Zahrada s náznakem originality a vkusu

Přemýšleli jste, že by se vám na zahradu hodil nějaký zajímavý keramický doplněk, ale při pohledu na barevné trpaslíky, čápy a labutě se vám protáčí panenky? Ač se to zdá téměř neuvěřitelné, i doplňky na zahradě mohou být vkusné, zvlášť když použijete přírodní materiály a vhodně je nakombinujete. Nejlépe se samotnými rostlinami.

Nenápadným výtvarným prvkem na zahradě, který naoko zapadne, ale přitom zahradu osvěží a zútulní, můžou být například solitérní kameny. Pokud se nebojíte velkých tvarů, rozhodně se nad touto možností alespoň zamyslete.

Nevšední kameny

Kameny by měly být nejlépe zaoblené a světlejší, aby na zahradě plné zeleně a barevných ostrůvků květů dobře vynikly a naopak se mezi nimi neztratily. Pokud je navíc zkombinujete s okrasnou výsadbou květin nebo různých trav, rozhodně nešlápnete vedle.

Pokud máte na zahradě prostor, nebojte se z klasické skalky vytvořit doslova „skálu“, ve které vyniknou hlavně vhodně zvolené stromy, například převislé modříny nebo japonský javor. Kameny se zároveň výborně kombinují s vodou a vyniknou tak například i v okrasných jezírkách.

Zajímavé nádoby a závěsné truhlíky

Výborným doplňkem každé zahrady jsou zajímavé nádoby na rostliny. Vybrat si můžete z mnoha materiálů, od hliněných nádob přes kamenné květináče až po dřevěné truhlíky. Vhodné umístění tak dodá zahradě jas a hloubku.

Hodí se potom především pro jednoletky nebo pro rostliny, které je třeba v zimě schovat do tepla. Stejně tak lze nádoby zavěsit a ozdobit jimi terasu nebo verandu. Rostliny i květiny se vůbec dají zajímavě kombinovat a aranžovat, stačí mít jen nápad nebo se nechat inspirovat v zahradních centrech.

Sošky a plastiky

Chcete-li přece jen něco, co na první pohled zaujme, a s pouhými květináči nebo kameny se nespokojíte, poohlédněte se po keramických soškách nebo různých plastikách. Dejte si ale pozor, odtud už je opravdu jen krok k doplňkům, které nemají daleko ke kýči. A ten byste určitě na své zahradě mít nechtěli.

Další inspirace ve článku Kousek lesa u vás na stole

Martina Tlachová

9.3.2010 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist