Vyzkoušejte pro pěstování rostlin různé nádoby

Pěstování rostlin v nádobách se meze nekladou, mohou se pěstovat v těch běžných, jako jsou truhlíky nebo květináče. Což ale využít k pěstování i některé netradiční nádoby, které stoprocentně upoutají pozornost. Lze využít různé plastové trubky, staré okapy, hrnce, PET lahve nebo špalky od dřeva. Pro výsadbu nemusíte zacházet k složitým hydroponiím.
foto-1-1-1100x618.jpg Zdroj: Šárka Miškovská

Pěstování v nádobách nahradí zahradu

Pokud nemáte zahradu, můžete se pustit do pěstování rostlin v nádobách třeba na parapetu či balkonu. Nemusíte shánět květináče a truhlíky, využijte předměty, které máte okolo sebe buď doma, nebo na zahradě. Ušetříte tím čas i peníze, a ještě využijte věci, které jste chtěli již dávno vyhodit. Například trubky, které vám leží nevyužité ladem, lze použít vertikálně i horizontálně, samozřejmě s ohledem na místo a rostlinu, kterou v nich chcete pěstovat.

Plasty

Plastové PET lahve jsou ideální k pěstování díky řezu, který provedeme dle potřeby. Z každé lahve můžete vytvořit závěsné nádoby i náhražky plastových květináčů, které lze libovolně postavit. Lahve můžete rozřezat podélně i napříč, obzvláště ty větší. Můžete je nechat ve své původní barvě nebo je natřít, aby se vám designově hodily k prostoru nebo k pěstované rostlině. Po natření nezapomeňte na dno nádoby nasypat štěrk jako drenáž, zeminu a instalovat závěs z provázku či drátu. Plastové kelímky od malých jogurtů využijte pro nové sazeničky. Ty velké, které mají i své ucho, můžete rovnou zavěsit. Ještě před tím je nezapomeňte natřít barvou a osadit vhodnou květinou. Pro pěstování v nádobách se hodí i plastové trubky. Ty jsou ideální například k pěstování jahodníků, lze je sestavit nad sebe nebo vedle sebe. Můžete je zavěsit na plot nebo je zapustit do země. Před osázením v nich nezapomeňte vyřezat potřebné otvory po obvodu. Přístup k zalévání, péči a třeba k následné úrodě je velmi snadný. Jako vhodnou nádobu můžete využít i starý plastový kýbl nebo nepotřebný lavor.

Dřevo

Pokud máte doma stará prkénka, můžete si z nich vyrobit dřevěné květináče. Takovéto nádoby nebudou mít dlouhou životnost, ale na chvíli svůj účel splní. Až prohnijí, zeminu z nich vysypte, nechte proschnut a spalte v kamnech nebo na ohništi. Posledním využitím těchto truhlíků pak může být přidání dřevěného popela na záhony, trávník nebo do kompostu. Využít můžete i nenaštípaná dřevěná polena. Stačí vhodným nástrojem vydlabat nebo vyřezat prostor pro zeminu a drenáž. Krásně se bude v zahradě vyjímat nádoba z břízy, bude velmi stylová. Jako stojan postačí polínka. Napůl rozříznutá a vložená pod nádobu. Stačí je pouze přitlouct hřebíky a o stabilitu máte postaráno. Někdy je vhodné ve dnu vyvrtat otvory, kterými bude odtékat přebytečná voda.

Ostatní materiály pro pěstování v nádobách

Pokud vám doma přebývá jakákoliv stará nádoba, může to být starý hrnec, vědro, lavor, dřevná mísa nebo ošatka, všechny tyto předměty využijte k pěstování rostlin. Vždy je nutné vycházet z daného prostoru a mít trochu vkusu. Některé předměty zkrátka doma nevyužijte, ale na venkovské zahradě dokonale splní svůj účel. Jako jsou například staré boty, které můžete osadit kvetoucí nebo zelenou rostlinou.

Krásně využít se dají i  stará kamenná koryta, ve kterých se ale velmi špatně vyvrtávají otvory k odtoku přebytečné vody. Pokud je poškodíte, ztratí svou hodnotu. K osázení se hodí i další různé kovové konstrukce, které jsou schopny udržet zeminu.

K pěstování lze využít různé bedýnky, pytle, koše nebo závěsné kapsy. Výběr a sladění v zahradě závisí na vaší fantazii. Mějte na paměti, že světlé nádoby se tak rychle nepřehřívají a plastové neodebírají z půdy vlhkost jako hliněné. Podmínkou u těchto netradičních nádob by mělo být, aby v nich byla možnost odtoku přebytečné vody. Jejich hloubka a velikost bude zásadní pro potřeby konkrétní rostliny.

8.5.2023 12:39| autor: Šárka Miškovská | zdroj: ceskestavby.cz, nkz.cz

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist