Význam dřevin v krajině a zahradě aneb Proč potřebujeme stromy

Všímáme-li si dřevin z hlediska rozšíření záměrným vysazováním, musíme zvážit jejich výsadbu s ohledem na podmínky stanovišť, v globálním měřítku pak brát ohled na klima. Díváme-li se na dřeviny jako na celek, musíme jim přiznat zásadní význam při udržování optimálního vodního režimu v krajině.

Význam dřevin v krajině a zahradě aneb Proč potřebujeme stromy
Význam dřevin v krajině a zahradě aneb Proč potřebujeme stromy (Zdroj: Shutterstock)

Čím dřeviny pomáhají okolnímu prostředí

Dřeviny v krajině pomáhají se zadržováním srážek. Dokážou nasát velké množství vody a tu pak uvolňovat postupně a pomalu. Porosty dřevin tímto způsobem výrazně zabraňují erozi půdy. V zahradní praxi si toto často uvědomujeme pouze tehdy, jsme-li vlastníky zahrady zbudované ve svahu.

Máme-li zahradu navíc v blízkosti lesa, uvědomíme si i další základní fakt, a tím je schopnost lesa ochlazovat či naopak oteplovat vzduch. Díky tomu je klima v blízkosti lesa celkově příznivější a vyrovnanější. Větší porosty dřevin jsou pak vysazovány jako účinné větrolamy sloužící jako přírodní bariéry větrům a vichřicím. S těmi si poradí zvláště ty stromy, které koření hluboko a mají houževnaté dřevo.

Stromy a dřeviny podporují rovněž odpadem biomasy vznik nové půdy a pomocí svých hlubokých kořenů rozrušují, rozkládají a následně přeměňují v půdě jinak nestravitelní minerály. Opadem listů v podzimním období se dřeviny úspěšně brání usychání během zimy. Přičemž platí, že stromovité jehličnaté dřeviny jsou schopné přežít i v extrémnějších podmínkách než listnaté stromy a rovněž ve vyšších polohách. Toto je důsledkem jejich lepší adaptace na nepříznivé podmínky. Jako příklad lze uvést jehlice, které mají menší odpar vody než listy, a tak odparem z jehlic stromy neztrácejí důležité minerální látky.

Jedny z hlavních funkcí zeleně

Jednou z těch nejdůležitějších funkcí dřevin jakož i další zeleně je vytváření kyslíku. Navíc listy u dřevin mají další úžasnou schopnost fungovat jako účinný prachový filtr. Při zakládání zahrad je vhodné na to pamatovat, máte-li pozemek vyčleněný pro zahradu v blízkosti komunikace.

Problém zvaný nadmořská výška

V zahradnické praxi se můžeme při pěstování dřevin potýkat s problémem zvaným nadmořská výška. Ta může zásadním způsobem ovlivnit pěstování nejen dřevin, ale i všech ostatních rostlin.

S nadmořskou výškou je vázaný soubor faktorů, které ve výsledku určí, zda a kam je rostlina schopna přirozeně vystoupat, a naopak, kde již není schopna růst. Podle toho je možné usuzovat i na náročnost pěstování konkrétních druhů v nižších anebo vyšších polohách. To je důvod, proč je třeba mít při zahradničení jisté povědomí o původu dřevin, které si hodláme vysadit na své zahradě. Díky těmto znalostem jsme pak schopni zhodnotit perspektivu pěstování jednotlivých druhů s ohledem na jejich konkrétní stanoviště.

Posuzování výběru dřevin

Existuje hned několik hledisek, podle nichž bychom měli posuzovat výběr dřevin pro svou lokalitu. V prvé řadě je důležité seznámit se dobře s místními podmínkami. Jako další následuje výběr podle teplotních zón. Zvážit musíme také naše estetické a funkční požadavky na dřeviny. A naopak nutné je zohlednit i požadavky dřevin na půdu a půdní strukturu, požadavky na vláhu a na světlo. V případě městských výsadeb je nutné znát například i taková hlediska, jako je slanost půdy. Jedná se hlavně o okolí v zimě silně solených komunikací. Takové prostředí nesnese většina dřevin. V blízkosti vodních toků zvažujeme i odolnost dřevin vůči zaplavení.

V souhrnu a s ohledem na výše uvedené skutečnosti je jasné, že pokud dřeviny v krajině mizí, jsou poškozené anebo některé již docela vymizely, nakonec se to projeví radikálním způsobem i na celém biotopu. V tom bychom přírodě mohli alespoň částečně vypomoci tím, že budeme vysazovat původní dřeviny, které se v daných oblastech kdysi běžně vyskytovaly a prosperovaly v ní a nevysazovat na svých zahradách nepůvodní a exotické rostliny ve velkém množství.

 

Publikováno: 20.12.2022, Autor: | autor: Zuzana Bohdalová | zdroj: Příroda do kapsy stromy

Mohlo by vás dále zajímat

Odrůdy paprik

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Tipy a rady k pěstování paprik, představení odrůd.

Pěstování jabloní

Pěstování jabloní

Jak si na zahradě založit vinohrad

Vinařka Jana Isopová popovídá o tom jaké podmínky je potřeba mít na založení vinohradu a názorně předvede jak zasadit vinnou révu

Škůdci okrasných dřevin

Škůdci okrasných dřevin

Zimní hnojení dřevin

Pan Braunšveig popisuje, jakým způsobem v zimě hnojit ovocné dřeviny a jaká hnojiva jsou pro to vhodná.

Cedr na zahradě

Pěstování cedru u nás, jaké druhy jsou vhodné a nároky cedru na podmínky růstu v našich zahradách

ČTĚTE DÁLE

Královna květin potřebuje správnou péči
Královna květin potřebuje správnou péči

Péče o zahradu

Na zahrádkách pěstujeme různé odrůdy růží. Ať už se těšíme z velkokvětých, drobnokvětých, nebo popínavých růží, musíme se o ně správně starat.

Fazol zahradní, popínavá jednoletka z tropické Ameriky
Fazol zahradní, popínavá jednoletka z tropické Ameriky

Péče o zahradu

Fazol zahradní čili obecný můžeme zařadit mezi popínavé jednoletky. Pěstujete je pro křehké zelené lusky, nebo čekáte až na zralé pevné fazole?

Krokusy, oblíbené jarní cibuloviny
Krokusy, oblíbené jarní cibuloviny

Péče o zahradu

Šafrány kvetou brzy zjara, v závislosti na druhu a počasí od února do dubna. Věnujte se tedy pěstování krokusů již na podzim, kdy je můžete začít vysazovat.

Endivie je méně známá listová zelenina se spoustou předností
Endivie je méně známá listová zelenina se spoustou předností

Péče o zahradu

Pěstování salátů na zahradě patří k tradici. Chcete ale změnu? Pak vyzkoušejte endivii – listovou zeleninu s jinou chutí a spoustou vitaminů.

Sasanky, něžní poslové jara
Sasanky, něžní poslové jara

Péče o zahradu

První poslové jara jsou také sasanky. Rod Anemone zahrnuje na jaře kvetoucí trvalky. Jejich barva je nejčastěji bílá, ale i žlutá, modrá, růžová a fialová.

Zelené sójové boby edamame
Zelené sójové boby edamame

Péče o zahradu

Sójové boby edamame si snadno vypěstujete i na své zahradě. Jejich pěstování není o nic složitější než pěstování klasických sójových bobů nebo fazolí.

Když jílek proroste z trávníku do záhonů, je zle
Když jílek proroste z trávníku do záhonů, je zle

Péče o zahradu

Jílek je znám jako travina, kterou používají zemědělci. V záhonech ale tento nízký plevel nemá, co dělat, zlikvidujte jej co nejdříve.

Na jílovitou půdu se vyzbrojte rýčem a nápaditostí
Na jílovitou půdu se vyzbrojte rýčem a nápaditostí

Péče o zahradu

Půda s jílem není sice zrovna pro zahrádkáře požehnání, ale lze ji obohatit. Také existuje řada rostlin, kterým tvrdá zemina nevadí.

Pak choi – čínské zelí plné vitaminu C
Pak choi – čínské zelí plné vitaminu C

Péče o zahradu

Čínské zelí pak choi je křehké a dužnaté, nedá se ale na rozdíl od pekingského zelí skladovat. Vysejte si je na záhon a sklízejte podle potřeby.

Sněženky jsou symbolem naděje a přicházejícího jara
Sněženky jsou symbolem naděje a přicházejícího jara

Péče o zahradu

Sněženky voní jarem. Jejich bílé květy vykukují ze sněhu již v době, kdy se nám o teplejším období zatím jen zdá. Víte, jak se o posly jara správně starat?

Kouzlo pěstování jabloní na ovocné stěně
Kouzlo pěstování jabloní na ovocné stěně

Péče o zahradu

Pěstování jabloně je mezi zahrádkáři oblíbené. Chcete však vyzkoušet něco speciálního? Pak se nechte zlákat fantastickou ovocnou stěnou!

Alternativní způsoby ochrany rostlin jsou ekologické a šetrné
Alternativní způsoby ochrany rostlin jsou ekologické a šetrné

Péče o zahradu

Říká vám něco alternativní ochrana rostlin? To je taková ochrana, která vsází na biologickou účinnou složku z rostlinných výtažků nebo na parazitické organismy.