Dětské hřiště: šplhání a lezení - aneb aby se děti na zahradě zapotily

Dětské hřiště: šplhání a lezení - aneb aby se děti na zahradě zapotily

Zahrada pro děti, vydáno 20. 04. 2010

Protože jak známo dětí sedí ve škole, sedí u počítače a sedí u televize, postaráme se o to, aby na zahradě dělaly něco úplně jiného. Připravíme jim takové hřiště, kde si protáhnou tělo a dokonale se unaví. Běh, skok, šplh a lezení a přelézání všeho druhu se postará o to, aby naši potomci vydali opravdu hodně energie.

Rostlina dne

Divizna velkovětá

Divizna velkovětá

Dorůstá běžně přes metr výšky a někdy dosáhne až 2,5 metru. Je dvouletá. Nejdříve se vždy v prvním roce objeví podlouhle...
Se zařizováním dětského koutku na zahradě nebo rovnou celého hřiště dnes už nejsou žádné problémy, nabídka dětských hracích prvků je opravdu široká. Měli bychom je skloubit a doplňovat tak, aby posilovaly a protahovaly celé tělo, samozřejmě úměrně věku. Hřiště zkombinujeme z hotových hracích a sportovních prvků a potom cvičebních pomůcek. Ty nejsou nijak nákladné, spíše často pozapomenuté.
​Na čem všem se dá šplhat nejen na zahradě

Dá se říci, že děti si nejvíce energie vybijí a zároveň se protáhnout a narovnají si záda, když budou co nejvíce šplhat, viset a ručkovat i skákat. Takže začneme budovat dětské hřiště s akcentem na  šplhadla všeho druhu: šplhací sítě, šplhací lana a provazové žebříky. A také pevné prvky jako jsou ribstole a různě široké dřevěné žebříky. Vše musí odpovídat normám a pravidlům  bezpečnosti, orientujeme se podle normy vztahující se na dětské hřiště pro privátní užití, což je EN 71-1, 2 a 8.  Například vysoce bezpečná musejí být šplhací lana. \"Někdy jsou součástí hrací sestavy, ale dají se koupit i samostatně\", říká Tomáš Kos ze společnosti Jungle Gym a dodává: \"Dětská šplhací lana jsou velmi kvalitní, mají průměr 5 cm a dají se bezpečně připevnit na jakoukoliv dřevěnou konstrukci pomocí zavrtávacího háku\".
​Jak a přes co všechno se dá skákat
Dětské hřiště, nejen na zahradě, musí mít švihadla, která dokáží pěkně provětrat tělesný tuk a rozproudit krev. Ale třeba také i věc tak prozaická jako je guma, obyčejná hodně dlouhá prádlová guma. \"Skákat gumu\", je totiž velmi dobrá, stará polozapomenutá zábava pro tři děti. A mimoto opět velmi solidní výdej energie. Nabídku pro malé skokany doplníme o skákacího panáka z recyklované pryže. Rájem skokanů je trampolína, která bude bavit děti hodně dlouho. Dá se koupit v několika velikostech a provedeních.
Dětské hřiště: šplhání a lezení - aneb aby se děti na zahrad
TIP: Trochu rozsáhlejší investice a více práce je vybudovat na zahradě doskočiště pro skok daleký a vysoký. Potřebujeme místo na rozběžiště a také odborníka, který vše vybuduje nebo jej budeme konzultovat. To už je ale jiná kapitola.O dětech na zahradě si ale také přečtěte v článku Velké téma: zahrada pro děti.

Alena Jansová
Foto: Dětské hřiště Řepčín,Hawajcz, Prolezackycz, Skluzavkycz

Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha