Rodinné zahrady

Rodinné zahrady

Zahrada pro děti, vydáno 26. 08. 2014

Pojetí zahrady, jako prostoru pro společnou aktivitu celých rodin, je poměrně krátkodobá záležitost. Asi v polovině 20. století došlo k výrazné změně, kdy zahrada přestala být chápána jako místo intenzivního zahradničení a začala nabízet více prostoru k relaxaci a také místo, kde se začínal budovat venkovní obytný prostor. Do této doby tedy můžeme zařadit i vznik pojmu rodinná zahrada.

Rostlina dne

Pařížská kopretina

Pařížská kopretina

Květy Pařížské kopretiny jsou obvykle bílé, žluté nebo růžové a na rostlinách objevují od června do září. Typické jsou...

Rodinná zahrada - jak se pozná?

Rodinná zahrada může v dnešní době představovat v podstatě kteroukoli zahradu, která nabízí dostatek prostotu pro dětské hry, pro posezení dospělých a pro realizaci koníčků spojených se zahradničením. Miniaturní, byť přenosné pískoviště se vejde snad na každou zahradu. Posezení můžete pojmout velkoryse, ale také velmi skromně a přidat menší či větší prolézačku nebo skluzavku také nemusí být problém.

Především životní styl rodiny je to, co ovlivní celkový koncept venkovního obytného prostoru. Pokud rádi v létě grilujete, bez místa vhodného pro gril a alespoň malého posezení se neobejdete. Jestliže zvete často přátele anebo příbuzenstvo, ke společnému posezení bude ideální spíše prostornější terasa s možností zastínění nebo posezení pod pergolou, případně letní kuchyně.

Co se týká prostoru vyhrazeného dětem, jsou nejčastěji realizovány dvě základní varianty. První nabízí vybudování opravdového hřiště, které se bude z času na čas přizpůsobovat měnícím se potřebám rostoucích dětí. Druhá koncepce nabídne spíše dostatek volného prostoru, jenž spoléhá na využívání řady přírodních prvků, kterými jsou nejčastěji stromy, k tomu, aby si děti na nich užívaly lezení anebo stavbu bunkrů, případně si hrály v blízkosti potůčku či vodní kaskády anebo mohly využít koupání v jezírku. Druhý způsob využití zábavné plochy nabízí dětem řadu možností, jak se postupně seznamovat s přírodními zákonitostmi. Děti, které tak budou mít blíž k přírodě, se budou o vše více zajímat a je velmi pravděpodobné, že ani v budoucnosti jim nebude zcela lhostejná ochrana přírody a životního prostředí. 

Klíčové prvky pro tvorbu rodinné zahrady

A co považujeme za klíčové prvky pro tvorbu rodinné zahrady?  Především je to snadno udržovatelné posezení, které bude pravděpodobně sloužit více rodičům, ale ani na děti bychom v tomhle směru neměli zapomínat. Buďto jim můžeme vytvořit samostatné posezení v miniaturním provedení anebo jim v případě potřeby přizpůsobit posezení dospělácké. Dalším neméně důležitým prvkem je vybavení pro dětské hry. Ideální je houpačka, skluzavka a pískoviště, které může později nahradit třeba lezecká stěna a basketbalový koš. Nebude na škodu, když vyšetříte na zahradě trochu místa, kde si budou moci děti přes léto postavit stan a o prázdninách v něm občas přespat.

Prvkem, který v rodinné zahradě nesmí chybět, jsou samozřejmě rostliny. Vybírejte však takové, které jsou odolné a vydrží i občasné útoky vašich dětí a psa, když si spolu budou hrát. Na druhou stranu, aby se vaše děti cítily v bezpečí a vy je na zahradě nemuseli hlídat na každém kroku, vybírejte rostliny bezpečné a nejedovaté. Kolem hrací plochy nevysazujte růže ani dřišťál, rozhodně sem nebude vhodné ani umístění keřů, jejichž bobule by děti mohly na podzim zbytečně lákat ke konzumaci. Nezapomínejte ani na barvy v zahradě a volbu vhodných povrchů, které by v dětské hrací části měly být rozhodně měkčí a bezpečnější. Také zařaďte z výchovně-estetických důvodů některé přírodní prvky jako například jezírko s mírně šikmými stěnami anebo rostliny atraktivní pro motýly. Všechny tyto prvky mají v rodinné zahradě mít své místo.  
       
Text: Zuzana Bohdalová
Foto: stewartslandscapes.blogspot.com, homeworkshop.com, lunar.thegamez.net, viahouse.com, christinewilkie.co.uk, dawn-isaac.com, cveti-piter.ru, egyhomeonline.com, pansion-zabota.ru, appletreegardendesigns.co.uk, silvalandscapes.com, feelgoodgardens.co.uk, crocus.co.uk,  suzienicholsdesign.co.uk, martinlittlegardens.com,  wilkinsoncox.com, lucybravington.com, greycatgardeners.co.uk, belderbos.co.uk, breconlandscapes.co.uk, homeworkshop.com, nybg.org, elks-smith.co.uk, gardenbuilders.co.uk, hgtv.com, obalifegarden.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha