Dětské hřiště: šplhání a lezení - aneb aby se děti na zahradě zapotily

Dětské hřiště: šplhání a lezení - aneb aby se děti na zahradě zapotily

Zahrada pro děti, vydáno 20. 04. 2010

Protože jak známo dětí sedí ve škole, sedí u počítače a sedí u televize, postaráme se o to, aby na zahradě dělaly něco úplně jiného. Připravíme jim takové hřiště, kde si protáhnou tělo a dokonale se unaví. Běh, skok, šplh a lezení a přelézání všeho druhu se postará o to, aby naši potomci vydali opravdu hodně energie.

Rostlina dne

Pařížská kopretina

Pařížská kopretina

Květy Pařížské kopretiny jsou obvykle bílé, žluté nebo růžové a na rostlinách objevují od června do září. Typické jsou...
Se zařizováním dětského koutku na zahradě nebo rovnou celého hřiště dnes už nejsou žádné problémy, nabídka dětských hracích prvků je opravdu široká. Měli bychom je skloubit a doplňovat tak, aby posilovaly a protahovaly celé tělo, samozřejmě úměrně věku. Hřiště zkombinujeme z hotových hracích a sportovních prvků a potom cvičebních pomůcek. Ty nejsou nijak nákladné, spíše často pozapomenuté.
​Na čem všem se dá šplhat nejen na zahradě

Dá se říci, že děti si nejvíce energie vybijí a zároveň se protáhnout a narovnají si záda, když budou co nejvíce šplhat, viset a ručkovat i skákat. Takže začneme budovat dětské hřiště s akcentem na  šplhadla všeho druhu: šplhací sítě, šplhací lana a provazové žebříky. A také pevné prvky jako jsou ribstole a různě široké dřevěné žebříky. Vše musí odpovídat normám a pravidlům  bezpečnosti, orientujeme se podle normy vztahující se na dětské hřiště pro privátní užití, což je EN 71-1, 2 a 8.  Například vysoce bezpečná musejí být šplhací lana. \"Někdy jsou součástí hrací sestavy, ale dají se koupit i samostatně\", říká Tomáš Kos ze společnosti Jungle Gym a dodává: \"Dětská šplhací lana jsou velmi kvalitní, mají průměr 5 cm a dají se bezpečně připevnit na jakoukoliv dřevěnou konstrukci pomocí zavrtávacího háku\".
​Jak a přes co všechno se dá skákat
Dětské hřiště, nejen na zahradě, musí mít švihadla, která dokáží pěkně provětrat tělesný tuk a rozproudit krev. Ale třeba také i věc tak prozaická jako je guma, obyčejná hodně dlouhá prádlová guma. \"Skákat gumu\", je totiž velmi dobrá, stará polozapomenutá zábava pro tři děti. A mimoto opět velmi solidní výdej energie. Nabídku pro malé skokany doplníme o skákacího panáka z recyklované pryže. Rájem skokanů je trampolína, která bude bavit děti hodně dlouho. Dá se koupit v několika velikostech a provedeních.
Dětské hřiště: šplhání a lezení - aneb aby se děti na zahrad
TIP: Trochu rozsáhlejší investice a více práce je vybudovat na zahradě doskočiště pro skok daleký a vysoký. Potřebujeme místo na rozběžiště a také odborníka, který vše vybuduje nebo jej budeme konzultovat. To už je ale jiná kapitola.O dětech na zahradě si ale také přečtěte v článku Velké téma: zahrada pro děti.

Alena Jansová
Foto: Dětské hřiště Řepčín,Hawajcz, Prolezackycz, Skluzavkycz

Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha