Zahrada plná vánoční atmosféry

Předvánoční atmosféra je plná světel. Už dávno si nevystačíme s pár svíčkami na stromečku na Štědrý den. Je přeci tak příjemné podívat se večer z okna a pozorovat mihotavá světélka, která dávají vyniknout tvarům stromů, altánků, zídek i zákoutí a oslavují magický čas předvánoční i novoroční.
vanocni-osvetleni-domu-1100x618.jpg Zdroj: shutterstock.com

Také si chcete nasvítit vznosný smrk nebo červený dub, který stále ještě neshodil listí? Chce to každopádně dobrou přípravu. V zimě se nedá počítat se solárními panýlky, které možná využíváte v létě na osvícení cestiček, bodovek ve skalce nebo plovoucích barevných koulích na jezírku. Kdo chce ozdobit dům a zahradu světelnými řetězy, girlandami, sítěmi nebo dekorativními svítícími vločkami a hvězdičkami, musí počítat s tím, že zdrojem bude elektrorozvodná síť. Pokud máte na zahradě rozvedené chráněné zásuvky na používání sekačky nebo elektrického grilu, máte vyhráno – využijete je i na zimní osvětlení. Pokud ne, povedete připojovací kabely z domu nebo třeba z garáže – takže se raději omezte na dekorování objektů poblíž domu. Jak to jde ještě? Zásuvku můžete mít ukrytou také v rozvodné skříni. Ta bývá zabudovaná v plotě, takže od ní pak můžete vést kabely kolem dokola celé vaší zahrádky. Není snad třeba zdůrazňovat, že venkovní zásuvky je třeba mít bezpečně ochráněné proti vlhkosti, jen tak předejdete zkratu v domácí síti, která by vám mohla radostné blikací období pokazit.
Z čeho vybírat? Rozhodně nakupujte jen světelné efekty certifikované pro venkovní použití. Vyvarujte se levného zboží ze stánků a dejte přednost osvědčeným značkám – Osram, Philips nebo třeba méně známá, nicméně vysoce kvalitní švédská Konstsmide jsou u nás běžně ke koupi, poskytují na své výrobky řádné záruky a to, co najdete v česky psaném návodu na použití, skutečně platí.

Můžete zvolit levnější žárovičky nebo o něco dražší, ale určitě trvanlivější a bezpečněji instalované LED diody. K těm budete ovšem potřebovat ještě trafo – u kvalitních prodejců dostanete vše zapakované podle vašeho přání. Nebo dokonce existují firmy, které vám na míru osvětlení domu a zahrady nainstalují. Pak se můžete spolehnout, že vše dělali profesionálové a když se něco porouchá, přiběhnou a opraví.

Světelné řetězy jsou dráty, na nichž jsou rozmístěná světýlka v pravidelných rozstupech. Délka je prakticky neomezená, od 3 do 60 metrů, takže jedním osvítíte malý stromeček, jiný rozvěsíte na celý štít domu. Na výběr jsou žárovky i LEDy bílé, červené, modré, želené, žluté, nebo na jednom řetězu střídavě rozmístěné různé. Některé můžete zapojit přes měnič, takže budou blikat, či dokonce měnit barvy, což vytvoří jakési barvené vlny.
Světelné kabely mají LED diody ukryté uvnitř pružného průhledného plastového kabelu. Můžete jimi ovinout větve stromu nebo je přichytit úchytkami k okapům, kolem oken – kam se vám zlíbí. I kabely září nejrůznějšími barvami, diody mají blíž u sebe než řetězy, takže dávají pocit světelné šňůry. Délka je rovněž prakticky neomezená, navíc se dají spojovat, takže nepotřebujete na každý kabel vlastní adaptér – jen musíte dobře propočítat potřebný příkon.

Světelné záclony jsou na konzolce visící řetízky jemných světýlek v různé délce i tvarech. Například obloučky záclon vytvoří půvabný efekt kolem oken, trojúhelníkové závěsy se zase krásně vyjímají na větvích vysokých stromů.

Bodové blesky jsou jednotlivé LED diody, které problikávají bíle nebo barevně. Bílé a modré dávají stromům krásný ledový efekt. Světelné rampouchy, hvězdičky a sněhové vločky jsou vlastně svítící skleněné ozdoby sestavené z drobných diodek nebo vytvarované jako různě velké skleněné trubice.  Nápaditosti se tedy meze nekladou – kdo si chce pohrát se zapojováním, může vytvořit snový světelný svět, který promění zimní zahradu v kouzelné království. Ovinout můžete třeba v zimě vyschlou fontánku, kousek zídky a nad ní pár větví stromu, ale třeba i ze světel vytvořit zvířátka, postavičky… Každý dle svého vkusu a šikovnosti.

Text: Gabriela Koulová

17.12.2010 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist