Děti na zahradě: pozor na jejich bezpečí

Děti na zahradě: pozor na jejich bezpečí

Zahrada pro děti, vydáno 27. 04. 2010

Bydlíte v domku se zahradou a máte malé děti? Pak nezapomínejte, že největší pozornost při úpravách zahrady, byste měli věnovat právě jejich bezpečí. Soustřeďte se proto na jedovaté rostliny, které mohou přilákat jejich pozornost, zvažte i zabezpečení jezírka a zahradních bazénů. Jen tak si budete moci užívat zahrady bez zbytečných starostí o své děti.

Rostlina dne

Muchovník

Muchovník

Muchovník je opadavá dřevina. My ho řadíme mezi opadavé keře, ve své domovině roste jako menší strom. Obvykle dorůstá...
Stačí provést několik úprav a vaše starosti budou poloviční. Máme pro vás několik tipů, jak udělat zahradu bezpečnější, aniž by ztratila na své kráse.

Pryč s bobulemi

Rostou-li vám na zahradě rostliny, o kterých nevíte, zda jsou jedlé, nejedlé anebo dokonce jedovaté, je nejvyšší čas to zjistit. Zatímco listy většinu dětí nezaujmou, různobarevné bobule, připomínající lentilky či jiné dobroty, jsou přímo magnetem pro jejich oči. Jsou-li rostliny jedovaté celé vč. listů, je lepší je odstranit úplně, nebo před dětmi dokonale zabezpečit (např. pečlivě oplotit). Jediná spolehlivá ochrana, která dětem znemožní najíst se jedovatých bobulí spočívá v jejich pečlivém sklizení.

TIP:
Pořiďte si lexikon rostlin a pečlivě si nastudujte informace o zeleni, kterou pěstujete. Pryč s bobulemi, které připomínají ostatní jedlé plody – borůvky, brusinky a podobně. Bezpečí vašich dětí je těmi lákavými plody ohroženo.

Téměř sto bylin a dřevin, které mohou ohrozit zdraví člověka i domácích zvířat, rozebírá kniha Jana Nováka s názvem Jedovaté rostliny v bytě a na zahradě. Seznámíte se zde se základními údaji o rostlinných jedech a jejich účincích na organismus.
Děti na zahradě: pozor na jejich bezpečí
 ​Nebezpečné rostliny

Mezi nebezpečné rostliny například patří: lýkovec, brslen, břečťan, skalník, jalovec i zimomráz. Prudce jedovatý je také tis, cesmína ostrolistá, koniklec a štědřenec. Do stejné skupiny patří i něžná a krásná sněženka (!), bledule, sasanka, čemeřice, narcis, hyacint, oleandr, pámelník bílý a tulipán. Pozor byste měli dávat i na velmi rozšířené túje, které na zahradách tvoří převážnou část živých plotů. Tímto ale seznam nevhodných rostlin rozhodně nekončí.

TIP: Zbavte se jedovatých a nejedlých rostlin a nahraďte je rostlinami léčivými! Zahrada pak bude nejen bezpečnější, ale zároveň uděláte něco i pro své zdraví. Vybírat můžete přednostně z rostlin, které mají dekorativní plody či listy. Je to o bezpečí vašich dětí.

Zkuste třeba rakytník obecný, jehož oranžové plody dodají zahradě na kráse a vám i dětem přinesou vitamíny a minerály. Mezi další užitečné a chutné rostliny patří mišpule obecná, jejíž plody jsou velmi dobré. Chutí připomínají marmeládu, jsou sladké a voňavé. Další tipy na nejběžnější léčivé stromy, keře a byliny, doplněné radama pro pěstování, sběr a použití, naleznete např. v knize Jitky Kováčové s názvem Léčivky na zahradě.
​Pozor na zahradní bazény a jezírka

Mezi časté dětské úrazy, zejména ty smrtelné, patří utonutí. Velkou měrou se na nich podílejí právě zahradní bazény a jezírka. Zejména bazény s kolmými stěnami a hlubokou vodou jsou doslova tikající bombou. Nepozorné dítě do něj může lehce v zápalu hry spadnout a není-li v dosahu rychlá pomoc, dojde k utonutí. U velmi malých dětí je dobré zvážit, zda není nejlepším řešením jezírka i bazény zcela zaslepit nebo dokonale zabezpečit např. pevnou kovovou sítí, která dítě v případě pádu unese. Vždy mějte na paměti, že k utonutí stačí nejen velmi krátký okamžik, ale i velmi malé množství vody!

TIP: Chcete si být jistí, že jste opravdu na nic nezapomněli? Zkuste se vžít do role svého dítěte a je-li to např. batole, pak vám nezbude nic jiného, než si zahradu prohlédnout z jeho perspektivy a lézt přitom klidně po čtyřech. Jen tak si můžete být jisti, že jste nezapomněli na nic, co ho může ohrozit. Všude, kam se dostanou nejen dětské ruce ale i děti samotné, nesmí číhat žádné nebezpečí!
​Co dětem říkat a neříkat

Každý dospělý dobře ví, že vše, co se dětem zakáže, zní jejich uchu přímo neodolatelně. Právě proto je důležité zvážit, co dětem říkat a co si nechat pro sebe. V každém případě by měli být vhodnou formou upozorněni na to, co smí a nesmí.


DŮLEŽITÉ:
Dojde-li k tomu, že dítě pozře jedovatou rostlinu, kontaktujte telefonicky Toxikologické informační středisko (224 919 293, 224 915 402) a udejte: komu se nehoda stala a kdy, věk, hmotnost, případné choroby a alergie dotyčné osoby, průběh stavu a dosavadní opatření. Tox. informační středisko se zaměří na vysvětlení možného ohrožení zdraví a na pokyny první pomoci.

Další informace ve článku Děti a bezpečná zahrada

Autor: Markéta Konopová
Foto: Markéta Konopová, archiv autorky

Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

07. 07. 2017 Reagovat
Erika: Super článek, je pravda, že zahrada je asi nejčastějším místem zranění dětí. Je potřeba přizpůsobit prostor, zadělat místa, kam by mohly spadnout, a tak podobně. Pokud byste chtěli být extrémně pečliví, tak si můžete na zahradu rozmístit pár kamer, abyste viděli, že je všechno ok, i když zrovna potřebujete řešit něco doma. Více si o nich můžete přečíst třeba tady https://www.bezpecnydum.cz/bezpecnydum/eshop/81-1-Clanky :)

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha