Zahrada bezpečná pro děti i mazlíčky

Zahrada má být místem pro trávení pohodových volných chvil bez pocitu nebezpečí. Obývají-li dům a zahradu i děti nebo čtyřnozí mazlíčci, plánujte výsadbu rostlin s ohledem na ně.
shutterstock_562363966-1100x618.jpgCelá galerie 7 Zdroj: shutterstock.com

Flóra určená pro okrasné zahrady v sobě skrývá řadu toxinů, které na lidské tělo působí v různé míře. Po požití jedovatých rostlin může docházet nejen k otravě akutní, ale i pomalé chronické otravě způsobující trvalé zdravotní následky. Při výběru rostlin a jejich umístění na zahradě bychom měli mít na paměti, že dětské tělo je několikanásobně menší než tělo dospělého člověka. Tedy i rostliny s menší mírou toxicity budou mít mnohem horší vliv na dětský organismus. Pozor bychom samozřejmě měli dávat i na plodící rostliny, jejichž plody jsou jedlé po tepelné úpravě, ale jedovaté za syrova (příkladem je brambor a fazole).

Kde hrozí smrtelné nebezpečí

V divoké přírodě se rostliny musí chránit před hladovými ataky býložravců. Jejich přirozenou obranou jsou trny nebo přenádherné, leč jedovaté květy. I takové keře a květiny se pravidelně objevují v českých zahradách, zejména se jedná o trvalky. Přímé nebezpečí sebou nese žlutě kvetoucí štědřenec svěšený, známý jako zlatý déšť (Laburnum anagyroides). Již po pěti snědených kvítcích štědřence se dítě dostává do smrtelného nebezpečí, ještě větší nebezpečí hrozí po konzumaci nezralých plodů. Ve větším množství je po konzumaci plodů jedovatý skočec (Ricinus communis).

Nebezpečí hrozí i z keřů, které jsou hojně uplatňované pro živé ploty. Červenými plody láká prudce jedovatý tis (Taxus baccata) a nevhodný pro výsadbu do dětmi obývané zahrady je i zimostráz (Buxus sempervirens). Mezi popínavými rostlinami hrozí riziko mírné otravy po požití plodů břečťanu (Hedera helix) nebo vistárie (Wisteria). Za nejjedovatější rostlinu Evropy bývá označován nádherně modrý oměj šalamounek (Aconitum plicatum). Nebezpečná je i řada přenosných hrnkových květin. Typickým jedovatým krasavcem je oleandr, dále je třeba dávat pozor na durmany a kaliny.

Pouštíte-li se každoročně do úpravy jarních záhonů, měli byste si dát pozor zejména na čemeřice (Helleborus niger), srdcovky (Dicentra spectabilis), hlaváčka (Adonis vernalis), sněženky (Galanthus) a bledule (Leucojum) Prudce jedovaté jsou pak konvalinky (Convallaria majalis), jejichž jed se z řezaných květů vylučuje do vody ve váze. K otravě může docházet samozřejmě i z nepozornosti. Pokud skladujete cibulky okrasných tulipánů, ocúnů, či narsisů, buďte obezřetní před případnou záměnou za běžnou kuchyňskou cibuli.

Pro zvířata jsou obvykle jedovaté rostliny odporné a vyhýbají se jim, přesto je nutné být obezřetní zejména u rostlin jedovatých i pro člověka. Pozornost by majitel čtyřnohého mazlíčka měl věnovat i rostlinám, které jsou jedovaté jen pro některá zvířata. Například pro všežravce na rozdíl od býložravců je prudce jedovatá čičorka pestrá (Securigera varia).

Člověk nemá oči všude a tak i přes veškerou snahu může k otravě dítěte či mazlíčka dojít. V takovém případě je potřeba okamžitě kontaktovat lékaře, případně veterináře. Jako první pomoc u dítěte se doporučuje podat několik tablet aktivního uhlí, které je nutné zapít velkým množstvím čaje. Pokud po požití jedovaté rostliny otečou dítěti sliznice v ústech, je vhodné dát mu cucat led. Stejně tak u psů a koček se jako první pomoc při otravě rostlinou doporučuje podat nejpozději do hodiny po otravě 2 – 5 rozdrcených tablet živočišného uhlí (podle velikosti zvířete) a nechat zapít maximálně 200 ml vlažné vody. Více vody by pro zvíře mohlo být přitěžující – pokud by živočišné uhlí nepomohlo vyvolat zvracení, mohlo by více tekutin způsobit posun toxické látky dále do trávicího traktu.

Pravidla pro bezpečí dětí a domácích mazlíčků na zahradě

1. Viditelně oddělte užitkovou část zahrady od okrasné.
2. Pokud na zahradě prudce jedovaté rostliny mít chcete, upravte terén tak, aby se k nim děti a zvířata nemohla dostat.
3. Dítě musí vědět, že se před konzumací ČEHOKOLI ze zahrady dovolí dospělého.
4. Zbytečně děti nepleťte. Malé dítě s jistotou nerozezná podobný jedlý a jedovatý plod.
5. Dítě nesmí krmit rostlinami domácí mazlíčky.
6. Seznamujte dítě s rostlinami od chvíle, kdy se začne bez opory pohybovat. Velkým pomocníkem vám bude atlas rostlin – nejlépe verze upravená pro děti. Příjemnou společnou četbou pro vás může být kniha Zákeřné keře od Daniely Krolupperové.
7. Nepodceňujte a nepřeceňujte své dítě – opakováni není jen matkou moudrosti.
8. Neopomínejte na popisky rostlin, otrávit se může nedopatřením i dospělý.

Přestože děti pravidelně upozorňujete na nebezpečí, se kterým se na zahradě mohou setkat, a přestože své potomky seznamujete s jedovatými rostlinami v přírodě, nepodceňujte jejich pobyt na zahradě. A to ani pokud již zahájili školní docházku. Nejnáročnější období, kdy je nutné dítě stále hlídat a kontrolovat, je před nástupem do mateřské školy. Tehdy ještě stále poznává svět všemi svými smysly, chutí nevyjímaje. Bohužel čím je dítě starší a má mnohem více prostoru, nebezpečí kolem něj stále hrozí, i když již třeba jen v podobě kožního podrážděn. Děti jsou v mladším školním věku naneštěstí velmi kreativní. Nebo vám ještě dítko nepřipravovalo parfém či květinovou koupel?

Lenka Malá

 

10.6.2015 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist