Dětský koutek na zahradu

Dětský koutek na zahradu

Zahrada pro děti, vydáno 08. 03. 2010

Kdo si hraje, nezlobí. Staré známá pravda o zábavě platí bez rozdílu věku. Máte-li děti určitě o tom víte své. Zvlášť náročné je zabavit malé neposedy, ale i ti větší mají rády pohyb a dobrodružství. Pro letošek zapomeňte na stavbu zahradního grilu či krbu a udělejte jim doma hřiště. Budete je mít na očích, o starost míň, aby se jim nic nestalo a děti se vyřádí.

Rostlina dne

Ploštičník

Ploštičník

Ploštičníky patří mezi trvalky. Většina odrůd dosahuje výšky 1,20m až 1,8m . Co do velikosti je za rekordmana považován...

Dětský koutek na zahradu: kde vzít prostor?

Děti nepotřebují velkou plochu ani se na dlouho nezabaví na zahradě osázené vzácnými druhy. Naopak, spokojí se s pláckem, kde se cítí bezpečně, nepozorovány zvědavými sousedy a přitom mohou kdykoli zaskočit domů. Ideálním místem pro dětské hry je oddechová část zahrady s trávníkem, bez kamenů a schodů a bez hlubokých vodních ploch, kde by mohly přijít k úrazu.. Potřebné soukromí jim zajistí větve stromu, který vrhá na část plochy stín nebo pergola či zástěna. Důležité je, abychom měli možnost děti kontrolovat. Letmý pohled z okna či terasy nám zajistí klid, aniž by je to rušilo ve hře.

Dětský koutek na zahradu: hřiště pro nejmenší


Pro batolata je dětský koutek nejméně náročný. Stále oblíbené pískoviště již nemusíme pracně budovat a za pět let si lámat hlavu „kam s ním“ Postavit skládací plastové nebo dřevěnou skládačku je dílem okamžiku. A ani s dodávkou písku to není složité. Pytel se speciálně čistým pískem pro děti je k dostání bratru za stovku a stačí k naplnění jednoho malého pískoviště. Snadno se další sezónu vymění. Horší situace je s domácími a jinými zvířaty, které pískoviště s oblibou znečišťují. I tady je snadná pomoc – plachta nebo síť problém elegantně vyřeší.

Dětský koutek na zahradu: Mařenku a Jeníčka si děti domyslí


Základním materiálem na výrobu různých skluzavek, prolézaček a domečků bývá dřevo, které má být kvalitní a pečlivě opracované, aby nedocházelo k úrazům. Kdo si netroufá nebo nemá možnost, může dětem pořídit perníkovou chaloupku, kterou má v nabídce firma Konrád. Domek je vyroben z kvalitního sušeného a čtyřstranně hoblovaného smrkového řeziva a na trh je dodáván dvou velikostních variantách. Možnost dalšího výběru jak má domeček vypadat rozšiřuje volba střešní krytiny, (ve standardu je na střeše černá lepenka) za šindel nebo Bramac. Volitelné je rovněž oplechování, okapy a povrchová úprava, kde si lze vybrat impregnaci a barevnost z dvanácti RAL odstínů lazurovacího laku. Výrobce doporučuje domek umístit na betonovou základovou desku.. Cena pět tisíc korun bez dopravy za poměrně velký domek, který  po odrostlých dětech můžete využít jako zahradní chatku je více než lidová.

Opravdové hřiště můžete mít hned doma

Na skládačky typu „udělej si sám“ byli spotřebitelé za totality poměrně dobře vycvičení. Rozdíl mezi současnými (kvalitními) výrobky a těmi dřívějšími je dost znát. Balení sice obsahovalo výrobek, ale ten byl téměř vždy značky dodo - tedy dodělej si sám -  a kup si zbytek montážního materiálu kde chceš. Stavebnice dětského hřiště podle věku dítěte, jeho zálib i stavu vaší kapsy poskytuje opravdový komfort se vším všudy. V nabídce základních modulů Jungle Gym je obrovský výběr typů pro vyloženě klučičí nebo dívčí zábavu, od jednoduchých houpaček a skluzavek až po vyloženě rozsáhlou konstrukci. Vybrat si lze například myslivnu, chatu, klubovnu, hrad, věž nebo i zámek pro princeznu. Jednotlivé domky nebo moduly jsou vyrobeny z tlakově impregnovaného dřeva, skluzavky z recyklovatelného polyetylénu, kde nehrozí riziko popálení dítěte oproti laminátovým skluzavkám. Skluzavka je celoprobarvená s UV filtrem, takže je odolná vůči počasí a nemusí se na zimu schovávat jako plastový nábytek. Celá sestava je kompletně vybavená. Například dětské hřiště s dvěma skluzavkami a pískovištěm obsahuje zakrývací plachty na střechu a pískoviště, síť na pískoviště (jako ochrana proti kočkám), madla pro uchopení a stupačky. Dětem zpestří hru periskop, volant a praporek s opicí.  Pomocí přístavků lze hřiště rozšířit o další atrakce jak je žebřík, můstek nebo lanová stěna.  Ke kompletní montáži je dodáván spojovací materiál s krytkami šroubů, vrtány, ukotvení a návod k sestavení. Montáž hřiště je na spotřebiteli, buď svépomocí nebo za příplatek, ale kdo má čas i chuť, hrací sestavu smontuje během víkendu. Dva lidé si prý s montáží poradí přibližně za čtrnáct hodin. Ceny sestav se pohybují od 6 a půl tisíce až na zhruba 25 tisíc s daní, ale bez dopravy a montáže za základní sestavu.

Další inspirace ve článku: Camping a piknik se vším všudy

Autor: Irena Forejtová
Foto firmy Jungle Gym a autorky


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha