Zahrada pro lenochy

Zahradu pro lenochy si každý představí nejspíš úplně jinak. Pro někoho to může znamenat místo, které člověka ukryje před zraky okolí, aby v něm mohl nerušeně relaxovat, pro jiného to bude zahrada, která nebude vyžadovat takřka žádnou péči, a přesto bude vypadat dobře. Někdo si pomyslí, že zahrada pro lenochy je prostor, kam se položí umělý trávník a vybuduje bazén.
syringa-meyeri_shutterstock_661593151-1100x618.jpgCelá galerie 10 Zdroj: shutterstock.com

Většinou však taková zahrada představuje zahradu přírodního typu zasvěcenou milovníkům přírody, poskytující nejrůznějším živočichům přirozené úkryty, zahradu, která se stává životním prostorem pro vše živé s takovou rozmanitostí, že nakonec vytvoří doslova malý prales rostlinných druhů.

Přírodě blízká zahrada by se vždy měla podobat rostoucí vegetaci v okolní přírodě. Je tedy jasné, že tvorbě takovéhoto typu zahrady musí nutně předcházet hlavně intenzivní pátrání a procházky po okolí. Dobré je však zohlednit také typy osázení zahrad v blízkém okolí.

Zahrada milovníků přírody nikdy nevzniká nejprve doma u stolu, její plánek se nekreslí na papír v přesném měřítku. Její majitelé se totiž řídí heslem, že nejlepším tvůrcem zahrad je příroda sama, přírodu ctí a obdivují a jednají tak, aby zachovávali její zákonitosti.

Nikdo na takové zahradě není nucený do pravidelného stříhání živých plotů, protože všechny ploty jsou tu pokud možno volně rostoucí. Záhony není zapotřebí neustále zbavovat plevele, jelikož zde volně prorůstají květiny do zeleninové zahradybylinky si rostou zrovna tam, kde jim to nejlépe vyhovuje. V zahradě pro lenochy najdete nejspíš mnoho volně rostoucích nenáročných dřevin. U domu to mohou být keřové růže, které budou podsypány dostatečnou vrstvou mulče, aby se pod nimi nedařilo nejrůznějším plevelům.

Taková zahrada, i když se omezí mnoho jejích základních prvků, nemusí být nikterak nudná. Pokud se v ní bude střídat například omamně vonící šeřík, okouzlující kalina vonná nebo komule se zlaticí, bude dostatečně pestrá a v každém ročním období bude vypadat jinak.

Existují určité triky, díky nimž bude zahrada vypadat stále upraveně a úhledně. Jedním takovým trikem je perfektní obrytí záhonu. Mezi trvalkový záhon a trávník natáhněte mezi dvě tyčky zabodnuté do země provázek. Podle provázku ostrým rýčem postupně odrývejte zeminu, odstraňte travní drny a hned uvidíte výsledek, jak se krásně prostorově oddělí záhon od trávníku. Pro trávy už nebude potom tak snadné prorůst do trávníku.

Heslem těchto typů zahrad bývá obvykle: hodně zeleně a málo práce. K tomu vám na zahradě vydatně přispěje výsadba několika větších stromů a poměrně velká travnatá plocha, která se 1xza  týden až dva dle potřeby v rámci pohybu na zdravém čerstvém vzduchu poseče sekačkou.

Je jasné, že zkušený zahradník si s takovýmto úkolem poradí snáz, než zahrádkář začátečník. Nezkušený zahradník roste zároveň s tím, jak postupně nabývá zkušeností a s jeho znalostmi roste i jeho zahrada, a tak je to správně.

Text: Zuzana Bohdalová

14.5.2013 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist