Zahrada na konci sezony

Konec roku se blíží závratnou rychlostí a je proto nutné věnovat své zahradě pozornost, kterou si po celé sezoně určitě zaslouží. Zatímco některé práce letos udělat musíte, jiné lze ponechat až na jaro. Náležitou péči vyžaduje trávník, sází se dvouletky, vypouštíme závlahové systémy a postupně připravujeme záhony pro další rok. Na podzim ještě můžete užitečným živočichům také připravit skrýše, které jim pomohou s přezimováním a ještě před zimou nezapomeňte zazimovat okrasné a koupací jezírko.

Konec roku je ve znamení loučení se se zahradnickou sezonou, která nám pokaždé připadá kratší než ta předchozí. Ještě než příroda ulehne k zimnímu spánku, musíme stihnout na zahradě několik nutných prací. Zatímco některé nám příliš neutečou a pokud je letos nestihneme, pověnujeme se jim na jaře, jiné jsou naprosto nutné. Řeč je o zazimování technologií. Pokud bychom jim nevěnovali náležitou péči, mohlo by vlivem nízkých teplot dojít také k jejich poškození.

Na co nesmíme zapomenout

Pokud chcete, aby váš okrasný trávník vypadal dobře také po zimě, pusťte se do podzimní vertikutace. Pokud je zemina v trávníku příliš zhutněná, zvažte provedení provzdušnění, aerifikace, spojené s pískováním a dosevem. Tento zásah je vhodný pro těžké a snadno zhutnitelné půdy. Pokud stačí pouze vertikutace, dopřejte trávníku také hnojení podzimním trávníkovým hnojivem. Trávník po dodávce živin ještě nějakou dobu poroste a svůj růst ukončí tehdy, když teploty trvale klesnou.

Poslední seč proveďte na vyšší stupeň, než který máte na sekačce nastavený během sezony. Ještě než nastanou mrazivé dny, vypusťte stlačeným vzduchem závlahový systém a zazimujte závlahové čidlo. Pokud se do této práce nechcete pouštět sami, povolejte specializovanou firmu, která může závlahu na jaře také zprovoznit. Stejně tak je nutné zazimovat technologii v jezírku.

Pečlivý úklid zahrady není vždy nutný

Podzimní úklid se občas příliš přeceňuje a mnohdy se díky němu naopak připravíte o zajímavou podívanou. Úklidu rozhodně nepodrobte okrasné trávy a trvalky se zajímavými semeníky. Tyto druhy raději ponechte ve výsadbě, jejich čas ještě přijde. Mráz na nich vykouzlí krásnou zimní podívanou. Odumřelé listy a stonky odstraňte až na jaře, kdy rostliny začnou opět rašit.

Jestliže máte okrasný trávník, pravidelně odstraňujte spadané listí. Pokud by dlouho zůstalo na vlhkém trávníku, byl by porost pod ním náchylný na různé druhy hub a plísní. Pokud se ptáte, co s tím nekonečně padajícím listím budete dělat, určitě nezoufejte. Rozhodně to není žádný obtížný odpad hodný odvozu na skládku. Tato organická hmota skvěle doplní kompost nebo s její pomocí vytvoříte vlastní listovku. Ta pak nahradí kupovanou rašelinu nebo substrát pro hortenzie a vřesovištní rostliny. Stejně tak je použitelná pro tvorbu záhonu na pěstování brambor. Čerstvé listí rozprostřete na volnou plochu ve vrstvě alespoň 25 centimetrů a na jaře vysaďte sadbu brambor, výsledek vás určitě překvapí. Tato metoda pěstování se uplatňuje především v přírodních a permakulturních zahradách.

Podzim je také vhodným obdobím pro výsadbu cibulovin. Urychleně ještě vysaďte tulipány, narcisy a další drobné cibuloviny. Stejně tak je nejvyšší čas pro výsadbu dvouletek, okrasných dřevin a trvalek. Pokud se se sezonou nechcete rozloučit, vytvořte si na své zahradě barevné dekorace z dýní, vřesů a listopadek, uvidíte, jak vám tyto poslední dny na zahradě zpříjemní.

Text a foto: Lucie Peukertová

23.10.2015 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist