Zahrada v listopadu

Zahrada se touto dobou chystá k zimnímu spánku. Barevné listí stromů již opadalo, přesto však na stromech a keřích ještě zůstávají některé plody až do té doby, dokud je nesezobnou ptáci. Zahrada už všechnu svou krásu pro tuto sezonu rozdala a je na nás, abychom jí zabezpečili dobrý zimní spánek.
shutterstock_596108498-1100x618.jpgCelá galerie 8 Zdroj: shutterstock.com

Samozřejmostí je v tomto měsíci shrabování spadaného listí. To uložíme do kompostu, prohodíme vápnem a zasypeme vrstvou zeminy. Na jaře nám pak na zahradě poslouží jako skvělé hnojivo.

Neosazené záhony hluboce zryjeme, a pokud máme v plánu příští rok vybudovat skalku, můžeme se do toho pustit ještě nyní a do zámrazu budovat nejrůznější zahradní stavby.

Na pečlivě odplevelené záhony lze nyní vysévat ozimé letničky: měsíčky, stračky, černuchy a další, jejichž semena potřebují přemrznutí.

Dokud nepřijdou mrazy, vysazujeme ještě opadavé listnaté stromykeře a také živé ploty. Nové výsadby můžeme ochránit přes zimu vzdušným obalem z bílé netkané textilie. Ta stromky stíní a ochrání je také proti mrazovým trhlinám na kůře. Starší živé ploty můžeme ještě zastřihnout, aby zhoustly. Odstřihnuté větvičky jehličin, které dobře vypadají, můžeme využít k tvorbě dušičkových věnečků anebo jiných dekorací do bytu.

Dokončíme také výsadby dvouletek, jako jsou sedmikrásky chudobky a macešky.

V listopadu je také čas na pečlivé zazimování zahradních jezírek. V mělčích jezírcích vodu úplně vypustíme, jezírka vyčistíme a pokryjeme je ochrannou textilií. Lekníny a další vodní rostliny necháme přes zimu v nádobách na chladném místě, například ve sklepě. Pokud jsme majiteli dostatečně hluboké nádrže, která nepromrzá až na dno, pečlivě ji očistíme od zbytků rostlin a napadaného listí a vložíme do vody svazek rákosových stébel. Ta pomohou s okysličováním vody pod ledem a navíc zabrání i nebezpečnému pnutí ledu, které by mohlo představovat nebezpečí poškození nádrže. Na zabránění pnutí ledu lze použít i obyčejné plovoucí PET lahve anebo větší kus polystyrenu či speciálně pro tento účel vyrobené odledovače.

Smrkové nebo jedlové chvojí můžeme použít na přikrývku vřesoviště, trvalek, skalky, růží atp. Chvojí jako přikrývka má tu výhodu, že rostliny pod ním neplesniví, protože je vzdušné. Nesmíme ho však dát velkou vrstvu. Chvojí z jalovců jako přikrývku zásadně nepoužíváme, pro některé rostliny může být jalovec jedovatý a navíc je jeho chvojí příliš husté.

Pro letošní rok se pomalu loučíme se zahradou, ale to neznamená, že bychom se na ni nemohli v průběhu zimy kdykoli zajít podívat. Zahrada nám může poskytnout nádhernou podívanou i tehdy, pokud je zahalena sněhovou přikrývkou anebo když je možné pozorovat její ojíněnou krásu.

Text: Zuzana Bohdalová

1.11.2012 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist