Zachovat nebo odstranit aneb Jak přistupovat ke stávajícím dřevinám na pozemku

Nové pozemky bývají plné starých nebo náletových dřevin. Prvním impulzem bývá vyčistit pozemek a založit zahradu takříkajíc na zelené louce. Jenže vzrostlé dřeviny mohou být tím největším bohatstvím pozemku. Jaké dřeviny se vyplatí zachovat?
pokud-koupite-novy-pozemek-ne-vzdy-je-vse-takto-optimisticke-vetsinou-jsou-pozemky-doslova-zarostle-ruderalnim-porostem-1100x618.jpgCelá galerie 9 Zdroj: Lucie Peukertová

Nový pozemek může dřeviny samozřejmě zcela postrádat, ale někdy se vám do rukou dostane třeba také ovocný sad nebo půda se zastoupením lesních dřevin. Aby to nebylo tak jednoduché, existují případy, kdy je nutné před kácení žádat o povolení úřady a v některých případech postačí pouze oznámení.

Povolení není například nutné v případě, že plánujeme kácení dřeviny s obvodem kmene ve výšce 130 cm nad zemí menším než 80 cm a pokud tato dřevina není součástí stromořadí. Dále nežádáme o povolení ani v případě, že se jedná o zapojený porost a celková plocha kácených porostů nepřesáhne 40 m2. Pokud například dřevina svým stavem ohrožuje lidské životy nebo hrozí škoda na majetku, pak musíme kácení ohlásit dodatečně. Toto oznámení se musí provést do 15 dnů po provedení kácení.

Než se pustíte do úklidu pozemku, určitě se zamyslete, zda dřeviny odstranit či nikoli. Někdy se totiž opravdu vyplatí jim dát druhou šanci, než čekat až nově vysazené dřeviny dorostou větší velikosti. To může trvat i několik desítek let. Vzrostlý strom tedy mnohdy považujeme i za velkou výhodu, protože zahradě dává měřítko, člení prostor, v létě slouží jako zelený slunečník a ovocné stromy poskytují také plody.

Zatímco náletové dřeviny mnohdy nemívají valnou kvalitu, můžete i v zapojeném porostu najít stromy, které byly dříve pěstovány jako solitéry a které mají pro zahradu velký smysl.

Při rozhodování bychom kromě vzhledových funkcí měli určitě zohlednit vitalitu a zdravotní stav dřeviny. Přihlédněte také k jejich dlouhověkosti. Většinou už totiž nemá smysl dále zachovávat krátkověké stromy s měkkým dřevem, které jsou evidentně napadené houbovými chorobami. Na druhou stranu dlouhověké dřeviny na zahradě mohou růst ještě dlouhou dobu.

Co je důležité?

  • zdravotní stav
  • vitalitu
  • stabilitu – náklon dřeviny, částečný vývrat kořenů apod.
  • dlouhověkost
  • lokalizace dřeviny – může růst blízko domu nebo těsně u sousedního pozemku
  • význam dřeviny v daném prostoru
  • jiné aspekty – tvorba jedlých plodů, léčivé květy, listy či kůra

Zachraňte staré ovocné stromy

Ovocné dřeviny všeobecně řadíme ke všeobecně krátkověkým, přesto lze i starší dřevinu dostat znovu do kondice šetrným řezem. Pokud je koruna plná suchých větví, může se zdát, že mohou stromu zbývat poslední roky života, ale ve skutečnosti se může jednat pouze o dlouhodobě zanedbávanou rostlinu.

V zahuštěné koruně totiž větve přirozeně odumírají, díky čemuž se zhoršuje také plodnost a kvalita plodů. Nebo se jedná o dřevinu v hustém zápoji jiných rostlin, takže výskyt odumřelého dřeva v koruně může mít celou řadu důvodů. Někdy tedy stačí tyto větve odstranit a korunu prosvětlit, tento zákrok je někdy třeba rozdělit i do několika po sobě následujících let, proto se zamyslete nad tím, zda se nevyplatí tuto činnosti svěřit odborníkovi.

Kdy zachovat plané keře?

Keře jsou většinou jednoznační adepti na odstranění, protože se snažíme pozemek v první řadě vyčistit a zbavit všeho, co by mohlo překážet při stavebních úpravách. Jenže i keře mohou mít svůj smysl. Například v přírodní či permakulturní zahradě se snažíme zachovat některé domácí druhy, stejně tak je vhodné zachovat i dřeviny významné pro užitečné živočichy, kteří nacházejí ve větvích úkryt nebo obživu.

Pokud ale nemáte ambice pro zakládání přírodní zahrady, a přesto chcete některé keře zachovat i přes jejich horší stav, většinu druhů lze radikálně zmladit a ony znovu obrostou. Záleží ovšem na druhu dřeviny.

5.1.2022 5:30| autor: Lucie Peukertová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist