Zahrada nemusí hýřit všemi barvami, vsaďte jen na jedinou

Toužíte mít u domu opravdovou oázu klidu? Zahrada v odstínech zelené vám pak může poskytnout to, co hledáte, a všednosti se obávat nemusíte. Zelená je rostlinám vlastní a nabízí jí ve všech možných odstínech, stačí je jen správně využít. Jak zahradu v odstínech zelené vytvořit?
depositphotos_8935794_l-1100x618.jpg Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com)

Zahrada v odstínech zelené bude oázou klidu

Zahrada v odstínech zelené má svou historii

Úžasné zahrady vznikají již po tisíce let a svou historii má i zahrada v odstínech zelené. Je to velmi rozšířená barva hlavně v klasických zahradách, především v Evropě. V dnešní době ji můžete najít i v podobě vertikálních zahrad, které vznikají v městských zástavbách a přinášejí potřebné klima.

Jak bude zahrada v odstínech zelené působit?

Každá barva působí na člověka jinak, co tedy dokáže zahrada v odstínech zelené? Tato barva navozuje pocit bezpečí, je také barvou naděje. Uklidňuje a přináší klid. Zkrátka dokonalá barva pro místo, kde si přejete zejména odpočívat. Navíc můžete zelenou vždy jednoduše oživit přidáním dalších barev – pro výrazný efekt jich stačí opravdu málo.

Rostliny do zahrady si můžete pořídit v nepřeberné škále barev, které jsou často velmi líbivé a atraktivní. Na druhou stranu by zahrada měla mít také nějakou formu a působit vyladěným dojmem, což se při volbě mnoha barev nemusí vždy podařit. Navíc zelená není jen jedna! Existuje nespočet odstínů zelené, které můžete dokonale sladit a užívat si zahradu převážně v této barvě. Další rozměr zelené dodají různé tvary a velikosti listů jednotlivých rostlin, můžete si hrát i se stínem. Nudy se tak v zahradě v odstínech zelené určitě bát nemusíte.

Přidejte doplňky a dekorace

Obohatit se dá zahrada v odstínech zelené o různé dekorační i funkční prvky, které nezastíní krásu barev a listů, ale zahradu jako takovou ještě pozvednou. Můžete sáhnout po různých nášlapných kamenech, mulčovací kůře i různých soškách či osvětlení. To vše se ale svou barvou musí dokonale začlenit do záhonu a působit přitom neutrálně. Rozhodně se nemusíte bát jakýchkoliv dřevěných doplňků, případně i ty můžete zvolit v zelené.

Jaké rostliny se hodí do zahrady v odstínech zelené?

Do zahrady v odstínech zelené můžete vysazovat jehličnany a keře, listnaté keře, trsy okrasných trav, i trvalky s nádhernými okrasnými listy. Zelených odstínů existuje celá řada, proto si stačí jen vybrat ty, které se vám budou líbit. Podívejte se na některé z rostlin, které se do zahrady v odstínech zelené hodí.

Bohyška (hosta) je trvalka, která díky šlechtění získává mnoho odstínů zelené, od světlé žlutozelené až po tmavě smaragdovou, některé mají bílé panašování. Dekorativní jsou listy i svým velkým rozměrem a tvarem. Zároveň jde o rostlinu, která je naprosto nenáročná a mrazuvzdorná, nemusíte se tak jejího umístění a pěstování v zahradě bát.

Čemeřice má nejen zelené listy, ale konkrétně čemeřice černá také bílé, po odkvětu zelené květy. Stejně tak čemeřice smrdutá vás překvapí květy limetkově zelenými. Čemeřice zelená má pak žlutozelené, převislé květy. Jde i v tomto případě o nenáročné, mrazuvzdorné trvalky, které nejen zelenými květy zdobí zahrady od února do dubna.

Konifery a zimostráz (buxus) jsou oblíbené nejen ve výhradně zelené zahradě. V obou případech jde o stálezelené dřeviny, které můžete tvarovat podle svých představ. Hodí se i na živé ploty. Tyto rostliny jsou obvykle nenáročné ve všech ohledech.

Hakonechloa je skvělou volbou v případě, že chcete mít v zahradě v odstínech zelené okrasnou trávu. Můžete ji znát také pod názvem rákosovka velká nebo rákosník zahradní. Tato stálezelená travina vytvoří ve vaší zahradě bohaté asi 40 cm vysoké trsy s převislými listy.

Čistec v různých svých podobách může také zdobit vaši zahradu. Oblíbený je zejména čistec vlnatý, který má plstnaté, šedo-zelené listy, na dotek velmi hebké – proto se mu říká také zaječí ouško. Jde o suchomilnou trvalku, která v místě výsadby vytvoří hustý porost.

Eukomis bicolor, neboli chocholatice je hlíznatá rostlina, která vám přes celé léto bude ukazovat svá střapcovitá, stonková květenství v zelenobílé barvě připomínající ananas. Setkáte se i s názvem ananasová rostlina. Na podzim je třeba hlízy uschovat, protože nejsou mrazuvzdorné.

Kapradinám bude dobře ve stinných místech zahrady. Dekorativní listy různých odstínů zelené a také různých tvarů budou jejich ozdobou. Vybírat můžete z mnoha druhů. Sleziník, netík, kyvor, pérovník, ty všechny můžete mít. Dopřejte jim však stín, případně volte místo pod stromy. Ideální je vysoká vzdušná vlhkost a pravidelná závlaha, která nedovolí opakované přesychání.

6.5.2023 12:26| autor: Lenka Tajbrová | zdroj: ceskestavby.cz, floranazahrade.cz, obi.cz, perenniculum.cz

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist