Zahrada u řadového domu

Zahrady u řadových domů mají často jedno společné, a tím jsou dlouhé a úzké pozemky. Z toho vyplývá, že sousedé jsou vždy blízko. Je tedy nutné zahradu oddělit alespoň pohledově od sousedních pozemků a snažit se ji rozčlenit do menších částí. Úskalím, které nás na takovém pozemku čeká, bývá nedostatek soukromí a chaoticky působící výsadba.
shutterstock_148109951-1100x618.jpgCelá galerie 9 Zdroj: shutterstock.com

Ačkoli zahrada u řadového domku pravděpodobně nebude nikdy naprostou oázou klidu, ticha a soukromí, může se stát alespoň zajímavým relaxačním prostorem pro volné chvíle, které se dají trávit venku a navíc v bezprostřední blízkosti domu.

Myslete na sjednocení materiálů

Jak se tedy s obojím poprat tak, aby zahrada u vašeho domku vypadala dobře, nepůsobila příliš stísněně a navíc vás pohledově odclonila od sousedních pozemků?

Úzké dlouhé zahrady budou potřebovat alespoň opticky rozšířit, cestičky vytvarovat raději do oblouků a nakonec se vyplatí i pohledové uzavření zahrady. Vždy je nutné myslet na sjednocení všech materiálů, které budete v zahradě využívat.

Výškově členěné zahrady

Mnohým zahradám může prospět výškové členění pozemku. Postačí jakási terénní vlna, ale možné je i vyvýšení přední, nebo naopak zadní části zahrady, na kterou se dostanete zdoláním čtyř či pěti schodů. Plánujete-li posezení na terase, můžete přímo do ní vložit malý záhon s aromatickými bylinami.

Jaké volit rostliny

V malých zahradách jakéhokoli typu je vždy vhodné uplatnit popínavé rostliny. Využijte plamének (Clematis), vistárii (Wisteria sinensis) nebo zimolez (Lonicera). Kromě toho, že jsou popínavé rostliny velmi efektní, nezabírají navíc mnoho místa.

Zapomeňte na rostliny přinášející do zahrady výrazné, například ohnivě červené barvy. Takové barvy přitahují pozornost, což ve výsledku znamená, že zahradu opticky zmenší. Stejný efekt zmenšení na zahradě způsobí i velkolisté odrůdy rostlin a dřeviny či květiny s tmavě zelenou barvou. Mnohem vhodnější je zvolit do zahrady u řadového domu světle zelené druhy.

Se stálezelenými dřevinami počítejte s výsadbou za zahradním posezením. Po bocích vysaďte vonné bylinky, například levanduli (Lavandula) a vyšší kvetoucí trvalky jako například floxy (Phlox), třapatku (Echinacea) nebo zvonek klubkatý (Campanula glomerata).

Jak vyřešit trávník

Trávníku se na zahradě u řadového domu můžete zcela vzdát. Pakliže to není z nějakého důvodu vaše přání, využijte trávníkovou plochu v kulaté nebo alespoň zaoblené podobě.

Kolem trávníků pak veďte stejně zaoblené ale spíše táhlé zahradní cestičky. Trávník můžete orámovat kvetoucími keři, a pokud je dost místa, mohou být před ně vysazeny i půdopokryvné rostliny.

Dobře zvažte využití zimostrázu (Buxus) na nižší živý plot. V současné době jsou keříky buxusu velmi často napadány housenkami zavíječe zimostrázového. Byla by opravdu velká škoda, kdyby vám zničily pracně udržovaný a dlouhá léta pěstovaný plůtek.

Se stromy nebo bez

Na menším úzkém pozemku mohou jeden či dva stromy být. Neměly by však příliš stínit ani vaši, ani sousedovu zahradu. Pokud na zahradě máte alespoň malý domek na zahradní nářadí, jeden ze stromů vysaďte v jeho blízkosti.

Důležité je vždy to, aby celek tvořící dům se zahradou působil harmonicky a pouze velmi citlivě ovlivňoval své okolí.

27.9.2021 5:30| autor: Zuzana Bohdalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist