Zahrada v červené barvě upoutá pozornost kolemjdoucích

Zahrada v červené barvě? Proč ne! Představte si záplavu červených květů, které rozzáří vaši zahradu jako milion světel. A protože i v červené máme mnoho nejrůznějších odstínů, od světle červené až po temně rudou, nebude tato kombinace fádní. Vyzkoušejte si, jak by vypadala vaše zahrada, v níž budou kvést jen červené květiny.
depositphotos_133045354_l-1100x618.jpg Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com)

Zahrada v červené barvě dokáže přitáhnout pohledy kolemjdoucích

Zahrada v červené barvě? Proč ne!

Zahrada v červené barvě vůbec nemusí působit nudně. Červená je barva svádění a touhy, to ví každý, kdo zná květomluvu. Pokud si budeme chtít naši zahradu vyladit pouze z rostlin červené barvy, budeme na jejich květy lákat kolemjdoucí, ale i užitečný hmyz. Červená je jako krev, kterou pumpující srdce rozlévá po celém lidském těle. Proto je tato barva přirozeným symbolem síly, energie, pudů i citů. Aktivuje různé energetické zóny v našem těle a přináší mu pohyb. Červená také znamená teplo. Láskyplné i životadárné. Má nádech erotiky a smyslnosti. Je náruživá, silná, ohnivá, extravagantní i vznešená. Budeme si tedy jisti, že obklopeni červenými květy na zahradě budeme rozjitřovat své smysly, vyhledávat romantiku a souznění s blízkou osobou.

Jaro

Sedmikráska obecná

Sedmikráska, odrůda „Tasso Deep Rose“ (Bellis perennis) je plnokvětá, s kulovitými úbory. Sedmikrásky jsou odolné trvalky, často pěstované pouze jako dvouletky, protože kvalita jejich květů klesá s každým dalším kvetením. Vysazují se na podzim do propustné humózní půdy na plné slunce nebo do polostínu. Lze je množit dělením po odkvětu.

Kamélie japonská

Pomalu rostoucí kamélie (Camellia japonica) je vzpřímený stálezelený keř s tmavočervenými květy. Miluje kyselou půdu, proto jí raději budeme vysazovat do vyšších nádob s vřesovištní zeminou. Dobře se jí bude dařit na chráněném místě před ranním sluncem. Nejlépe prospívá v tzv. toulavém stínu. Potřebuje vydatnou zálivku. Pokud kořenový bal přes léto přeschne, opadají příští jaro všechna poupata. Od října do května přezimujeme kamélii ve studeném skleníku. Kamélie bývá náchylnější na napadení štítenkami.

Tulipán

Tulipán odrůdy „Oxford“ (Tulipa) má velké šarlatové květy stínované krvavou červení s vnitřní, svítivě červenou barvou. Cibule tulipánů se vysazují od časného podzimu do propustné půdy asi 15 cm hluboko. Koncem zimy pak přihnojujeme hnojivy  s vyšším obsahem draslíku.

Léto

Laskavec ocasatý

Laskavec (Amaranthus caudatus) je vysoká rozvětvená letnička s dlouhými převislými krvavě červenými květenstvími. Ven se vysazuje po ledových mužích do humózní půdy na plné slunce s opěrou, zvláště ve větrných polohách. V létě potřebuje vydatnou zálivku. U mladých rostlin je potřeba zaštipovat vrcholky, aby rostlinky lépe košatěly.

Oruňka zahradní

Oranžově červené úbory oruněk (Arctotis x hybrida) rozkvétají na dlouhých stvolech nad laločnatými listy. Vysazujeme je do středně bohaté jílovito-rašelinové půdy na plné slunce, protože květy se ve stínu a při zatažené obloze zavírají. Tolerují krátkodobé sucho, ale při mírné zálivce lépe prospívají. Bývají po dešti napadány slimáky a plísní šedou.

Štírovník Berthelotův

Plazivý nebo převislý polokeř (Lotus berthelotii) s jehlicovitě členěnými listy a množstvím zobákovitě zahnutými rudými květy. Pěstuje se v jílovito-rašelinové půdě s přídavkem hrubého písku. Je to ideální rostlina pro závěsné nádoby. Vyžaduje plné slunce a chráněné místo. V chladném létě špatně nakvétá. Necháváme přezimovat v teplém skleníku nebo v zimní zahradě bez zálivky.

Podzim

Dosna indická

Oblíbená rostlina křížovkářů na 5 dosna čili kana (Canna indica) je tropická oddenkatá trvalka s vysokou lodyhou a květy podobnými kosatcům. Červené okvětní lístky mají žluté okraje. Oddenkům se bude dobře dařit v humózní dobře propustné půdě, sázíme koncem zimy nebo v brzkém předjaří do nádob, začátkem léta je přeneseme na slunné, ale chráněné stanoviště. Vydatně zaléváme. Po prvních mrazech listy zčernají, a v této době vyjmeme oddenky z půdy, odstraníme odumřelé části a uložíme k přezimování do mírně vlhké rašeliny nebo pilin do mrazuprosté místnosti.

Astra čínská

Astra, kultivar „Pommax Deep red“ (Callistephus  chinensis) patří mezi oblíbené letničky i svou nápadnou podobou k chryzantémám. Ven se vysazují na jaře na plné slunce. Vysoké odrůdy vyžadují podpěru. Zaléváme mírně. Tyto letní astry mohou trpět houbovou chorobou padání aster a často na ně útočí mšice.

Zima

Skimmie japonská

na načervenalých stopkách. Skimmie vysazujeme na podzim do jílovito-rašelinového substrátu s přídavkem listovky a organické hmoty. Mají rády částečný nebo úplný stín. Půdu je potřeba udržovat vlhkou. Skimmie se opylují samy, proto je potřeba do sousedství jedné skimmie vysadit i druhou a mít samčí a samičí pár.

 

Mezi červeně kvetoucími rostlinami budou pochopitelně hrát prim růže. V přírodě se téměř nevyskytují sytě červené odstíny růží, mnohé z nich šlechtitelé šlechtí již desítky let. Patří mezi ně odrůdy hybridních čajovníků, floribundas a anglických růží. Jsou to například:

 • „Karmínová sprcha“
 • Princova důvěra
 • „Scarlet Glory“
 • Peter Pan
 • „L. D. Braithwaite“
 • Manstead Wood
 • královský William
 • „Violetta“
 • „Alec Red“
 • „Alexandr“
 • Allen Chandler
 • „Sprej“

Mezi červeně kvetoucími rostlinami také nesmíme zapomenout zmínit pelargonie čili muškáty, jiřinky, kokardy a kejklířky, hledíky nebo pryskyřníky. Rudě červená záplava květů těchto rostlin nás pak bude provázet od jara do zimy.

16.4.2023 12:15| autor: Martina Pilzová | zdroj: Zahrada v kořenáčích po celý rok (nakladatelství Readerś Digest Výběr

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist