Zahrada s nádechem nostalgie

Každý z nás si občas rád zavzpomíná na hezká místa, události, věci a vše, co do našeho života přineslo něco pěkného, něco, na co má smysl vzpomínat. A tak nám často i nejrůznější zákoutí připomenou, jak to vypadalo na zahradě či na zápraží u našich prarodičů anebo na naší první zahradě, případně některé krásné věci, které jsme mívali doma, je nám líto vyhodit, a tak je přemístíme na zahradu.
shutterstock_125992736-1100x618.jpgCelá galerie 22 Zdroj: shutterstock.com

Nádech nostalgie na naši zahradu mohou stejně tak dobře přinést praktické věci jako například staré květináče, konve, žebříky, koše, cedníky, síta, ale i předměty dekorační, kterými jsou nejrůznější vázy, mísy, věšáky, stoličky, židličky, zrcadla. Zkrátka poklady z půdy, nebo po předcích mohou být cennou výzdobou v nostalgickém duchu pro vaši takto laděnou zahradu.

Nostalgii na zahradě má většina z nás spojenou se zahradami venkovskými anebo zahradami v přírodním duchu a je to naprosto pochopitelné. Jak tedy na to, abychom docílili nostalgického vzhledu i na své zahradě? Jde to mnoha různými způsoby.

Především to bude chtít odpovídající skladbu rostlin. Léto na krásném místě uprostřed přírody nám připomenou zahrady osázené jako louky, ve kterých by neměly chybět kopretiny, vlčí máky a jemná tráva, jako je například psineček mlžný. Záhony osázené rostlinami určenými k sušení budou také správnou volbou. Hortenzie latnatá, ostrožky stračky, slunečnice, floxy, šťovík, zvonky, šeříky, lupiny, kohoutky nebo máčka, to všechno jsou rostliny vhodné k takto nostalgicky pojatým zahradám.

A další způsob, jak vytvořit v zahradě kout či alespoň zákoutí s nostalgickým nádechem, jsou jednotlivé předměty a jejich zařazení, ať už aktivní či dekorační funkce, které budou zapadat do celkového života a vzhledu zahrady. Zkuste si udělat v pracovní části zahrady zákoutí se starými konvemi, které už třeba neslouží svému účelu, protože jsou v nich díry anebo přišly o ucho, ale stále vypadají hezky a je vám líto je vyhodit. Další zajímavou věcí, která upoutá, může být například starý cedník, který se dá skvěle využít jako nádoba osazená rostlinami.

Vyspravená stará houpací síť skvěle poslouží, také konvička s nepatrným poškozením, které zakryjí čerstva natrhané květiny, může být skvělým doplňkem. Krásné květinové zákoutí se starou židlí, konví a kyticí velkokvětých růží bude místem, které přitáhne pozornost všech návštěvníků vaší zahrady, ba i vaše oko na takovém místě jistě rádo a často spočine při zasněném výhledu do zahrady.

Mohou to být ale i architektonické prvky, jako například stará cihlová zeď, kamenný můstek, zpola zarostlé zahradní jezírko nebo potůček, případně starý altánek, to vše velmi zajímavým způsobem přispěje k tomu, že se vám naprosto dokonale podaří vytvořit nostalgickou atmosféru takřka na každé zahradě.

Text: Zuzana Bohdalová

15.1.2014 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist