Zahrada jako místo pro relax

Odpočinek je pro naše tělo velmi důležitý, po každé práci potřebuje tělo zregenerovat a nabrat novou sílu. Při práci na zahradě to platí dvojnásob. Ať už volíte aktivní nebo pasivní odpočinek, je dobré budovat zahradu s cílem vytvořit v ní zákoutí vhodná pro relax.

Vyplatí se pozvat architekta?

Vybudování samotného místa pro odpočinek nemusí být až tak velký problém. Komplikace mohou nastat spíše při otázce vhodného zakomponování tohoto místa do již založené zahrady. Je třeba myslet na to, že plocha pro odpočinek by měla být spíše schovaná, tak abyste zde měli dostatečné soukromí.

Architekt vám tak kromě celkové kompozice odpočinkové zóny může pomoci také s volbou vhodného rostlinného nebo stavebního materiálu. Přeci jenom by se v dané problematice měl orientovat a může tak přijít se zajímavými možnostmi.

Stavební připravenost

Pokud se chystáte zbudovat zákoutí s houpací sítí, hamakem nebo zahradními lehátky, není třeba nic speciálního řešit. Záleží maximálně na tom, zda necháte travnatý povrch nebo jej místy zpevníte například pěknou dlažbou.

Při stavbě bazénu nebo vířivky už se bez řešení elektrické a vodovodní přípojky neobejdete. Dále bude také nutné vyřešit případný přístřešek nebo zahradní domek. Myslete také na to, že stavbu zahradního domku je třeba od určité plochy řešit s příslušným stavebním úřadem.

I kvůli těmto na první pohled jednoduchým věcem je vhodné absolvovat na místě minimálně konzultaci s odborníkem, který na mnoho věcí myslí už před samotnou realizací a vám se tak nestane, že do vámi zvoleného místa nebudete schopni přivést vodu nebo elektřinu, protože jste například zapomněli na průchodku na elektriku pod dlažbou.

Zahradní wellness

Vzhledem k nízké pořizovací ceně se v posledních letech stává trendem zahradní wellness. Jedná se o vířivku, saunu a malý nebo velký bazén. Mnohdy se tak stodola na pozemku promění z části právě v soukromý kout, kde je část wellness skryta a člověk se tak může oddávat nerušenému odpočinku.

Pokud žádný stávající přístřešek na zahradě nemáte, zvažte jeho zbudování. Není nic lepšího než si v zasněžené krajině nebo v dešti dopřát vířivku nebo saunu. Na realizaci zahradního wellness už je návštěva architekta spíše vhodná. Jedná se o velký technický zásah do zahrady, který je potřeba vzhledově vhodně zakomponovat. Ne každý to dovede vlastním citem, a tak se spíše stane, že se sauna nebo vířivka do zahrady nehodí a člověk se tam pak necítí dobře.

Pozvěte do zahrady život

Pro někoho je odpočinek zahradní wellness a jiní mají naopak rádi zpěv ptáků nebo pěkný pohled na létající motýly opylující krásné květy rostlin. Zde není potřeba vyhledávat místa, kde se tito živočichové nacházejí a pokoušet se je na zahradu přemisťovat. Postačí jim u vás na pozemku pouze zbudovat vhodné útočiště a mnoho živočichů přijde samo.

Ptáčkům postačí pár pro ně bezpečných budek, motýlům zase vysejte květiny, které mají barevné květy a jsou motýly vyhledávané. V podstatě se zpočátku řiďte principy permakulturních zahrad, které si kladou za cíl žít v harmonii s přírodou.

Zajímavá zákoutí

Ať už je zahrada malá, nebo velká, vždy je nutné ji zpestřit různými zákoutími. Nikdy není dobré mít zahradu koncipovanou tak, že z jednoho konce dohlédnete na druhý a stejně tak není ani vhodné, když není na zahradě místo, kam by nebylo od domu vidět. Takové zahrady jsou vždy nezajímavé a i samotného majitele pobyt v zahradě velmi brzy omrzí.

Právě díky různým místům, kde lze například grilovat, aniž by byl rušen noční klid v domě nebo kde se můžete opalovat, aniž byste pohoršovali případnou návštěvou, se stává zahrada zajímavým místem pro odpočinek a relaxaci.

Text: Jan Vrbata
Foto: Shutterstock.com, Bonami.cz, Hecht

25.5.2018 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist