Děti a bezpečná zahrada

Děti a bezpečná zahrada

Zahrada pro děti, vydáno 21. 04. 2010

Děti a jejich zdraví - to by mělo být vždycky úplně na prvním místě, a to nejen v případě jejich pobytu na zahradě, která by měla být bezpečná. Schované by měly zůstávat takové věci jako úžasné originální exotické (a jedovaté) rostliny, krásný (a drahý) bazén, který jsme strašně chtěli. Anebo úžasné mramorové (a tvrdé a příkré) zahradní schody.Všude tam se skrývá nebezpečí. A také další dekorativní nebo stavební prvky, a jiná zahradní řešení, která se jednoduše musí přizpůsobit pobytu malého dítěte v zahradě.

Rostlina dne

Rozchodník

Rozchodník

Tato sukulentní rostlina se výborně hodí do skalek. Existuje na 400 druhů rozchodníků. Jejich dužnaté listy mohou být buď...
Chemikálie jako velké nebezpečí patří pod zámek

Stejně jako v kuchyni, také v zahradě se používají chemické prostředky. Někde hojně, v jiné rodině   třeba jen v omezené míře a sporadicky. I to ale může stačit k tomu, aby batole dostalo chuť ochutnat lákavé granulky nebo barevný prášek. Hnojiva, postřiky, fungicidy, barvy a laky, tím spíše herbicidy patří jedině tam, kam děti nedosáhnou. Jedině tak může být zahrada relativně bezpečná. Do uzavřené skříňky a ještě pěkně pod zámek - záleží na zvídavosti a stáří dítěte. Dítě ve výjimečných případech překoná i bezpečnostní uzávěry plastových lahví.

Hloubky a výšky


To všechno je pro dětia hlavně kluky tak lákavé - různé zdi, sloupy, vysoké stromy, střechy, sousedova kůlna nebo garáž. Všechno přímo svádí, aby se tam vylezlo, vyšplhalo a pak se pořádně rozhlédlo kolem. A stojí-li nablízku ještě žebřík, nic není nepřekonatelné. A takových lákadel je zahrada plná. Proto i tady velký pozor - spadnout i z poměrně malé výšky může být fatální, s doživotními následky.
Děti a bezpečná zahrada
​Ostré nebezpečí

Také ostré předměty chtějí děti vyzkoušet. I zahrada může být nebezpečná. Mohou, ale pod dozorem. Kladivo, ruční pila, krumpáč, to všechno bývá ve středu jejich zájmu, když musejí něco na zahradě tvořit. O stupeň nebezpečnější  jsou pak sekera, srp, kosa - ty raději nikdy nenecháme na očích, tím méně zapomenuté někde v koutě zahrady. Zahradní elektrické nebo motorové přístroje včetně pily a sekačky jsou pak vůbec jednou z nejstrašnějších věcí, když se k nim dítě nečekaně přimotá. Nenechávám ale na zahradě ani zdánlivě bezpečné nářadí  - malé děti ještě neví nic o příslovečném šlápnutí na hrábě. Zkuste vytvořit zahradu, která je maximálně bezpečná.

Nebezpečí nejvyšší - zrádná voda

Bazén je hluboký, má kolmé stěny a i když spadne malé dítě do jeho mělčí části, lekne se, nadechne a se a začne se topit. Využijme proto veškeré prvky pasivní bezpečnosti, které jsou jen možné a myslitelné.

Děti především nesmějí zůstat nikdy bez dozoru, když už jsme si tedy bazén pořídili. Je to jednoduchý požadavek, ale v běžném životě prakticky neproveditelný. Proto musíme mít jistotu, když chvíli nemáme dítě na očích, dítě si během té chvilky neublíží. Lepší než bazén z hlediska bezpečnosti je pro děti plovací jezírko s mělčinami a povlovnými, ne příkrými břehy. O dalších nebezpečích pro děti čtěte v článku Bezpečná domácnost pro malé nezbedy.

Alena Jansová
Foto: Hawaj, Homegrown, Zahradní architektura, SDH, Mountfield, Pond

Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha