, než se z bylinek uvolní léčivá šťáva.

Užitečným dárkem jsou také bylinné směsi určené na přípravu léčivých nálevů, které jsou často chybně označovány jako bylinkové čaje, ačkoliv neobsahují čajovník čínský. Tyto směsi lze připravit s ohledem na zdravotní problém, který mají léčit nebo s cílem, aby obdarovanému hlavně chutnaly, odstraňovaly působení stresu nebo jako aromaterapie.

Foto a text: Lucie Peukertová

28.3.2017 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist