Zahrada jako prostor pro drobné ptactvo

Zahrady jsou v dnešní době, kdy neustále ubývá přírodních stanovišť, mnohdy jedinou možností, kde mohou ptáci hledat úkryt a obživu. To platí především v hustě zastavěných městech. Pokud tyto ptačí návštěvníky chcete do své zahrady nalákat nejen v zimě, připravte jim zajímavé budky a úkryty. Kromě klasických metod krmení v zimním období můžete vyzkoušet také přírodní způsoby a do výroby různých forem krmítek a pochutin pro drobné ptactvo zapojte i své ratolesti.
krmitko-ptak-zima-1100x618.jpgCelá galerie 8 Zdroj: shutterstock.com

Pokud vás baví sledovat život ptáků a chcete si také některé druhy nalákat na svou zahradu, je určitě dobré si hned ze začátku nastudovat potřeby různých ptačích druhů. Ptáci se totiž dělí podle typu přijímané potravy na hmyzožravé, zrnožravé, všežravé a plodožravé.

Období krmení nastává v závislosti na průběhu počasí většinou již v listopadu a končí v polovině nebo na konci března, kdy už je počasí opět přívětivější pro hledání potravy v přírodě. Pokud se budete zaměřovat na krmení pomocí směsí semen, lojem nebo lojovými koulemi, určitě dodržujte termíny krmení.

Na jaře a v létě by bylo podsouvání potravy zcela zbytečné a mnohdy i dokonce škodlivé. Existuje celá řada studií, které prokazují, že ptáci krmení tímto způsobem i mimo zimní období nemají potřebu zpívat, čímž ztrácejí možnost hledání partnerky. Jiné studie zase vypovídají o tom, že celoročně krmení ptáci odmítají přírodní zdroje potravy a pokud je náhle přestanete krmit, mohou dokonce uhynout.

Názory odborníků i laické společnosti se v tomto směru výrazně liší, přesto se i zde budeme řídit, že všeho moc škodí.

Přirozené zdroje potravy

Pokud raději zastáváte názor, že by si ptáci měli i přes zimu raději hledat přirozenou potravu, jsou pro vás skvělým řešením rostliny se semeníky obsahujícími semena nebo dřeviny, které na svých větvích drží dlouho do zimy plody atraktivní pro plodožravé ptáky. Pokud tyto druhy rostlin zařadíte do sortimentu pro svou zahradu, nemusíte během zimy ani dodatečně dokrmovat, ptáci si potravu vyhledají sami.

Na svou zahradu tak vysaďte například okrasné trvalky se semeníky obsahujícími velké množství semen. Z bohatého sortimentu lze jmenovat len vytrvalý (Linum perenne), třapatku zářivou (Rudbeckia fulgida), třapatkovku nachovou (Echinacea purpurea) nebo třeba orlíček obecný (Aquilegia vulgaris). Kalina obecná (Viburnum opulus), různé druhy skalníku (Cotonaester sp.) a rakytník řešetlákový (Hippophae rhamnoides) představují pro ptáky bohatý zdroj plodů, které navíc drží na svých větvích několik zimních měsíců.

such-semen-ky-p-edstavuj-pro-ptactvo-p-irozen-zdroj-potravy-.JPG

Zdroj: archiv redakce

Krmítka tak trochu jinak

Pro krmení ptactva nemusíte vždy zvolit pouze tradiční krmítko na dřevěném sloupku nebo zavěšené na větev stromu. Krmení vyřešíte vtipným způsobem i s pomocí několika na provázku zavěšených slunečnic do koruny stromu nebo poblíž okna. Semeníky slunečnic si raději připravte ve větším množství, ptáci se o nich velice rychle dozvědí a semena rychle vyzobou.

Další možností je výroba přírodního krmítka, které zároveň funguje jako přírodní dekorace a při jeho výrobě se zabaví i děti. Na jeho výrobu potřebujete větší otevřené šišky, lůj nebo arašídové máslo a směs semen. Špičky šišek vždy namáčejte do másla nebo do tuku a nakonec posypte semínky. Šišku pověste na provázek a hurá s ní na zahradu.

r-zn-pta-druhy-maj-zcela-odli-n-po-adavky-na-hn-zdn-budky-proto-si-nechcte-poradit-p-i-jejich-n-kupu-prodejcem-.JPG

Zdroj: archiv redakce

Foto: Lucie Peukertová

13.11.2020 4:00| autor: Lucie Peukertová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist