Za krásou bylinek do Českého Krumlova

Léčivé rostliny člověka provází již dlouhá léta, ačkoliv i na ně se během některých let skoro zapomnělo a místo přírodní léčby jsme se raději obraceli na farmaceutické firmy. Poslední roky se ale stále častěji vracíme k přírodní léčbě pomocí bylinek a navazujeme tak na tradici.

Pokud jste si bylinky také zamilovali a chcete si je nastěhovat i na svůj pozemek, zajeďte si pro skvělou inspiraci do Českého Krumlova, kde vás po přírodní bylinkové zahradě provede paní Simona Tancerová.

Stále více lidí se obrací k přírodě a hledá alternativní způsoby léčby. Zdravý životní styl už není jen tak ledajaké heslo, ale pro mnohé z nás je to přirozená součást života. Právě do této sféry neodmyslitelně patří také bylinky, které sice většinou nevyřeší těžké nemoci, ale mohou zlehčit průběh některých lehčích forem onemocnění.

Při návštěvě bylinkové zahrady v Českém Krumlově na vás čeká nejen dvacet šest tematických bylinkových záhonů, v nichž najdete bylinky určené pro léčbu specifických neduhů, ale také příjemná atmosféra historického města a nově založená zahrada plná netradičních nápadů.

Bylinky všude, kam se podíváš

Hlavním tématem zahrady jsou samozřejmě léčivé rostliny, ale toto téma neodmyslitelně souvisí také se specifickým způsobem hospodaření na této zahradě. Paní Tancerová zde nepoužívá žádnou chemii, syntetickým hnojivům a postřikům se obloukem vyhýbá a raději sáhne po bylinných jíchách nebo do sousedství užitkových rostlin vysadí některé prospěšné druhy rostlin, které svou přirozenou vůní nebo kořenovými výměšky odpuzují choroby a škůdce, kteří jinak na zahradě napáchají obrovské škody.

Právě díky tomuto přírodě blízkému přístupu získala paní Simona v roce 2015 plaketu Ukázkové přírodní zahrady, která je důkazem splnění celé řady podmínek. Pokud si sem zajedete se svou rodinou pro inspiraci, možná vás překvapí, že na této zahradě budete mít naprostou volnost. Bylinky si můžete osahat a přivonět si k nim, protože právě touto formou se o rostlinách mnohdy dozvíte více, než když je studujete očima, a to si paní Simona uvědomuje na plné čáře.

Centrem zahrady jsou téměř tři desítky tematických záhonů, v nichž najdete bylinky, které se používají na léčbu dýchacích cest, na neplodnost, dětské byliny nebo třeba přírodní afrodiziaka nebo rostliny, které jsou pro běžného uživatele spíše jedovaté, ale za určitých podmínek se z nich dají extrahovat léčivé látky.

Bez pomocníků to nejde

Jak už to tak bývá, žádná, ani ta přírodní, zahrada se neobejde bez pravidelné péče. V přírodních zahradách je ovšem nutné na pozemek povolat i některé užitečné pomocníky, kteří dokáží nastolit ekologickou rovnováhu.

V bylinkové zahradě nachází vhodné stanoviště celá řada užitečných živočichů nejen v hmyzích hotelech, ale také v bylinkových záhonech. Naprostá většina léčivek je totiž silně medonosná a v jejich květech také hledá pyl a sladký nektar početná hmyzí armáda, která se zvláště na jaře podílí na opylení místních ovocných stromů, které díky tomu poskytují pravidelně vydatnou sklizeň zdravých plodů, z nichž paní majitelka nechá vyrobit skvělý mošt. Medonosné květy lákají pestré motýly, čmeláky, ale také včely.

Paní Simona na své zahradě také včelaří, protože moc dobře ví, že je tento hmyz pro každou zahradu opravdu nepostradatelný. Včelí úly najdete nedaleko babiččiny zahrádky, kde navazují na zeleninové záhony.

Co tu ještě najdete

Kromě bylinkových záhonů zde objevíte velké množství zeleninových záhonů, kde kromě tradičních druhů rostou i druhy méně známé. Hospodaří se tu opravdu prakticky a hlavně efektivně, takže se využívá funkce i některých specifických rostlin, které dokáží odpuzovat choroby a škůdce. Dobrými sousedy tak jsou například mrkev a kopr, kedluben a mangold nebo také červená řepa a medonosný brutnák.

Nedaleko těchto záhonů stojí několik skleníků, které slouží pro uskladnění rostlin a pro pěstování nové sadby. Zalévá se tu dešťovou vodou, která se chytá do četných nádrží z okapů staveb.

Paní Simona touto zahradou rozhodně nehodlá končit, ale začala pracovat i na vedlejším pozemku, se kterým má i do budoucna obrovské plány. V současné době zde najdete dvě jezírka, levandulové přírodní divadlo, které je inspirováno kráterovou zahradou Seppa Holzera a kde se budou v budoucnu pořádat například svatby.

Z atmosféry Provence se dostanete do světa prérijních trvalkových záhonů, kde vedle sebe rostou trvalky na slunce a do sucha a kde na jaře vykvetou jarní cibuloviny. Stále je tu co obdivovat, což vědí i samotní návštěvníci, kteří se sem rádi vracejí pro načerpání inspirace. Pokud se toho chcete o bylinkách dozvědět více, můžete se stát studentem zdejší školy přírodních terapií, která reaguje na neutuchající zájem široké veřejnosti o léčivé rostliny.

Foto a text: Lucie Peukertová

4.11.2016 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist